Biżuteria z metalu – zrób to sam! Instrukcja krok po kroku

2020-11-24 16:37
Kuźnia Skarbów
Autor: Igor Dziedzicki, styl. Jolanta Musiałowicz Już 10 lat Agnieszka i Filip prowadzą Kuźnię Skarbów, ale przygoda Agnieszki z kowalstwem zaczęła się znacznie wcześniej.- Właściwie odkąd pamiętam, pochłaniały mnie prace ręczne, plastyka, sztuka. Gdy w ósmej klasie zastanawiałam się, co dalej, zachęcona przez nauczycielkę plastyki, poszłam do liceum profilowanego. Podczas dni otwartych w rzeszowskim Zespole Szkół Plastycznych zwiedzałam różne pracownie i… odkryłam w sobie miłość do kowalstwa. Od razu też dowiedziałam się, że „to chłopcy pracują w kuźni, a dziewczyny – w miedzi”, ale po roku dopięłam swego! Pięć lat tworzyłam zarówno z miedzi, jak i stali, dzięki czemu bardzo dużo się nauczyłam. Po liceum nie poszłam na studia, tylko wyszłam za mąż za Filipa i wyjechaliśmy do Poznania. Głównie prowadziliśmy zajęcia dla młodzieży i dzieci. Wkrótce urodziłam córkę Karminę. Myśleliśmy jednak o powrocie w rodzinne strony, na Podkarpacie - mówi Agnieszka.

Biżuterię z metalu możesz zrobić samodzielnie. Agnieszka i Filip Paskowie z pracowni Kuźnia Skarbów podpowiadają, jak się do tego zabrać.

Prosta miedziana bransoleta zakładana na przedramię lub ramię to ozdoba, której historia sięga setek, jeśli nie tysięcy lat. To w miarę prosta rzecz do zrobienia. Krawędzie metalowej biżuterii trzeba zawsze starannie obrobić, by były gładkie i miłe w dotyku. Pierścionki, bransolety, kolczyki, naszyjniki… Możesz zrobić (np. z miedzi i mosiądzu), co tylko przyjdzie ci do głowy. Oczywiście, aby zrobić metalową biżuterię, musisz mieć odpowiednie narzędzia. Może zacznij swoją przygodę od udziału w warsztatach kowalstwa artystycznego. Zajrzyj na wykuciwogniu.org oraz kuzna-skarbow.pl - to strony fundacji, a także sklepu Agnieszki i Filipa.

DIY: Miedziana bransoleta – instrukcja krok po kroku

1. Zgromadź narzędzia i materiały. Potrzebne będą: blacha miedziana, nożyce do blachy, ścierniwo (papier, kostka) o różnej gradacji, młotek, kowadło (lub coś w tym rodzaju).

2. Utnij z blachy pasek wybranej szerokości.

3. Wygładź wszystkie krawędzie – najpierw ścierniwem o grubszej gradacji, a potem delikatniejszym.

4. Pasek blachy ułóż na kowadle i młotkiem nadaj mu odpowiednią krzywiznę.

5. Na koniec wypoleruj bransoletkę do połysku.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Letnie leniuchowanie - w numerze podpowiedzi, jak urządzić i wyposażyć salon pod chmurką. W ABC stylu angielska łazienka - podobną możesz mieć u siebie.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Lipiec 2022