Wianek na Boże Narodzenie na drzwi i nie tylko! Jak dobrać wianek świąteczny do wystroju domu, z czego go zrobić i jak ozdobić – porady, inspiracje i zdjęcia!

2024-11-29 14:57

Świąteczny wianek to nie tylko efektowna, ale i symboliczna dekoracja związana z tradycją Bożego Narodzenia. Wprowadza wyjątkową atmosferę i wspaniale podkreśla nastrój świąt. Aby efekt był doskonały, wybór wianka nie może być jednak przypadkowy. Czym się więc kierować przy wyborze wianka świątecznego i jak go zrobić samodzielnie? Poniżej znajdziesz złote zasady i inspiracyjne zdjęcia!

Spis treści

  1. Co symbolizuje wianek bożonarodzeniowy?
  2. Z czego powinien być wianek świąteczny?
  3. Świąteczne wianki gotowe i hand made
  4. Świąteczny wianek lepszy naturalny czy sztuczny?
  5. Wianek na święta Bożego Narodzenia – jak go dopasować do wystroju wnętrza?
  6. Świąteczne wianki – jak zdobić nimi dom?

Co symbolizuje wianek bożonarodzeniowy?

Wieniec to symbol znany od starożytności, kojarzony z Słońcem. Zawieszony na drzwiach informował o wygranej bitwie albo wysokim statusie gospodarza, na założony głowę sportowca – o zwycięstwie. Idea wieńca adwentowego pojawiła się w pierwszej połowie XIX w. w Niemczech. Luterański pastor J.H. Wichern dla nastroju zawiesił nad stołem w sierocińcu ogromne koło z 24 świeczkami, które zapalano każdego wieczoru aż do świąt. Z czasem zaczęto koła ozdabiać, a świece ograniczono do czterech. Sto lat później zwyczaj przejęli także katolicy. W tradycji chrześcijańskiej nawiązuje do korony cierniowej i symbolizuje życie wieczne (okrąg nie ma początku ani końca). Jego obecność w domu oznacza właśnie wiarę w życie wieczne, cztery świece odmierzają kolejne tygodnie adwentu, a zawieszany na drzwiach ma dawać znać, że to dom chrześcijański, z radością witający gości.

Z czego powinien być wianek świąteczny?

Tradycja mówi, że powinien się składać z gałązek zimozielonej jedliny (np. świerk, sosna, daglezja, jodła, cis), które symbolizują życie wieczne, płodność i nadzieję. Szyszki na gałązkach stanowiły naturalną dekorację. Zaczęło celowo wybierać takie właśnie takie, a potem dodawano inne ozdoby. Z kolei uważany za królewski kolor czerwony, w jakim pojawiły się wstążki, kojarzył się z krwią Chrystusa i miał przypominać o jego męce i zmartwychwstaniu.

Tyle tradycja. Współcześnie robi się wianki z różnych materiałów, w tym naturalnych, ale także z tworzyw sztucznych. Ozdoby i kolorystyka także przeszły ewolucję. Najczęściej spotyka się wianki zrobione z zielonych gałązek drzew iglastych (żywych i sztucznych), uzupełnione ozdobami w postaci szyszek, orzechów, żołędzi, suszonych plasterków cytrusów, lasek cynamonu, gwiazdek anyżu, gałązek z czerwonymi owocami, a także bombek, dzwoneczków itp. W ostatnich latach pojawiły się też wianki z ozdobione maleńkimi lampkami na baterię.

Zaletą tej różnorodności jest to, że można bez trudu dopasować wianek do wystroju domu.

Świąteczne wianki gotowe i hand made

Przed Bożym Narodzeniem rynek jest zalany wiankami gotowymi produkowanymi masowo, jak i rzemieślniczymi. Jest w czym wybierać. Zwykle te, które spotyka się w sklepach sieciowych są tańsze niż inne i można wśród trafić na produkty dobrej jakości i w dobrym guście.

Wianki oferowane przez kwiaciarnie i drobnych wytwórców itp. są zapewne bardziej oryginalne, ale na ogół ich wysoka jakość idzie w parze z ceną.

Osobny rozdział to wianki samodzielnie zrobione, bo mogą w sobie łączyć oryginalny pomysł, niski koszt i działania proekologiczne (ograniczenie konsumpcji, wtórne wykorzystanie materiałów itp.). W dodatku wykonanie wianka nie jest skomplikowane i poradzi sobie z tą robotą nawet osoba nie mająca doświadczenia w projektach typu „Zrób to sam”.  Wianek można wykonać z dzieckiem, przyjaciółmi, samodzielnie, no i jaka satysfakcja! Zrób go… na drutach albo szydełkiem, uszyj ze starego swetra (w każdym przypadku powstałą „pończochę” zszyj, a zszycie zamaskuj wstążką), uformuj go z drutu, gałązek, siana albo wykorzystaj drewnianą obręcz, stare kółko ratunkowe, oponę od dziecięcego rowerka albo bazę pod wianek ze styropianu (choć to nie jest eko). Upleć go z wełny, wstążek, pociętych T-shirtów. Włącz wyobraźnię i tryb recykling – będzie pięknie! 

