Jak odnowić drzwi: 7 sposobów zrób to sam. Malowanie, oklejanie, wymiana przeszkleń
W zrób to sam podpowiadamy, jak odnowić drzwi, czyli renowacja drzwi w bloku na 7 sposobów! Udowodnimy, że z każdych drzwi można zrobić ładny element wystroju mieszkania. Odnawianie drzwi krok po kroku? Dowiedz się więcej.
Autor: Sven Brandsma/Unsplash
Białe, drewniane drzwi co jakiś czas również wymagają odnowienia - można się pokusić o zmianę koloru!
Spis treści
- Jak odnowić drzwi: sposób 1. Przemalowanie drzwi na nietypowy kolor
- Jak odnowić drzwi: sposób 2. Pomalowanie drzwi farbą tablicową
- Jak odnowić drzwi w bloku: sposób 3. Oklejenie drzwi tapetą
- Jak odnowić drzwi: sposób 4. Oklejenie drzwi grafiką
- Jak odnowić drzwi: sposób 5. Oklejenie/obicie drzwi innym materiałem
- Jak odnowić drzwi z szybami w bloku: sposób 6. Dekoracja lub wymiana przeszkleń w drzwiach
- Jak odnowić drzwi: sposób 7. Zmiana detalu drzwi
- Jak wybrać drzwi wewnętrzne - zobacz WIDEO poradnik
- Metamorfoza wnętrza - pomysły. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ
W zrób to sam podpowiadamy, jak odnowić drzwi w bloku. Stare drzwi naprawdę mogą stać się atrakcyjne i ładne. Z każdych możemy stworzyć drzwi o indywidualnym charakterze bez konieczności ich wymiany. Często, żeby odnowić drzwi wewnętrzne czy zewnętrzne, nie trzeba nawet dużego nakładu pracy czy kosztów, wystarczy dobry pomysł i staranne wykonanie, ale przede wszystkim musimy przeanalizować, czy planowane zmiany są spójne z wystrojem wnętrza. Jeśli zabieracie się za odnawianie drzwi, nie zapominajcie o futrynie - ona także musi przejść metamorfozę! Zobacz, jak odnowić drzwi pokojowe, jak odnowić drzwi pomalowane farbą olejną, jak odnowić podrapane drzwi, jak odnowić drzwi z płyty, jak odnowić stare drzwi drewniane. Wszystkie nasze 7 sposobów możesz do takich drzwi zastosować.
O ile w swoim mieszkaniu nie jesteśmy niczym związani, to chcąc zmienić wygląd drzwi wejściowych, upewnijmy się, czy jest to możliwe - większość budynków, szczególnie nowych, ma ujednolicony wygląd klatek schodowych. Pozostaje nam wtedy jedynie możliwość ingerencji na wewnętrznej powierzchni drzwi (od strony mieszkania). Oto nasze propozycje w zrób to sam na odnowienie drzwi.
Jak odnowić drzwi: sposób 1. Przemalowanie drzwi na nietypowy kolor
Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na odnowienie drzwi jest ich przemalowanie. W zrób to sam namawiamy was do wybrania ciekawych kolorów. Drzwi malujemy odpowiednią do ich nawierzchni farbą. Stare skrzydła drzwi należy wcześniej przygotować, uzupełniając ubytki szpachlówkami, przeszlifowując coraz drobniejszym papierem ściernym i oczyszczając z pozostałości. Nowsze, czyli drzwi w lepszym stanie, wystarczy porządnie umyć i odtłuścić. Należy oczywiście przed malowaniem drzwi zdemontować okucia. Przed położeniem farby dobrze jest jeszcze zaimpregnować drewno.
Zobacz też: Jak wymienić wkładkę zamka w drzwiach >>>
Jaki odnowić drzwi w bloku: malowanie. Efekt zależy od doboru koloru. Ciekawie wyglądają stare ozdobne drewniane drzwi w zdecydowanych barwach: mocnej czerwieni, chabrze, żółci; bądź odwrotnie - starannie dobranych pastelach, np. pudrowym różu, mięcie czy szarości. Współczesnym modelom drzwi kolor też doda "pazura" i drzwi łatwo mogą stać głównym akcentem we wnętrzu. Nie musimy malować ich na błysk, równie interesująco mogą wyglądać satyny i maty.
Jak odnowić drzwi: sposób 2. Pomalowanie drzwi farbą tablicową
Ten pomysł na odnowienie drzwi w zrób to sam dobrze zastępuje gotowe drogie drzwi z taką powłoką. Pomalowane przez nas farbą tablicową drzwi równie dobrze będą służyć dzieciom do rysowania i pisania, jak i nam do codziennych notatek. Pomalować możemy całe skrzydło drzwi bądź zaplanować pokrycie wybranych pól czy obszaru. Pamiętajmy, że drzwi pomalowane farbą tablicową nie muszą być czarne! Dostępne są już farby tego rodzaju w różnych kolorach.
Nie przegap: Farba tablicowa w kuchni - 18 inspiracji na czarne ściany >>>
Jak odnowić drzwi w bloku: sposób 3. Oklejenie drzwi tapetą
To również ciekawy sposób w zrób to sam na odnowienie starych drzwi. Drzwi przygotowujemy jak do malowania. Tapetę należy wybrać zmywalną i bardzo odporną na rozdarcia. Wzór tapety do obklejenia drzwi zależy od naszej inwencji, ale musi być bardzo uzasadniony wystrojem wnętrza, inaczej będzie sprawiał wrażenie przypadkowości. Wybrany deseń może np. powtarzać się na jednej ze ścian, przesuwnych skrzydłach szafy lub korespondować z podobnym motywem na dywanie czy lampie. Mogą to być motywy kwiatowe, geometryczne, imitujące stal, skórę, komiksowe, z efektem 3D itp. Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić podrapane drzwi, ten sposób warto wykorzystać.
Jak odnowić drzwi: sposób 4. Oklejenie drzwi grafiką
Zastanawiasz się, jak odnowić drzwi? Jeśli marzymy o naszym zdjęciu czy własnoręcznym rysunku na drzwiach, można zlecić wykonanie wydruku na folii samoprzylepnej i zalaminowanie go dla zwiększenia mechanicznej odporności. Taką zabezpieczoną grafikę łatwiej jest nakleić niż sam wydruk. Decydując się na tę opcję odnowienia drzwi, pamiętajmy o odpowiednio wysokiej rozdzielczości pliku przekazywanego do druku.
Jak odnowić drzwi: sposób 5. Oklejenie/obicie drzwi innym materiałem
To również ciekawy pomysł na renowację drzwi. Stare drzwi możemy obić innym materiałem. Jaki wybrać materiał i jak to zrobić? O ile pasuje to do wystroju całego mieszkania, możemy odmienić drzwi, oklejając je czy obijając np. blachą ocynkowaną, dibondem, mozaiką z odpadów kolorowej pleksi, cienką okładziną korkową, lustrem, materiałem, zdjęciami, gazetami (należy je potem polakierować lub zafoliować dla większej trwałości)... Listę ogranicza wyłącznie nasza pomysłowość. Oprócz tradycyjnych klejów do mocowania do takie renowacji drzwi w bloku możemy użyć dwustronnie klejących folii z roli. Musimy zadbać o staranne wykończenie krawędzi i boków skrzydła drzwi.
Jak odnowić drzwi z szybami w bloku: sposób 6. Dekoracja lub wymiana przeszkleń w drzwiach
W zrób to sam podpowiadamy także, jak odnowić drzwi z szybami. Gładkie przeszklenia możemy dekorować ciętą grafiką z folii samoprzylepnych według własnego projektu. Dostępne są różne kolory i faktury łącznie z kolorami metalicznymi, przejrzystymi typu witraż czy na przykład imitującymi szkło szronione. Jest to metoda pozwalająca na łatwy i szybki powrót do stanu pierwotnego bez uszkodzeń.
