Zieleń na dłużej. Rośliny doniczkowe w mieszkaniu

2014-04-04 15:58 Gabriela Pawlak|Karolina Klepacka

Rośliny oczyszczają powietrze i poprawiają nastrój. Dobrze, że wróciły do wnętrzarskiej mody. Jak je ciekawie wyeksponować?

Dobry wpływ roślin

To, że rośliny produkują tlen, wie każde dziecko. To jednak nie koniec ich dobroczynnego działania. Wydzielając parę wodną, regulują poziom wilgotności, z powodzeniem zastępując nawilżacz. Mogą zapobiegać podrażnieniom błon śluzowych oraz skóry, a nawet alergiom, ponieważ są naturalną oczyszczalnią powietrza. Zwalczają znajdujące się w powietrzu bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Rozkładają wiele szkodliwych substancji chemicznych, m.in. amoniak wydzielany przez urządzenia biurowe oraz detergenty. O tym, jak skuteczne jest działanie doniczkowych roślin, przekonują laboratoria NASA. Szukając antidotum na wysoką toksyczność materiałów niezbędnych do budowy statków kosmicznych, stworzono listę 50 gatunków, które najskuteczniej pochłaniają i neutralizują toksyny. W czołówce znalazły się palmy. Wniosek? Otaczajmy się zielenią. 

Rośliny bez doniczek

Chcesz zadziwić gości – hoduj rośliny bez doniczki. Zastanawiasz się, jak je podlewać? Raz na kilka dni (w zależności od potrzeb konkretnej rośliny) należy zanurzyć bryłę ziemi z korzeniami w misce z wodą. Po kilkunastu minutach ziemia nasiąka. Bez doniczki i ziemi obywają się niektóre epifity, takie jak oplątwa. Wystarczy im spryskiwanie lub wilgoć czerpana z powietrza.