Choinka z drabiny: zrób to sam

2015-12-07 16:48 architekt Aleksandra Kaszubska

W cyklu zrób to sam pomysł na choinkę z drabiny, która po świętach może pełnić funkcję małego regału. Meble wykorzytujące kształ drabiny są modne w aranżacji wnętrz.

Choinka zrobiona z drabiny to propozycja zrób to sam dla odważnych, dla tych, którym znudziła się już typowa choinka - drzewko, lub też dla tych, którzy oprócz tradycyjnego drzewka chcą dodać oryginalny akcent dekoracyjny na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Choinka z drabiny: potrzebne materiały

Do wykonania choinki z drabiny będziemy potrzebować (dla choinki/ drabiny o wys. 158 cm i szerokości szczebli 54 cm) następujących materiałów:

  • Drabina drewniana wys. ok. 158 cm i szer. 54 cm – zasoby własne, lub do kupienia w markecie budowlanym - cena 153 zł
  • Półki drewniane lub deski szer. 40-45 cm – 2 szt. długości 150 cm (cena 51,95 zł/szt.), 2 szt. długości 100 cm (cena 34,95 zł/szt.), 1 szt. długości 60 cm (27,95 zł/szt.), lub z zasobów własnych
  • Ozdoba choinkowa typu gwiazda, najlepiej stojąca – ok. 150 zł/szt.
  • Emalia akrylowa do drewna i metalu (kolor ciemna zieleń) – 24,86 zł/0,5 l
  • Wałek gąbkowy z kuwetą - 9,98 zł/ szt.

Choinka z drabiny: instrukcja zrób to sam

KROK 1.

W pierwszej kolejności, jeśli nie posiadamy takowych, musimy zamówić drabinę oraz półki/deski. Dobrze jest wybrać przedmioty o podanych przez nas wymiarach - są ogólnie dostępne w marketach budowlanych. Półki najlepiej dociąć na miejscu w sklepie - taką usługę oferuje większość placówek. Długości docelowe zostały podane na rysunku.

KROK 2.

W następnej kolejności, przygotujmy sobie kawałek równej powierzchni, zabezpieczmy ją np. starymi gazetami, i ułóżmy nasze docięte półki na płasko. Należy je pomalować po jednej tylko stronie. W tym celu użyjemy emalii do drewna w kolorze ciemnozielonym. Postępujmy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pomalowane półki/ deski należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

KROK 3.

Teraz czas rozstawić nasz stelaż choinkowy - czyli drabinę! Powinniśmy to zrobić już w docelowym miejscu, aby uniknąć przenoszenia konstrukcji po wykonaniu całości. Dobrze jest ustawić drabinę tak, aby wokół niej zostało trochę wolnej przestrzeni.

KROK 4.

Teraz na poszczególnych szczebelkach, układamy półki, zieloną powierzchnią do góry. Na dole umieszczamy najdłuższą półkę, a wyżej stopniowo coraz krótsze. Półki układamy tak, aby stabilnie leżały na stopniach drabiny, czyli wypośrodkowujemy ich środek ciężkości. Na samej górze ustawiamy gwiazdę. Dodatkowo powstałą choinkę możemy ozdobić w dowolny sposób, np. lampkami choinkowymi.

KROK 5.

A teraz rzecz najprzyjemniejsza - na półkach umieszczamy prezenty! Oczywiście im ich więcej, tym lepiej - ale to sprawa oczywista! Wesołych Świąt!