Ściągnij zasłony i firanki. Tak możesz wykorzystać przestrzeń przy oknie

2022-11-07 14:22

Rezygnując z zasłon i firan, odkryjesz ściany przy oknie. Ależ one mają potencjał! A jest on tym ważniejszy, im mniejszy masz metraż…

Salon
Autor: serwis prasowy dfs.co.uk W DOBRYM ŚWIETLE Sofa i fotele (Dfs.co.uk) tuż pod oknem, także tym balkonowym, to sposób nie tylko na zaoszczędzenie miejsca, ale i ciekawą aranżację. Słomkowe kapelusze (albo obrazy, fotografie) po bokach zamykają kompozycję. Telewizor jest na wprost okna? Pomyśl o zasłonach lub rolecie niełaskawej dla słońca.

Gdy miejsca jest dużo, aranżacja ściany z oknem czy oknami to na ogół dylemat wyłącznie natury estetycznej. Jeżeli zaś metraż nie rozpieszcza, liczy się każdy centymetr. Warto więc wykorzystać przestrzeń wokół okien. Można ją zagospodarować odpowiednio dobranymi meblami, zabudować schowkami, zamienić w miniogród botaniczny albo po prostu – udekorować.

Pod oknem będą się doskonale czuły sofa, stół z krzesłami, konsola, biurko, zlewozmywak, umywalka, łóżko ustawione np. wezgłowiem do niego. Ściany nad oknem i po bokach aż proszą się o półki – na książki, bibeloty, produkty spożywcze, akcesoria kuchenne itp. Ten obszar można też potraktować szczególnie – usunąć z niego sprzęty oraz ozdoby i tak wyeksponować okno, by grało główną rolę w minimalistycznym wystroju pomieszczenia

BIAŁY SKŁADAK

Ażurowy panel przysłania grzejnik, a szafki – niska na nóżkach (bez pleców nie będzie tamować przepływu ciepłego powietrza) oraz ścienna – są jak białe puzzle wokół okna. Naturalnie wypełniają przestrzeń i służą pomocą, kiedy trzeba odstawić książkę i schować drobiazgi.

Sypialnia
Autor: Martyna Rudnicka

PÓŁKI I PÓŁECZKI

Prostą listwę sufitową kryjącą karnisz poprowadzono od ściany do ściany, by poprawić proporcje pokoju. Podobnie zadziałały półki przy oknie balkonowym, które można zasłonić, maksymalnie zasuwając zasłony. W takim miejscu efektowna byłaby np. galeria obrazków.

Pokój dziecka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Wykończenie

Nieosłonięte okna to wyzwanie. Glify, narożniki, parapety powinny być starannie wykończone. Niedoróbki w miejscach połączenia glifu i ramy okiennej, malownicze plamy tynku i spękana farba są mile widziane wyłącznie we wnętrzach postindustrialnych albo celowo wystylizowanych. W każdym innym przypadku powinny być idealne. Można je też ozdobić, np. dekorami z drewna, malunkami, naklejkami.

PEŁNA ZABUDOWA

W kawalerce nie można grymasić, nawet jeśli telewizor zawędrował na przedłużony parapet. Okno właściwie zostało wchłonięte przez kuchenną zabudowę, schowki są nawet ponad nim! W takich sytuacjach warto rozważyć zabudowę pod wymiar.

Salon
Autor: Sylwester Rejmer

RAZEM Z PARAPETEM

Okno z manualną roletą rzymską z tkaniny z recyklingu Ecolifestyle ma szeroki parapet, który pełni funkcję półki. Przy oknie ustawiono lampę, kwietnik, krzesło, a o ścianę oparto grafiki. Jest swobodnie, wygodnie i miło. Wieszak na ścianie to dekoratorski bonus – mogą zawisnąć na nim stare kapelusze, parasole albo kolekcja korali.

Salon
Autor: serwis prasowy marki Marcin Dekor

Jeśli marzy ci się minimalistyczny detal, może to być np. czarny karnisz, półka nad oknem albo profil szynowy, w roli maskownicy.

BOTANICZNY ZAKĄTEK

Okolicę okna możesz zamienić w zieloną strefę. Półki na kwiaty, wszelkie kwietniki, doniczki wiszące i ścienne pomogą zrealizować każdą kreację. Kieruj się wymaganiami roślin co do ilości światła (najmniej go wpada od północnego wschodu), a odniesiesz sukces.

Kwiaty
Autor: serwis prasowy dobbies.com

ŚWIAT ZA GŁOWĄ

W wąskiej sypialni okno może grać rolę zagłówka, a parapet – półki. Małe szafki czy stoliczki i tkaniny dopełnią przestrzeń. Roleta zaciemniająca – konieczna!

Sypialnia
Autor: Michał Skorupski

PODNIEBNA WYSTAWA

Niska konsola, komoda czy szafka znajdujące się pod oknem dachowym (obrotowe Fakro; z zawiasem powyżej połowy wysokości, dzięki czemu nawet wysoka osoba może wygodnie stać przy otwartym oknie) dobrze wpiszą się w niewielką przestrzeń. Ustaw tu kolekcję szkieł, fotografie lub kwiaty.

Poddasze, salon
Autor: serwis prasowy marki Fakro

Zabudowując przestrzeń wokół okna, pamiętajmy, że półki, szafki, dekoracyjne panele nie mogą być zbyt głębokie, aby nie ograniczały ilości wpadającego światła

SZTUKA UKŁADU

Jak widać, otoczenie okna nie musi być zaprojektowane raz na zawsze. Oparte o ścianę obrazy, mały mebel, drobiazgi na parapecie to świetny sposób na ujęcie okna w „ramy aranżacji”. Zmieniając detale, zmieniasz wygląd okna. Pomalowanie ram na wybrany kolor sprawi, że stanie się ono najważniejszym punktem wnętrza.

Okno
Autor: serwis prasowy cultfurniture.com
Wygodne dojście

Nie zapomnij o dostępie do okna – to szczególnie ważne, gdy jest jedyne w pomieszczeniu. Ustaw meble tak, by móc otworzyć czy uchylić skrzydło. Stół dosuń krótszą stroną do okna, by dojść do niego z boku. Wybierz wąską konsolę, przez którą sięgniesz do klamki. Sofę odsuń nieco od parapetu, by wejść za nią. Jeśli jednak miejsca jest mało, trudno, trzeba pogodzić się z tym, że będziesz je otwierać wchodząc np. na kanapę.

WĄSKO POD SKOSEM

Okna dachowe dosłownie otworzyły łazienkę klitkę na świat! Białe ramy i biel ścian to lekkość i przestrzeń. Półka pod skosem równoważąca nadmiar pionów, zapewnia miejsce na niezbędne drobiazgi.

Łazienka, poddasze
Autor: serwis prasowy marki Velux
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE