Biżuteria z metalu – zrób to sam! Instrukcja krok po kroku

2020-11-24 16:37 N. Kołakowska
Kuźnia Skarbów
Autor: Igor Dziedzicki, styl. Jolanta Musiałowicz Już 10 lat Agnieszka i Filip prowadzą Kuźnię Skarbów, ale przygoda Agnieszki z kowalstwem zaczęła się znacznie wcześniej.- Właściwie odkąd pamiętam, pochłaniały mnie prace ręczne, plastyka, sztuka. Gdy w ósmej klasie zastanawiałam się, co dalej, zachęcona przez nauczycielkę plastyki, poszłam do liceum profilowanego. Podczas dni otwartych w rzeszowskim Zespole Szkół Plastycznych zwiedzałam różne pracownie i… odkryłam w sobie miłość do kowalstwa. Od razu też dowiedziałam się, że „to chłopcy pracują w kuźni, a dziewczyny – w miedzi”, ale po roku dopięłam swego! Pięć lat tworzyłam zarówno z miedzi, jak i stali, dzięki czemu bardzo dużo się nauczyłam. Po liceum nie poszłam na studia, tylko wyszłam za mąż za Filipa i wyjechaliśmy do Poznania. Głównie prowadziliśmy zajęcia dla młodzieży i dzieci. Wkrótce urodziłam córkę Karminę. Myśleliśmy jednak o powrocie w rodzinne strony, na Podkarpacie - mówi Agnieszka.

Biżuterię z metalu możesz zrobić samodzielnie. Agnieszka i Filip Paskowie z pracowni Kuźnia Skarbów podpowiadają, jak się do tego zabrać.

Prosta miedziana bransoleta zakładana na przedramię lub ramię to ozdoba, której historia sięga setek, jeśli nie tysięcy lat. To w miarę prosta rzecz do zrobienia. Krawędzie metalowej biżuterii trzeba zawsze starannie obrobić, by były gładkie i miłe w dotyku. Pierścionki, bransolety, kolczyki, naszyjniki… Możesz zrobić (np. z miedzi i mosiądzu), co tylko przyjdzie ci do głowy. Oczywiście, aby zrobić metalową biżuterię, musisz mieć odpowiednie narzędzia. Może zacznij swoją przygodę od udziału w warsztatach kowalstwa artystycznego. Zajrzyj na wykuciwogniu.org oraz kuzna-skarbow.pl - to strony fundacji, a także sklepu Agnieszki i Filipa.

DIY: Miedziana bransoleta – instrukcja krok po kroku

1. Zgromadź narzędzia i materiały. Potrzebne będą: blacha miedziana, nożyce do blachy, ścierniwo (papier, kostka) o różnej gradacji, młotek, kowadło (lub coś w tym rodzaju).

2. Utnij z blachy pasek wybranej szerokości.

3. Wygładź wszystkie krawędzie – najpierw ścierniwem o grubszej gradacji, a potem delikatniejszym.

4. Pasek blachy ułóż na kowadle i młotkiem nadaj mu odpowiednią krzywiznę.

5. Na koniec wypoleruj bransoletkę do połysku.