Żaluzje plisowane. Więcej prywatności i bardzo dużo koloru!

2019-03-30 11:22
Żaluzje plisowane
Autor: mat. prasowe Anwis

Żaluzje plisowane, nazywane potocznie plisami, zyskują coraz większe grono zwolenników. Nie bez powodu – to jedne z najnowszych i najciekawszych osłon przeciwsłonecznych dostępnych na rynku. Warto więc poznać ich zalety!

Dużą zaletą plis jest swoboda w przesłanianiu wybranej części okna. Rynny żaluzji plisowanych można dowolnie przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej, zasłaniając od góry i od dołu jedynie wybrany fragment szyby. W ten sposób plisy mogą utworzyć w oknie „zazdrostkę”. To możliwe dzięki ich specjalnej konstrukcji. Plisy – w przeciwieństwie do rolet – nie mają rury nawojowej, na którą nawijana jest tkanina. Składają się z rynny górnej i dolnej, do których zamocowany jest materiał złożony w harmonijkę o szerokości około 2 cm. Osłony montuje się głównie w świetle szyby, dzięki czemu nie utrudniają otwierania skrzydeł okiennych. Atutem żaluzji plisowanych jest również to, że plisa po całkowitym zsunięciu przesłania jedynie niewielką powierzchnię szyby.

Wszechstronność plis: okna standardowe, dachowe, ogrody zimowe i nie tylko

Żaluzje plisowane swoją wszechstronność zawdzięczają łatwości dopasowania do różnych kształtów. Są praktycznie jedyną osłoną, którą można zastosować na oknach o nietypowej formie, na przykład półkolistych, trójkątnych, trapezowych i innych wielokątnych. Warto zaznaczyć, że nietypowe kształty nie ograniczają możliwości swobodnego otwierania i zamykania żaluzji. Konstrukcja plis pozwala osłaniać wszystkie rodzaje okien, niezależnie od kąta ich nachylenia do poziomu. Ze tego względu często wykorzystuje się je w osadzonych skośnie oknach dachowych i poziomych przeszkleniach ogrodów zimowych.

Funkcjonalność i piękny design – szeroki wybór tkanin

Atrakcyjna kolekcja tkanin dekoracyjnych oraz zaciemniających (w ofercie firmy ANWIS obecnie jest około 300 rodzajów) pozwala idealnie dopasować plisy do funkcji, jaką mają pełnić. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch rodzajów tkanin w jednej żaluzji plisowanej, na przykład połączenie tkaniny „firankowej” i zaciemniającej. Półprzezroczysty materiał pozwoli przesłonić okno w ciągu dnia, chroniąc wnętrze domu przed wzrokiem ciekawskich, a jednocześnie wpuści do środka przyjemne, rozproszone światło. Konstrukcja systemu żaluzji plisowanych z zastosowaniem dwóch tkanin pozwala sterować każdą z nich osobno. Zaciągnięcie podczas słonecznego dnia materiału, który nie przepuszcza światła, ograniczy nagrzewanie wnętrza.

Żaluzje plisowane
Autor: mat. prasowe Anwis Żaluzje łatwo dobrać do okien o nietypowych kształtach

Wysoka jakość tkanin gwarantuje długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie plis. Dodatkowo żaluzje plisowane łatwo zdjąć i wyczyścić. Część tkanin plisowanych może być prana w słabym roztworze wody z płynem do prania w temperaturze około 30°C. Po delikatnym odciśnięciu wody harmonijka zachowuje swój kształt. Nawet po wielu latach plisy się nie wygładzają!

Wygodne użytkowanie na co dzień

Firma ANWIS posiada szeroką ofertę systemów żaluzji plisowanych. Różnią się one między sobą przede wszystkim sposobem sterowania oraz miejscem przeznaczenia.

Plisami można sterować za pomocą uchwytów, sznurków, korby, a także elektrycznie, np. pilotem. Ze względu na miejsce montażu żaluzji plisowanej warto zwrócić uwagę na typ zastosowanego systemu. W przypadku okien dachowych najlepiej sprawdzą się żaluzje z „podwójnym prowadzeniem linkowym” lub z prowadnicami. W ogrodach zimowych zaś najlepszy będzie system wyposażony w nierdzewne linki stalowe w otulinie odpornej na promienie UV. W takim systemie żaluzje plisowane mogą pracować w dowolnie nachylonej płaszczyźnie: od pionowej przez ukośną aż do poziomej. Ten system sterowania idealnie pracuje w oknach uchylnych, dachowych i usytuowanych poziomo. Tkanina jest stabilnie utrzymywana blisko szyby.

Mechanizm blokujący, zastosowany we wszystkich systemach, pozwala zatrzymać żaluzję na dowolnej wysokości. Ręczne sterowanie tego rodzaju osłonami, zamontowanymi na oknach wysoko osadzonych, znacznie ułatwi sztyca, czyli drążek ze specjalnym uchwytem.

Żaluzje plisowane mogą być też wyposażone w napęd elektryczny, uruchamiany za pomocą pilota lub przycisku naściennego. Sterowanie elektryczne doskonale sprawdzi się we wnętrzu, w którym zamontowanych jest stosunkowo dużo plis lub są one usytuowane w trudno dostępnych miejscach.

Szczegóły na anwis.pl