Zrób to sam: haftowanie. Modny haft

2009-11-10 1:00

Niegdyś haftu uczyły się pensjonarki, a damy w pałacach nie wyobrażały sobie bez niego konwersacji. Dziś haft znów jest modny, więc w cyklu Zrób to sam, pokazujemy modne techniki haftowania.

haft
Autor: Krzysztof Zasuwik

Haft to jeden z najstarszych sposobów zdobienia pościeli, ubrań, obrusów, serwet, a nawet „malowania” obrazów. Przetrwał dzięki sztuce ludowej i mimo że wciąż błędnie kojarzony jest ze staroświeckością, ma wielu zwolenników. Tej pasji oddają się głównie kobiety, ale jak twierdzą wtajemniczeni, haftują także mężczyźni. W cyklu Zrób to sam pokazujemy najpopularniejszy - choć wymagającego wyjątkowej cierpliwości i staranności - jest haft krzyżykowy.

Haft Linea na torbie

Zrób to sam: Kurs haftu krzyżykowego

W Zrób to sam pokazujemy także modny i prosty haft krzyżykowy. Zalecamy używanie dobrej jakości materiałów - szczególnie początkującym. Lepiej bowiem kupić droższe i specjalistyczne i nie męczyć się z rozdzielaniem nitki czy nie martwić się, że obrazek z kwadratowego zrobił się nagle prostokątny. Można się wtedy szybko zniechęcić.

tkanina typu Aida,
igły hafciarskie z tępą końcówką,
nożyczki,
tamborek,
specjalne nici (my użyliśmy dwóch rodzajów: Muliny i Cotton Perle),
diagram,
przydatne będą też: karta kolorów nici, centymetr

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE