Zasłony i firany na wymiar. Jak wymierzyć tkaninę na zasłony?

2022-05-18 12:47

Firany, zasłony i inne dekoracje okienne szyte na miarę to świetne rozwiązanie, które pozwala przystroić każde okno w niemal dowolny sposób. Jak obliczyć potrzebną ilość materiału na zasłony? Podpowiadamy jak w kilku prostych krokach zmierzyć okno z myślą o zasłonach i firanach.

Spis treści

  1. Sposoby zawieszania zasłon
  2. Jaką długość powinny mieć zasłony?
  3. Jak prawidłowo wymierzyć zasłony na taśmie marszczącej?
  4. Jak wymierzyć zasłony na kanale z grzywką?
  5. Jak prawidłowo wymierzyć zasłony na szelkach?
  6. Zasłony na kółkach – jak wymierzyć?

Sposoby zawieszania zasłon

Zasłony i firany szyte na miarę sprawdzają się wtedy, gdy chcemy dokładnie dopasować dekorację okna do danego pomieszczenia, a gotowe produkty nie spełniają naszych oczekiwań. Zamawiając zasłony na wymiar, możemy wybrać nie tylko tkaninę, ale też sposób zawieszania na karniszu. Najpopularniejsze są:

  • zasłony na taśmie – wzdłuż górnej krawędzi są podszyte taśmą marszczącą, która sprawia, że ładnie i naturalnie się układają. Dzięki odpowiednio dobranej taśmie możemy uzyskać efekt drobnych i gęstych fal, lub szerokich, luźno rozmieszczonych. Zasłony na taśmie zawiesza się na tradycyjnych żabkach lub haczykach.
  • zasłony na kanale z grzywką – wzdłuż górnej krawędzi mają wszytą taśmę, która tworzy kanał o szerokości kilku centymetrów. Właśnie w nim umieszcza się drążek karnisza. Grzywka, to dekoracyjne marszczenie przypominające falbanę na górze zasłony.
  • zasłony na szelkach – do tkaniny wzdłuż górnej krawędzi są doszyte szelki w równych odstępach. Tak uszyta zasłona nadaje się tylko do karnisza z drążkiem.
  • zasłony na kółkach (przelotkach) – w odległości minimum dwóch centymetrów od górnej krawędzi są zamontowane kółka, tzw. przelotki, które przekłada się bezpośrednio przez karnisz. Takie zasłony łatwo się układa i przesuwa po karniszu.

Jaką długość powinny mieć zasłony?

Zasłony i firanki mogą sięgać tylko do parapetu, kończyć się tuż nad podłogą lub opierać się o jej powierzchnię. Zanim więc zabierzemy się za pomiary, aby dowiedzieć się, ile materiału potrzebujemy na uszycie dekoracji okiennych, musimy przemyśleć, jak mają wyglądać. Warto mieć na uwadze, że typowe zasłony do parapetu kończą się ok. 1,5 cm nad nim, albo 5–10 cm poniżej jego linii. Jeśli planujemy firany lub zasłony do samej podłogi, to powinny kończyć się około 1 cm nad nią. Jeśli natomiast mają opierać się lub drapować, powinny być dłuższe niż odległość od drążka lub szyny karnisza o ok. 5–20 cm. Warto także pamiętać o zapasie materiału potrzebnego do wykończenia każdej krawędzi tkaniny – 10, optymalnie 20 cm.

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony na taśmie marszczącej?

W pierwszej kolejności należy zmierzyć długość karnisza a następnie dodać do niej 100-120% otrzymanej wartości (np. jeśli karnisz ma 1,5 m, potrzeba zasłon o szerokości ok. 3 m). Drugim krokiem jest szacowanie wysokości zasłon – mierzy się ją od żabek lub agrafek na karniszu aż do miejsca, w którym chcesz, aby kończyły się zasłony (najczęściej więc do podłogi lub parapetu).

Zasłony i firany na wymiar. Jak wymierzyć tkaninę na zasłony?
Autor: materiały prasowe Dekoria Zasłona na taśmie marszczącej wave Sunny.

Jak wymierzyć zasłony na kanale z grzywką?

Aby dowiedzieć się, ile tkaniny potrzebujemy na taką zasłonę, należy zmierzyć długość karnisza, a potem do uzyskanej długości dodać około 50-100% (im więcej centymetrów dodamy, tym zasłona będzie bardziej pomarszczona). W celu poznania długości, należy zmierzyć odległość od górnej krawędzi karnisza do miejsca, w którym mają się kończyć zasłony. W pomiarze tym nie trzeba uwzględniać grzywki.

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony na szelkach?

Jak zmierzyć okno pod tego typu zasłony? Najpierw należy zmierzyć długość karnisza i dodać do niego około 60-80% długości. Im więcej centymetrów dodamy, tym zasłona będzie bardziej pofalowana. Następnie trzeba zmierzyć długość od górnej krawędzi karnisza do miejsca, w którym mają się kończyć zasłony – w ten sposób uzyskamy wymiar całych zasłon, razem z szelkami, które powinny mieć długość ok. 10 cm.

Zasłony na kółkach – jak wymierzyć?

Aby zmierzyć okno pod tego typu model zasłon, najpierw trzeba zmierzyć długość karnisza i do uzyskanej wartości dodać około 60-80%. Im więcej centymetrów dodamy, tym bardziej pofalowana będzie tkanina. Aby poznać długość, należy zmierzyć odległość górnej krawędzi karnisza do miejsca, w którym mają kończyć się zasłony, a następnie dodać 2 centymetry (tyle będzie wystawał materiał ponad karnisz).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022