Zdobienie wianka to też sztuka. Najprostszym rozwiązaniem, dającym stuprocentowy sukces, jest równomierne rozłożenie ozdób wokół wianka. Inny sprawdzony układ to dekoracje między godziną czwartą a ósmą (korzystającz porównania do tarczy zegara), największe w środku i proporcjonalnie mniejszepo bokach. Duża kokarda wystarczy jedna, np. na dwunastej albo szóstej, a jeśli jest kilka mniejszych – ułóż je symetrycznie.

Świąteczny wianek lepszy naturalny czy sztuczny?

Obydwa warianty mają swoje wady i zalety.

  • Wianki z materiałów naturalnych są ekologiczne, bo generują o wiele mniejszy ślad węglowy w porównaniu do sztucznych, nie powiększają obecności mikrocząsteczek plastiku w powietrzu i wodzie, nie szkodzą też naszemu zdrowiu. Są naturalnie piękne, lecz nietrwałe. Ich wielką zaletą z kolei jest biodegradowalność.
  • Wianki z materiałów sztucznych mają jedną wyjątkową zaletę, która... jednocześnie jest ich wadą. Chodzi oczywiście o ich trwałość. Plusem jest to, że można je używać całe lata, ale gdy już nam się taki wianek znudzi albo zostanie uszkodzony, większość jego składowych jest praktycznie wieczna! Warto wiedzieć, że te gorszej jakości mogą wywoływać uczulenia. Ich produkcja i transport w większym lub mniejszym stopniu przyczynia się do zatruwania środowiska naturalnego. Dlatego jeżeli kupujesz wianek z materiałów sztucznych, wybierz dobrej jakości, najlepiej z produkcji zrównoważonej (byłoby idealnie!) i nie wymieniaj go na „nowszy model” przez długie lata.

Wianek na święta Bożego Narodzenia – jak go dopasować do wystroju wnętrza?

  • Najbardziej uniwersalny jest wianek z gałązek świerku, sosny, jodły czy cisa ozdobiony kokardą czerwoną albo białą. Ewentualnie oprószony sztucznym śniegiem albo z dodatkiem suszej gipsówki czy gałązek z czerwonymi owocami. Taki wianek będzie pasował do każdego wnętrza.
  • Wariat powyższy z kokardą złotą albo srebrną może wprowadzić świąteczny nastrój do wnętrz bardziej eleganckich, glamour, hamptons, modern classic, art dèco czy grandmillennial itp. Można je wzbogacić o błyszczące bombki, dzwoneczki itp.
  • Dodanie z kolei naturalnych dekoracji, jak suszone plasterki cytrusów, orzechy, żołędzie, ale także drobne drewniane, gliniane czy szydełkowe ozdóbki itp. będą pasować do aranżacji m.in. rustykalnych, skandynawskich, eko. Tu sprawdzą się też wianki na bazie słomy i faszyny, z dodatkami z lnu, bawełny, konopi.
  • Wianki zrobione z drutu albo nawet na jedlinie, lecz oszczędnie dekorowane ozdobami w kolorach ziemi będą wymarzone w loftach i wnętrzach industrialnych.
  • Piórka, drewniane korale, chwosty i pompony dodadzą charakteru wiankom w stylu boho.

Pamiętaj jednak, że powyższe wskazówki mają ułatwić orientację, ale nie są kategoryczne. Wiele zależy od naszej fantazji, poczucia estetyki i pomysłu – warto kreatywnie podejść do zadania ;-).

Świąteczne wianki – jak zdobić nimi dom?

  •  Wianek na drzwiach wejściowych to zapowiedź uroczystej, świątecznej atmosfery w domu, czasu oczekiwania na Boże Narodzenie oraz radości z odwiedzin gości. Powinien też pasować charakterem i kolorystycznie do samych drzwi. Pamiętaj, by wybrać nietłukące się ozdoby i solidnie przymocować całość do skrzydła.
  • Wieszaj wianki w innych miejscach: także na drzwiach wewnętrznych, na oknach, balustradach, ścianach, a nawet meblach.
  • Wianek jako element aranżacji – powinien stanowić integralną część świątecznego wystroju, czyli stylowo uzupełniać dekoracje we wnętrzu. Powinien też pasować charakterem i kolorystycznie do samych drzwi.
  • Kolory i motywy z wianka warto jeszcze powtórzyć w innej dekoracji, np. kompozycji w misie. Ulokowane blisko siebie będą tworzyć udaną całość. Podbijesz ten efekt, dodając świece.
  • Dobierz wielkość wianka do miejsca, które ma zdobić. Jego średnica powinna być proporcjonalna w stosunku do tła: za mały zginie na drzwiach czy ścianie, za duży – zasłoni szafkę albo sprawi, że np. okno wyda się groteskowo
  • Wieszaj wianki pojedynczo i w grupie, tworząc kompozycje z kilku wianków. Powinny harmonizować ze sobą. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy będą różnej wielkości i zawieszone na różnej wysokości, lecz na takich samych albo uzupełniających się wstążkach czy sznurkach. Idealna dekoracja choćby ściany w korytarzu, wzdłuż schodów czy wolnej przestrzeni nad kominkiem.