Dzień Babci i Dzień Dziadka - pomysły na kreatywne prezenty

2022-01-17 18:15

Wielkimi krokami zbliżają się Dzień Babci i Dzień Dziadka, które co roku obchodzimy w drugiej połowie stycznia. Przedstawiamy pomysły na kreatywne prezenty, których przygotowanie nie zajmie dużo czasu. Własnoręcznie wykonany przez wnuki prezent z pewnością bardzo ucieszy obdarowanych.

Spis treści

  1. Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka?
  2. Kwiaty w szkle - jak przygotować ogród w słoiku?
  3. Dekoracje z tamborka
  4. Jak zrobić świecę zapachową?
  5. Własnoręcznie namalowany obraz
  6. Dzień Babci i Dzień Dziadka w rodzinnym gronie
  7. Więcej pomysłów na kreatywne prezenty:

Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka?

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta, które obchodzimy kolejno 21 i 22 stycznia. Dłuższą historię ma pierwsze z nich - pomysł uczczenia seniorek - babć pojawił się w Polsce w połowie lat 60. XX wieku. Dziadkowie na swój dzień musieli poczekać jeszcze kilkanaście lat – na przełomie lat 70. i 80. zrodził się pomysł, aby również oni mieli swoje święto. Dzień Babci i Dzień Dziadka to rodzinne święta, podczas których wnuki wręczają swoim dziadkom laurki i prezenty. Oczywiście najbardziej cieszą te własnoręcznie wykonane. Podpowiadamy, co razem z dziećmi możemy przygotować w prezencie dla babci lub dziadka.

Kwiaty w szkle - jak przygotować ogród w słoiku?

Do przygotowania ogrodu w szkle potrzebne jest duże naczynie - słój, wazon, kula lub butelka z szeroką szyjką, niewielkie rośliny, np. kaktusy, sukulenty, paprocie doniczkowe czy miniaturowe storczyki. Do warstwy drenażowej potrzebne będą żwir, keramzyt albo kamyki, a także węgiel drzewny, który reguluje kwasowość, oczyszcza wodę i zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Musimy również przygotować ziemię odpowiednią dla wybranych roślin. Jako elementy dekoracyjne sprawdzą się różnego rodzaju figurki, kolorowe szkiełka lub kamyczki, szyszki, muszle itp. – ogranicza nas w zasadzie tylko wyobraźnia. Przygotowanie ogrodu w słoiku zaczynamy od dokładnego umycia i osuszenia naczynia, następnie na dno wysypujemy warstwę drenażu (ok. 3-5 cm) i węgla. Kolejna warstwa to ziemia, w której sadzimy rośliny (nie za ciasno). Na koniec dodajemy dekoracje i podlewamy całość. Zasady przygotowania roślinnej kompozycji w otwartym szkle i w zamkniętym słoiku, w którym tworzy się mikroklimat są podobne, podstawą sukcesu są odpowiednio dobrane rośliny.

Dekoracje z tamborka

Kupiony w pasmanterii drewniany lub plastikowy tamborek to okrągła ramka, na której napina się materiał do haftowania i wyszywania. Za jego pomocą można przygotować wiele oryginalnych dekoracji, począwszy od wyszywanych czy haftowanych obrazków do zawieszenia na ścianie, przez ramki na zdjęcia, łapacze snów, po kompozycje suszonych kwiatów czy świeżych ziół. Zastosowań jest naprawdę mnóstwo - znajdziecie je w poniższej galerii:

Jak zrobić świecę zapachową?

Do przygotowania świecy możemy wykorzystać resztki starych świeczek albo kupić parafinę lub np. wosk w płatkach. Roztopioną stearynę ze starych świeczek lub podgrzany wosk wlewamy do dekoracyjnego, szklanego naczynia, foremek na lód lub muffinki, słoiczka czy miseczki. Knot zrobiony np. z bawełnianego sznurka zawiązujemy na patyczku, który kładziemy na krawędziach naczynia – tak aby sznurek był zanurzony w niezastygniętej świeczce. Dodajemy do wosku kilka kropel olejku zapachowego lub np. goździki, skórkę pomarańczy, lawendę. Kiedy świeca zastygnie docinamy knot do odpowiedniej długości – i gotowe.

Zrób to sam: świece ozdobne – łatwa i efektowna dekoracja DIY

Własnoręcznie namalowany obraz

Jako prezent na Dzień Babci lub Dzień Dziadka sprawdzi się własnoręcznie namalowany obraz – technikę możemy dopasować do umiejętności i wieku wnucząt, które będą go przygotowywać, a także - co ważne - do estetyki, którą dziadkowie lubią najbardziej. W związku z tym możemy postawić na minimalizm i popularne „one line art” – grafiki przedstawiające postacie lub przedmioty narysowane przy użyciu jednej linii, bardzo szczegółowe obrazy malowane „po cyferkach”, namalowane przy użyciu gotowych zestawów - farb i płótna z zaznaczonymi konturami i cyferkami oznaczającymi poszczególne kolory farbek) lub abstrakcyjne, pełne kolorów i nieokreślonych form dzieła (raczej najmłodszych twórców).

Dzień Babci i Dzień Dziadka w rodzinnym gronie

Choć prezenty niewątpliwie cieszą, czasami najlepszym podarunkiem dla babci i dziadka jest wspólnie spędzony czas. W zależności od hobby, kondycji czy wieku dziadków można zaplanować rozmaite aktywności – dzień z planszówkami, spacer, pieczenie tortu czy nawet przygotowywanie któregoś z wyżej wymienionych prezentów. Dla niektórych dziadków, zwłaszcza tych, którzy często pomagają w opiece nad wnukami, świetnym prezentem może być także... czas dla siebie. Bilety do kina lub teatru albo voucher na zabieg kosmetyczny będą doskonałym prezentem na Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Więcej pomysłów na kreatywne prezenty:

Wazonik z żarówki

Ozdobny lampion

Haftowana ozdoba na ścianę