Dekoracyjna klamra do zasłon z nitek soutache ZRÓB TO SAM

2015-06-22 15:25 Opracowanie: Redakcja

Jak samodzielnie wykonać dekoracyjną klamrę spinająca zasłony z szalenie wciąż modnych sznurków soutache? Dzięki własnoręcznie dobranej kolorystyce sznurków soutache oraz wzbogaceniu aplikacji ulubionym kaboszonem lub kamieniem półszlachetnym będziemy pewni, że wszystko do siebie wprost idealnie pasuje! Od czego więc zacząć przygodę z dekoracją wnętrz metodą soutache?

Dekoracyjna klamra do zasłon z nitek soutache
Autor: Mariusz Purta

Oryginalne i stylowe dodatki do wnętrz z całą pewnością wykonać możemy samodzielnie. Na fali trendu powrotu do rękodzielnictwa, własnoręcznie wykonana ozdobna klamra spinająca zasłony z pewnością wzbudzi ciekawość naszych gości. Da też gwarancję doskonałego dopasowania kolorystycznego wykonanej ozdoby i wybranej zasłony. Jak KROK PO KROKU samodzielnie wykonać dekoracyjną klamrę spinająca zasłony z nitek soutache? W naszym dziale ZRÓB TO SAM znajdziesz pełną instrukcję z opisem i zdjęciami!

Dekoracyjna klamra do zasłon soutache: soutasz i dekoracje wnętrz

Co to takiego sutasz? Nazwa pochodzi od francuskiego soutache, oznaczającego warkocz lub splot. Sutasz to zarówno sznurek, sposób zdobienia, jak i biżuteria. Technika polega na zszywaniu ze sobą specjalnych sznurków (sutasz) za pomocą cieniutkiej igły i prawie niewidocznej nici monofilowej. Sutasz to nie tylko biżuteria. Z wielobarwnych sznurków sutasz wykonać możemy także zawieszkę z chwostem, która idealnie sprawdzi się np. jako dekoracja zasłony – jak na zdjęciu poniżej. Jak ją wykonać?

Dekoracyjna klamra do zasłon soutache: materiały

Do wykonania dekoracyjnej klamry do zasłon techniką soutache potrzebne będą:

- dwa płaskie kaboszony (z dziurką),

- sznurki sutasz: jasno- i ciemnoróżowy oraz turkusowy (1 m każdego),

- 4 okrągłe koraliki różowe i 7 turkusowych (5 mm),

- drobne koraliki różowe i turkusowe (2 mm),

- chwościk,

- igły do haftu koralikowego,

- nić monofilowa (cieniutka, przezroczysta żyłka),

- filc do podklejenia,

- klej (do obuwia albo do tkanin),

- nożyczki,

- zapięcie do broszki,

- wstążka.

Dekoracyjna klamra do zasłon soutache: KROK PO KROKU

KROK 1

Odetnij po 16 cm sznurków sutasz (np. wiskozowych): jasno- i ciemnoróżowego i dwa razy turkusowego. Złóż sznurki na pół w pętelkę, otaczając nimi kaboszon. Zacznij od sznurka turkusowego (najbliżej kaboszona), następnie dodaj jasno i ciemnoróżowy.

KROK 2

Nawlecz nić monofilową i obszyj nią dookoła połączone sznurki z kaboszonem, przewlekając igłę przez otwór w kamieniu.

KROK 3

Kolejne warstwy to drobne różowe koraliki (2 mm) i dwa sznurki ciemnoróżowe (odetnij znowu po 16 cm). Doszyj do kaboszonu koraliki i dwa sznurki. Zacznij od węższej części kamienia i idź naokoło, aż cały zostanie obszyty. Końce sznurków (po 6 z każdej strony) zawiń w pętelkę i przełóż pod spód, a w środek wszyj koralik turkusowy (5 mm). Tak samo z obydwu stron kaboszonu. Zapas sznurków po „lewej stronie” kaboszonu przytnij i przyszyj, aby nie
odstawały. Pierwszy element zawieszki jest gotowy! Teraz wykonaj drugi taki sam.

KROK 4

Do drugiego elementu zawieszki przygotuj: cztery kawałki po 5 cm turkusowego sznurka. Turkusowy koralik (5 mm) obszyj dwoma sznurkami.

KROK 5 i 6

Przyszyj warstwę drobnych koralików turkusowych (2 mm) i kolejne 2 sznurki sutasz.

KROK 7

Następna warstwa to różowe koraliki (2 mm) i dwa ciemnoróżowe sznurki (każdy po 14 cm). Przyszyj jak wcześniej. Końce ciemnoróżowych sznurków złóż w pętelkę, wszyj różowy koralik (5 mm). Zrób drugą pętelkę w przeciwną stronę, wszyj turkusowy koralik (2 mm) i zawiń sznurki pod spód – jak w punkcie 3. Zrób drugi taki sam element.

KROK 8

Elementy zawieszki z obszytym kaboszonem zszyj ze sobą, tworząc lustrzane odbicie. Pośrodku wszyj turkusowy koralik (5 mm). Po bokach doszyj pozostałe dwa elementy (te z małym turkusowym koralikiem w środku). Zawieszka składa się już z czterech elementów, teraz pozostało wykończenie!

KROK 9

Przyszyj turkusowy koralik (5 mm) do jednego z boków zawieszki, a kolejno za nim chwościk.

KROK 10

Przyłóż zawieszkę do filcu i wytnij jej kształt (możesz odrysować ją długopisem, a następnie wyciąć). Zostaw 2-3 mm zapasu przy krawędzi, gdyż po podklejeniu jeszcze dokładnie dotniesz filc.

KROK 11

Przyszyj zapięcie (jak do broszki) na środku filcowego tyłu zawieszki, a następnie przyklej dokładnie filc do gotowej zawieszki, smarując jego brzegi klejem (po lewej stronie!) Przyłóż filc, dociśnij jego brzegi, aby nic nie odstawało i wyglądało schludnie.

KROK 12

Przełóż wstążkę (ok. 15 cm) przez zapięcie broszki; dzięki temu będziesz mogła swoje sutaszowe cudo zawiesić (np. na gałce mebla). Albo przypnij bez użycia wstążki, jak zwykłą broszkę (np. do mocowania zasłony).

KROK 13

Jeśli wystarczyło ci cierpliwości, aby skończyć całą zawieszkę, a efekt jest taki jak na zdjęciu, na pewno będziesz zadowolona i dumna!