Domek z piernika. Jak go ozdobić w stylu retro, skandynawskim, glamour?

2018-12-05 16:00

Domek z piernika to wspaniała dekoracja domu na Boże Narodzenie albo piękny prezent mikołajkowy lub świąteczny. Dekorowanie domku z piernika może się też stać okazją do wspaniałej twórczej zabawy w gronie najbliższych. Podpowiadamy, jak go ozdobić w różnych stylach i jak aranżować we wnętrzu.

Spis treści

  1. Tradycyjny domek z piernika – jak go udekorować?
  2. Domek z piernika w stylu retro
  3. Domek z piernika w stylu skandynawskim
  4. Domek z piernika w stylu glamour
  5. Domek z piernika w stylu nowoczesnym
  6. Domek z piernika w stylu rustykalnym
  7. Obejrzyj też galerie pierników dekorowanych lukrem. Zainspiruj się!

Domek z piernika ma w sobie wielki potencjał kreowania ciepłego, prawdziwie świątecznego nastroju. Za sprawą samego tylko zapachu wypełnia pomieszczenie – salon, jadalnię czy kuchnię – atmosferą Bożego Narodzenia. U dorosłych budzi skojarzenia z beztroskim dzieciństwem, przypomina o pieczeniu pod okiem mamy czy babci pierniczków na stół i na choinkę. Piernikowe chatki nie były wtedy jeszcze w Polsce tak popularne jak obecnie. Z perspektywy dzieci z kolei współtworzy magię świąt, czyli najbardziej niezwykłego, niecodziennego, fascynującego okresu w roku.

.. Dekorowanie pierników lukrem. 15 POMYSŁÓW na wzory z lukru

Niektórym jednak domek z piernika kojarzy się z kiczem. Wszystko za sprawą często spotykanych przesadnych zdobień. Piernikowa chatka nie musi być jednak pozbawiona smaku… estetycznego! W rezultacie domek z piernika w aranżacji wnętrza sprawdzi się nie tylko tam, gdzie ton życiu domowemu nadają dzieci. Cała rzecz w odpowiedniej dekoracji.

Tradycyjny domek z piernika – jak go udekorować?

Tradycyjny domek z piernika, taki o kształtach wiejskiej chatki, dekorujemy łakociami – różnokolorowymi landrynkami, drażami, cukrowymi laskami czy gwiazdkami, które przyklejamy do lukru nakładanego wyrazistymi, grubymi pasmami. Nie staramy się imitować architektury, eksponujmy raczej obfitość wielobarwnych słodkości. W święta powinien zając honorowe miejsce na stole – ale nie po to, by stał niewzruszenie. Trzeba go po prostu zjeść!

 

Domek z piernika w stylu retro

Domek z piernika w stylu retro przypomina model architektoniczny – niekoniecznie chatki zresztą, może to być też stylizowany zameczek. Z kolorowego lukru i fantazyjnych cukrowych ozdób spożywczych wykonuje się charakterystyczne dla prawdziwych domów detale – od kamieni w podmurówce, przez dekoracyjne obramowania okien i drzwi, po gzyms i rysunek dachówki. Na jego ścianach znaleźć się mogą także iście XIX-wieczne szlaczki i esy-floresy. Starannie wykonany, stanie się bez wątpienia największą ozdobą świątecznej jadalni.

Domek z piernika w stylu skandynawskim

Domek z piernika w stylu skandynawskim cechuje prostota – zarówno bryły, jak i dekoracji. Za całą dekorację wystarczyć tu może biały lukrowy kontur, podkreślający kształty piernikowej chatki. Gotowy domek świetnie się zaprezentuje otoczony „ogrodem” z gałązek roślin zimozielonych. Można sięgnąć po iglaki (poza cisem – jest trujący), jemiołę (ale bez owoców!) lub mahonię (nie mylić z trującym ostrokrzewem).

.. Jak ubrać choinkę w stylu skandynawskim? [WIDEO]

Domek z piernika w stylu glamour

Domek z piernika w stylu glamour musi mieć kształty wykwintnie proste lub przeciwnie, bajecznie dekoracyjne – byle nie rustykalne. Nie obędzie się bez połyskliwych, metalicznych ozdób spożywczych – jak perełki czy posypka w kolorach złota i srebra. W wersji de luxe można sięgnąć po płatki złota spożywczego. Innych barw nie wprowadzajmy – nieodzowna biel lukru, złoto i srebro stworzą naprawdę elegancką kompozycję.

Domek z piernika w stylu nowoczesnym

To prawdziwe wyzwanie! Domek z piernika w stylu nowoczesnym może naśladować kształtami modernistyczne wille – przede wszystkim z płaskim dachem, dużymi tarasami, ogromnymi przeszkleniami. Szyby w takim domku zrobimy z potłuczonych landrynek wsypanych w otwory wycięte w piernikowej ścianie jeszcze przed pieczeniem – cukierki roztopią się, tworząc półprzezroczyste barwne „szkiełko”. Aby utrzymać nowoczesny charakter takiego domku, zachowajmy ścisłą dyscyplinę barwną (kilka odcieni jednego koloru zdobień, np. niebieskiego lub zielonego) i prawdziwie modernistyczny umiar w dekoracji – raczej geometrycznej lub abstrakcyjnej. Gotowe dzieło sztuki stanie się wielką ozdobą przestrzeni dziennej.

Domek z piernika w stylu rustykalnym

Klasyczny w kształtach domek z piernika warto udekorować lukrem i barwną posypką tak, by upodobnić go do wiejskiej chaty lub podmiejskiego domku – pod strzechą albo pod dachówką, z drzwiami z szerokich desek i ze szprosami oknach z okiennicami. Do wejścia niech prowadzi esowata ścieżynka, obsadzona cukrowymi choinkami.

Obejrzyj też galerie pierników dekorowanych lukrem. Zainspiruj się!

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE