Choinka z makaronu kokardki! Świąteczna magia DIY

2023-12-14 8:38

Oryginalne choinki wykonuje się z desek, szyszek czy drutu. Dlaczego by więc nie wykorzystać makaronu? Choinka z makaronu kokardki (lub innego), wzbogacona o eleganckie drobiazgi, będzie oryginalną dekoracją na Boże Narodzenie. W dodatku wykonamy ją samodzielnie i tanim kosztem.

Spis treści

  1. Choinka z makaronu kokardki - co będzie potrzebne?
  2. Krok 1
  3. Krok 2
  4. Krok 3
  5. Krok 4
  6. Choinka z makaronu na pniu
  7. Oryginalny prezent świąteczny
  8. Choinka z makaronu: z kokardek i z muszelek - zdjęcia
  9. Kreatywne DIY: jak zrobić ozdoby choinkowe z makaronu? Prosty przewodnik krok po kroku

Wykonywanie choinki z makaronu świderki (lub innego) to świetna zabawa, do której warto zaprosić najmłodszych. Gotową dekorację najlepiej ustawić na świątecznym stole. Doda uroku i charakteru wystrojowi domu na Boże Narodzenie.

Choinka z makaronu kokardki - co będzie potrzebne?

Aby zrobić choinkę z makaronu potrzebujemy – rzecz jasna – suchego makaronu, pistoletu do kleju na gorąco (albo mocnego kleju, choć klejenie na gorąco zapewnia największą trwałość), kawałka tektury, z której uformujemy stożek, oraz dodatkowych dekoracji: farby w spreju, koralików, łańcuszków, małych kokardek, itp.

Do wykonania choinki z makaronu wcale nie musimy wykorzystywać makaronu kokardki. Równie dobrze choinkę możemy wykonać z makaronu świderki, muszelki, chodzi o to, żeby makaron wyróżniał się ciekawą formą, choć choinka z makaronu spaghetti może wyglądać spektaktulanie, zwłaszcza, gdy zróżnicujemy długość makaronu.

Krok 1

Z tektury lub kartonu wycinamy kształt rożka, z którego należy uformować stożek. Kolor papieru? W zasadzie nie ma większego znaczenia, bo i tak całość dokładnie obłożymy makaronem. Boki stożka najlepiej spiąć zszywaczami – to zapewni trwałość dekoracji bożonarodzeniowej.

Krok 2

Tak uformowany stożek dokładnie i równomiernie oklejamy makaronem, wykorzystując klej na gorąco. Na tym etapie możemy już dodawać inne ozdoby, jak koraliki, ale można też to zrobić później, gdy już przykleimy cały makaron.

Krok 3

Czekamy około kilkunastu minut, aż klej ostygnie i dobrze zwiąże makaron. Teraz przyszedł moment, by pokolorować choinkę. Robimy to za pomocą farby w spreju. Polecamy szczególnie srebrną i połyskującą, jednak równie dobrze sprawdzi się złota czy zielona – jak przy prawdziwym drzewku choinkowym.

Oczywiście możesz zrezygnować z tego kroku, niepomalowana choinka z makaronu, będzie wyglądać równie pięknie niepomalowana, udekorowana kolorowymi ozdobami.

Krok 4

Ostatni moment to mocowanie dodatkowych ozdób: łańcuszków, koralików, ulubionych „błyskotek”. Choinkę z makaronu można też obsypać brokatem.

Dobra rada: do wykonywania choinki z makaronu warto się zabrać sporo wcześniej przed świętami. Praca bywa dość żmudna, trzeba też poczekać, aż klej dobrze wyschnie. Musimy również znaleźć odpowiednio dużo czasu na precyzyjne zdobienie choinki.

Choinka z makaronu na pniu

Choinkę z makaronu możesz również zrobić na pniu. Choinka z makaronu na pniu zamiast papierowego stożka opiera się na drewnianym pieńku. Taką choinkę "budujemy" od dołu ku górze, jak konstrukcję z klocków, klejąc poszczególne elementy do siebie.

Do wykonania choinki z makaronu na pieńku doskonale sprawdzą się makarony typu świderki i kokardki, chociaż konstrukcję choinki wykonamy również z muszelek i makaronu penne. Pamiętajmy, by dobrze skleić poszczególne elementy i upewnić się, że dolne części choinki stabilnie przylegają do pieńka. 

Oryginalny prezent świąteczny

Samodzielnie wykonana choinka z makaronu to świetny pomysł na oryginalny prezent świąteczny. Możemy się założyć, że zaskoczy i zachwyci obdarowanego!

Pamiętajmy, by choinkę z makaronu dekorować w taki sposób, by odpowiadała gustom przyszłego posiadacza. Nie każdy bowiem lubi srebrzyste ozdoby czy nadmiar brokatu. Już najprostsza choinka z makaronu jedynie pomalowana farbą w spreju będzie ciekawym, jedynym w swoim rodzaju podarunkiem.

Choinka z makaronu: z kokardek i z muszelek - zdjęcia

W galerii pokazujemy jak zrobić choinkę z makaronu kokardki i muszelki. Obie wyglądają bardzo ładnie.

Kreatywne DIY: jak zrobić ozdoby choinkowe z makaronu? Prosty przewodnik krok po kroku