Zrób to sam: haftowanie. Modny haft

2009-11-10 1:00
haft
Autor: Krzysztof Zasuwik

Niegdyś haftu uczyły się pensjonarki, a damy w pałacach nie wyobrażały sobie bez niego konwersacji. Dziś haft znów jest modny, więc w cyklu Zrób to sam, pokazujemy modne techniki haftowania.

Haft to jeden z najstarszych sposobów zdobienia pościeli, ubrań, obrusów, serwet, a nawet „malowania” obrazów. Przetrwał dzięki sztuce ludowej i mimo że wciąż błędnie kojarzony jest ze staroświeckością, ma wielu zwolenników. Tej pasji oddają się głównie kobiety, ale jak twierdzą wtajemniczeni, haftują także mężczyźni. W cyklu Zrób to sam pokazujemy najpopularniejszy - choć wymagającego wyjątkowej cierpliwości i staranności - jest haft krzyżykowy.

Haft Linea na torbie

Zrób to sam: Kurs haftu krzyżykowego

W Zrób to sam pokazujemy także modny i prosty haft krzyżykowy. Zalecamy używanie dobrej jakości materiałów - szczególnie początkującym. Lepiej bowiem kupić droższe i specjalistyczne i nie męczyć się z rozdzielaniem nitki czy nie martwić się, że obrazek z kwadratowego zrobił się nagle prostokątny. Można się wtedy szybko zniechęcić.

tkanina typu Aida,
igły hafciarskie z tępą końcówką,
nożyczki,
tamborek,
specjalne nici (my użyliśmy dwóch rodzajów: Muliny i Cotton Perle),
diagram,
przydatne będą też: karta kolorów nici, centymetr

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE