Najpiękniejsze wianki na Boże Narodzenie, które zrobisz samodzielnie! Idealna ozdoba lub podarek od serca

2022-11-18 10:35

Wianki na Boże Narodzenie to stylowa i piękna dekoracja. Mogą zawisnąć na drzwiach, nad stołem, albo w dowolnym miejscu domu. Najlepiej zrobić nie jeden, lecz kilka i koniecznie samodzielnie – wtedy będą jedyne w swoim rodzaju!

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki HomeSense Wiankowa galeria. Pomysł prosty, a efekt szalenie dekoracyjny: kilka wianków różnej wielkości zawieszonych na biało-czerwonych sznureczkach. Zwykły wieszak ustrojony bluszczem i świetlną girlandą zyskał na znaczeniu. Idealna dekoracja choćby na ścianę wzdłuż schodów czy wolną przestrzeń nad kominkiem.

Klasyka gatunku to wianek z gałązek świerku, sosny, jodły czy cisa. Ozdobiony bombeczkami, wstążkami, pierniczkami, koralikami, malutkimi szyszkami – zależnie od preferowanego stylu – jest ponadczasowy i zawsze efektowny. Możesz jednak puścić wodze fantazji i wyczarować coś niezwykłego.

Zrób go… na drutach albo szydełkiem, uszyj ze starego swetra (w każdym przypadku powstałą „pończochę” zszyj, a zszycie zamaskuj wstążką), uformuj go z drutu, gałązek, siana albo wykorzystaj drewnianą obręcz, stare kółko ratunkowe, oponę od dziecięcego rowerka albo bazę pod wianek ze styropianu (choć to nie jest eko). Upleć go z wełny, wstążek, pociętych T-shirtów.

Włącz wyobraźnię i tryb recykling – będzie pięknie!

Monochromatycznie

Doskonałej jakości wianki marki Lene Bjerre wykonane z tworzywa sztucznego do złudzenia przypominają naturalne.Ich zaletą jest nie tylko wyjątkowa uroda, ale i to, że mogą służyć wieki oraz nadają się dla alergików. Zobacz, że wcale nie trzeba feerii kolorów, by wianek był efektowny. Te są jak oszronione i tyle wystarczy – zachwycają. Świetnie będą wyglądały umieszczone obok siebie.

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki Lene Bjerre

Ekodekor

Wianek z miniszyszek, które zostały przyklejone np. do splecionych gałązek, może zdobić nakrycie. Aby talerz stał stabilnie, w wianek włóż numer mniejszą podkładkę – plaster z drewna. Nadal będzie blisko natury, ale też wygodnie dla gości.

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki Green Gate

Odświętna lokalizacja

Zdobiące jedno pomieszczenie czy dom wianki nie muszą być jednakowe, ale ważne, by trzymały się stylu wnętrza. Umieść je nie tylko na drzwiach i oknach, lecz także na ścianie, boku szafy czy wyspy albo ozdób nimi krzesła dla gości, a nawet żyrandol, pod którym wianek będzie udawał podłaźniczkę.

Wianek świąteczny
Autor: Igor Dziedzicki
Dobierz wielkość

Szykując wianek, weź pod uwagę miejsce, które będzie zdobił. Jego średnica powinna być proporcjonalna w stosunku do tła: za mały zginie na drzwiach czy ścianie, za duży – zasłoni szafkę albo sprawi, że np. okno wyda się groteskowo nikłe.

W każdym zakątku

Kilka świątecznych dekoracji dla nastroju przyda się w sypialni, korytarzu, a nawet łazience. Ustaw latarenki czy lampiony, dodaj gwiazdę i oczywiście – wianek. Może być bardzo prosty, zrobiony z paru zielonych gałązek owiniętych wokół drucianej pętli. Przewiąż go wstążką w szkocką kratkę albo czerwono-białe paseczki i zawieś w oknie, na belce, balustradzie czy lustrze.

Wianek świąteczny
Autor: Michał Skorupski

Dodatkowe źródło światła

Okazały wianek może z powodzeniem uzupełnić boczne oświetlenie na czas świąt. Urodę takiego wianka w pełni docenia się dopiero po włączeniu lampek, ale zieleń gałązek i tak uatrakcyjni wnętrze w duchu skandynawskim albo minimalistycznym. Jeśli chcesz dołożyć coś od siebie, może to być tylko kokarda z czerwonej wstążki albo sznurka. Za mało? Dodaj ozdoby odbijające światło lub małe zgrabne szyszki.

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki Tchibo

Z kwietną wkładką

Z mocnego drutu zrób obręcz. Opleć ją gałązkami i przymocuj je drutem, robiąc miejsce na doniczkę. Wsuń do „koszyczka” gwiazdę betlejemską i zamaskuj doniczkę. Dodaj jeszcze szyszki albo pasujące kolorystycznie bombki. Aby kompozycja była także praktyczna, załóż na doniczkę osłonę, by móc podlewać roślinę. Zrób też solidny zaczep na wianku i zawieś całość na porządnie wbitym haczyku czy gwoździu.

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki starsuniteeurope.eu

Kolory i motywy z wianka warto jeszcze powtórzyć w innej dekoracji, np. kompozycji w misie. Ulokowane blisko siebie będą tworzyć udaną całość. Podbijesz ten efekt, dodając świece.

Naturalne połączenie

Aranżacja marki H&M Home (Hm.com) urzeka nastrojem. To zasługa m.in. wianka z niezawodnym zestawieniem zgaszonej ciemnej zieleni liści i czerwieni owoców. Z powodzeniem mogą je zastąpić jedlina oraz czerwone koraliki różnej wielkości i odcieni, zebrane w obfite grona.

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki H&M Home
Wizualna równowaga

Najprostszym rozwiązaniem, dającym stuprocentowy sukces, jest równomierne rozłożenie ozdób wokół wianka. Inny sprawdzony układ to dekoracje między godziną czwartą a ósmą (korzystając z porównania do tarczy zegara), największe w środku i proporcjonalnie mniejsze po bokach. Duża kokarda wystarczy jedna, np. na dwunastej albo szóstej, a jeśli jest kilka mniejszych – ułóż je symetrycznie.

Lekki jak piórko

Piórka, złociste albo srebrne korale oraz szklane wisiory to patent na elegancki wianek glamour. Z racji swojej eteryczności potrzebuje tła, które go nie przytłoczy, a wyeksponuje. Świetnie będzie się prezentował zawieszony swobodnie, np. na belce u sufitu – ruch powietrza bowiem tchnie w piórka życie.

Wianek świąteczny
Autor: Mariusz Bykowski

Obraz w ramie

Ujęty w stare ramy obrazu wianek nagle awansował na trójwymiarowe dzieło sztuki! Wraz z ładnymi detalami z prostotą budują miły nastrój. A może tak zawiesić kilka takich obrazów obok siebie? Albo w jednej ramie kilka mniejszych wianków? Wszystko zależy od twojej inwencji…

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
Warto wiedzieć:
  • Wieniec – symbol znany od starożytności. Na drzwiach informował o wygranej bitwie  albo wysokim statusie gospodarza, na głowie sportowca – o zwycięstwie.
  • Idea wieńca adwentowego pojawiła się w pierwszej połowie XIX w. w Niemczech. Luterański pastor J.H. Wichern dla nastroju zawiesił nad stołem w sierocińcu ogromne koło z 24 świeczkami, które zapalano każdego wieczoru aż do świąt. Z czasem zaczęto koła ozdabiać, a świece ograniczono do czterech. Sto lat później zwyczaj przejęli także katolicy.
  • W tradycji chrześcijańskiej nawiązuje do korony cierniowej i symbolizuje życie wieczne.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE