Zasłony, rolety, żaluzje. 15 pomysłów na dekorację okna
Piękna oprawa okna potrafi odmienić charakter wnętrza. Zdobi je na równi z dekoracją ścian, wprowadza przyjazną atmosferę. Spełnia przy tym wiele innych zadań – reguluje natężenie światła i temperaturę pomieszczenia, wycisza... Warto o tym pamiętać, wybierając zasłony, rolety, żaluzje.

Masz wrażenie, że aranżacja twojego mieszkania jest niekompletna? Jeśli brakuje jej charakteru lub przytulności, ubierz okna w piękne tkaniny.
Zasłony, firany i rolety dają możliwość szybkiej i niedrogiej metamorfozy, bez konieczności kupowania nowych mebli czy zmiany koloru ścian. Umożliwiają błyskawiczną sezonową zmianę aranżacji (wybierz lżejsze, barwniejsze tkaniny latem, grubsze i bardziej stonowane zimą).
Styl definiują takie cechy tkanin jak gatunek, kolor, wzór i przejrzystość. Ponieważ okna zajmują zwykle dużą powierzchnię ściany, ich oprawa staje się ważnym elementem wystroju. Zasłaniając lub odsłaniając okno, możemy łatwo kontrolować przestronność wnętrza (otwarty widok optycznie powiększa) oraz nastrój – rozproszone czy przyciemnione światło daje efekt kameralności.
Spojrzenie całościowe
Chcesz osiągnąć efekt podobny jak styliści? Przy wyborze zasłon pamiętaj o uzupełnieniu ich dodatkami w podobnej kolorystyce i stylu. Akcenty rozłóż równomiernie. Zachowaj harmonię. Intensywność wzorów i kolorów warto złagodzić elementami neutralnymi, dopełnić bielą, szarościami, beżami. Trudne? Skorzystaj z gotowych propozycji producentów tkanin. Co sezon tworzą oni bogate kolekcje materiałów, które można bez obaw łączyć. Niektóre marki uzupełniają ofertę starannie dobranymi tapetami, dywanami, pościelą i akcesoriami.


Delikatnie
Jednobarwne zasłony upiększają dom równie dobrze jak te wzorzyste. Tu przede wszystkim liczy się wysoka jakość materiału. Szlachetne lny, jedwabie zapewnią elegancję i ponadczasowość. Niech główną rolę zagrają światło i faktura.

Kącik
W nowoczesnych wnętrzach firanki i zasłony nie muszą być suto marszczone. Tworzą gładkie ekrany o przemyślanej kolorystyce. Tutaj firanka ma jasnoszary odcień, który pojawia się także na wzorze wielobarwnej zasłony. Gdy dysponujemy obniżonym parapetem, takim jak na zdjęciu, siedzisko, warto ozdobić poduszkami i materacem w kolorach dopasowanych do zasłon.

Lekka mgiełka
Folie zastąpią zazdrostki, zapewnią intymność na parterze, nie ograniczą dostępu światła. Występują w wersji białej i kolorowej, gładkie lub wzorzyste. Masz pomysł na własny motyw? Wytniesz go samodzielnie. Gdy zapragniesz zmiany, odkleisz folię bez śladu.

Z biżuterią
Do wykończenia krawędzi zasłon i rolet możesz wykorzystać rozmaite elementy pasmanteryjne. Kolorowe pompony ożywiają szary wzór tkaniny marki Romo.

Kurtyna na bok
Jeśli chcesz wyeksponować piękny widok lub wyjątkowy kształt otworu okiennego, zamontuj dłuższy karnisz i zawieś zasłonę na tle ściany. To rozwiązanie powiększy optycznie okno.

Spływające fale
Rolety rzymskie przydadzą się tam, gdzie pod oknem znajduje się siedzisko, stół, blat. Pozwalają zaoszczędzić materiał i zajmują mniej miejsca w porównaniu do oprawy z zasłon i firan.

Znaczenie detali
Drobne szczegóły mogą decydować o ostatecznym efekcie. Zrezygnuj np. z tradycyjnych żabek, zastąp je dekoracyjnymi klamrami, szelkami.

Na okno dachowe
Roleta rzymska Velux o innowacyjnej konstrukcji pozwala regulować stopień przepuszczalności światła. Daje także możliwość szybkiej i samodzielnej zmiany tkaniny na inny kolor.

Jasno, ciemno
Okno od zachodniej strony zapewnia mnóstwo światła aż do wieczora, dlatego chętnie przeznaczamy pomieszczenia zachodnie na salony. Jeśli jednak naprzeciw okna znajdzie się telewizor, światło okaże się przeszkodą w oglądaniu. Warto wtedy zdecydować się na dyskretną, ale mało przepuszczalną zasłonę, np. żaluzję.

Akustyka
Puste ściany i okna są przyczyną nieprzyjemnego odbicia dźwięków. Tkaniny je wygłuszają, likwidując pogłos. To niewidoczny, ale istotny element tworzenia komfortowej przestrzeni.

Spokojny sen
Tkaniny okienne mają różne poziomy przepuszczalności światła (oznaczone procentowo). Pamiętaj, by dostosować przejrzystość do funkcji pomieszczenia. W sypialni najlepiej sprawdzą się zasłony nieprzejrzyste: ochronią przed światłem latarni, pozwolą przespać pełnię.