Zobacz też: Mieszkanie w kamienicy z przeszkleniami w stylu loft >>>
Jeśli mamy stare drzwi i chcemy pozbyć się przeszkleń, ale nie wymieniać całych drzwi, to ciekawy efekt daje wstawienie obustronnie lustra, szczególnie w drzwiach z licznymi małymi szybkami - mimo pozbawienia doświetlenia, powstałe odbicia sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jasne i przestronne. Interesująco wygląda także wstawiona postarzana blacha.
Jak odnowić drzwi: sposób 7. Zmiana detalu drzwi
Zastanawiając się, jak odnowić drzwi do pokoju, czasami wystarczy zmienić detal i zestawić go np. na zasadzie kontrastu. Przykładowo nowoczesne minimalistyczne białe pełne drzwi zaskoczą nas, jeśli zmienimy im klamkę na historyczną, bardzo bogato rzeźbioną. Starym drewnianym drzwiom w kamienicy możemy odwrotnie zafundować szyld i klamkę w neonowym kolorze. Także sam wizjer, tzw. „judasza”, możemy wymienić na designerski model albo samemu przerobić go na dzieło sztuki, wkomponowując w nietypową, współczesną grafikę z folii - napis bądź rysunek. Już sam antywłamaniowy łańcuch o oczkach okręconych kolorowymi włóczkami może dodać humoru naszemu mieszkaniu. Wyrazem indywidualności mogą stać się również tabliczki i numery na drzwiach - zadziałać powinny nietypowym materiałem, kolorem, formatem bądź liternictwem.
Jak wybrać drzwi wewnętrzne - zobacz WIDEO poradnik
Autor: Marcin Czechowicz
Metamorfoza wnętrza - pomysły. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Odnawianie drzwi to tylko jeden z pomysłów na szybką i ciekawą metamorfozę wnętrza. Sprawdź więcej inspiracji w galeriach zdjęć.
Autor: agencjafree/living4media
W tym jasnym przedpokoju króluje wieszak ścienny wykonany z drewnianych wieszaków. Można w ten sposób wykorzystać już niepotrzebne akcesoria z garderoby. Uwagę zwraca również prosty wysoki stolik w stylu industrialnym (w roli konsoli). Dekoracje pojawiają się z umiarem - jedynie czarno-białe grafiki oraz typografie.
Autor: Shoko design
W aranżacji przedpokoju ważne jest, by stylistycznie nawiązywał on do reszty mieszkania. Możemy to potraktować bardzo symbolicznie. Zwykła szafka na buty czy kilka dodatków, umiejętnie zastosowanych, mogą zaciekawić gości, którzy z przyjemnością wejdą do dalszej części mieszkania.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Autor: materiały prasowe Bloomliving
lekko bielone wodną bejcą sosnowe meble znakomicie odnajdą się we wnętrzach stylizowanych na skandynawskie.
Autor: gettyimages
Skrzypienie podczas otwierania drzwi przeważnie pochodzi od zawiasów. W trakcie montażu były zapewne nasmarowane, ale z czasem smar traci swoje właściwości. Ponadto, do zawiasów mogą się dostawać kurz i wilgoć (np. w drzwiach prowadzących do łazienki). Dlaczego drzwi skrzypią? Podczas otwierania drzwi w zawiasach wzrasta tarcie i, co za tym idzie, pojawiają się efekty akustyczne w postaci skrzypienia. Walkę ze skrzypieniem drzwi rozpoczynamy od wizyty w sklepie. Należy się zaopatrzyć w smar do zawiasów. Może to być olej silikonowy lub wazelina techniczna. Są to preparaty dostępne w niewielkich opakowaniach i aplikowane przez wyciskanie - czyli bardzo wygodne w użyciu. Możemy też użyć popularnych środków w aerozolu - WD-40 lub Inhibolu - które są dostępne także na stacjach benzynowych.