Tapety, fototapety, czy malowanie ścian? Aranżacja wnętrz

2008-10-06 2:00

Malowanie ścian, tapety, czy fototapety? Którą opcję wybrać aby aranżacja wnętrz w naszym mieszkaniu była wyjątkowa? Z pomocą ścian można odprawić czary - stworzyć iluzję, że salon jest większy, wyższy, ciekawszy, a konkretne kolory ścian mogą wpływać na nasz nastrój i samopoczucie. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem tapety, fototapety i malowania ścian - zdjęcia.

Ściany
Autor: Krzysztof Zasuwik|Michał Przeździk Z pomocą ścian można odprawić czary w salonie.

Kolory ścian i ich zdobienia spełniają dwie funkcje. Po pierwsze: mają za zadanie upiększyć salon, po drugie: aranżacja wnętrza ma nas często wizualnie "oszukać" powiększając przestrzeń. Podstawowymi sposobami dekorowania wnętrza jest malowanie ścian, oraz wykorzystanie tapety lub fototapety. Która opcja aranżacji wnętrza będzie najodpowiedniejsza dla twojego mieszkania? Pamiętaj, że wzory na ścianach zmieniają proporcje salonu. Poprzeczne paski optycznie poszerzają, a pionowe „podnoszą” sufit. Drobny rzucik we wnęce salonu np. pod wiszącymi szafkami podkreśli efekt głębi. A co z dużymi motywami tapet? Utarło się, że nie mają wstępu do małych wnętrz. Łamiemy tę zasadę! Tapeta z kwiatowymi wzorami odnajdzie się także w M1. Wystarczy potraktować ją jak obraz.

Tapeta
Autor: Krzysztof Zasuwik Tapeta w nieregularne pasy ułożona w dwóch kierunkach wyróżnia ścianę od ścianki oddzielającej salon od przedpokoju.

Malowanie ścian: tajniki

Jesli zdecydowałeś się na malowanie ścian, a tynk mineralny jest nierówny lub źle wykonano tynki gipsowe, niedoskonałości można zamaskować rozprowadzając farbę wałkiem z włosiem długim lub sznurkowym. Pozwalają one uzyskać subtelną fakturę maskującą nierówności ściany. Czasem, żeby osiągnąć ciekawy efekt, do malowania ściany zupełnie gładkiej używa się wałków ze specjalnie strzyżonym włosiem. Wtedy nie tylko kolory ścian, ale i ich faktura będą zwracały uwagę.

Tapety
Autor: Joanna Siedlar

Kolory ścian a aranżacja wnętrz

Kolory ścian w ciemniejszym odcieniu spowodują "oddalanie" się ścian w stosunku do płaszczyzn o jaśniejszych barwach. Mocniejszy efekt osiągniemy, gdy na ścianie, której chcemy dodać głębi, namalujemy ciemniejszy kadr lub kadr w kadrze. Z kolei rozjaśnienie jednej ze ścian powoduje jej "przysunięcie" się do obserwującego. Te poniekąd proste zabiegi w aranżacji wnętrz służą optycznemu korygowaniu niewłaściwych proporcji pomieszczenia.
Malowanie ścian w małym wnętrzu bez okna da najlepszy efekt gdy kolory ścian i sufitu będą w jednej ciemnej barwie. Gubimy się wtedy w przestrzeni, nie mogąc znaleźć granic pomieszczenia... Co za tym idzie - wydaje się ono większe niż jest!
Malowanie ścian i sufitów obszernych i dobrze doświetlonych wnętrz farbą o tej samej nasyconej barwie spowoduje ich optyczne zmniejszenie się. Można w ten sposób dodać przytulności np. zbyt dużemu salonowi. Malowanie ścian odcieniami określanymi jako chłodne zazwyczaj da efekt powiększenia wnętrza, natomiast ciepłe barwy je pomniejszą. Także farby z lekkim połyskiem (tzw. satyny) dodają wnętrzom przestronności. Z kolei matowe kolory ścian pochłaniają światło (można w ten sposób nieco ograniczyć jego nadmiar) i również ujmują nieco z kubatury.
Aranżacja wnętrz ze ścianami "przecieranymi" wydobędzie lekkość i przestronność. Wypróbuj układanie kolorów w sposób, aby wzór zagęszczał się ku podłodze lub ku którejś ze ścian.

Tapety

Malowanie ścian to jedna opcja na aranżację wnętrz. Ale ściany można również dekorować, za pomocą innych materiałów. Typowo ściennych, jak tapety i tapiserie oraz stiuki lub zupełnie "nieściennych". Jednak ich układanie podporządkowane jest opisanym wyżej zasadom. W przypadku tapety czy tkaniny, podobieństwa do farb są oczywiste: pasy to pasy, wzory to wzory, a faktury to faktury... Jednak wybór tapety, to mniej pracy niż przy malowaniu ścian (np. w pasy).

Fototapety

Rola powracającej znów do łask fototapety jest nieco inna. Dzięki technologiom cyfrowym fototapety nie są już nieco kiczowatymi obrazami. Fototapety mają głębię, co sprawia, że oddziałują podobnie jak malarstwo iluzjonistyczne. Dzięki nim aranżacja wnętrza może dać złudzenie istnienia jeszcze jednego okna, i to z pięknym widokiem.

Aranżacja wnętrz: boazeria i tynki

Boazerie, czy to wykonane z deszczułek, czy panelowe również mogą podnosić pomieszczenia, gdy ich podziały są pionowe. Poziome podziały boazerii, która pokrywa całą ścianę, działają analogicznie do malowania ścian w pasy czy wykorzystania tapety w bordiury. Boazeria doprowadzona do pewnej wysokości ściany działa równie silnie, jak poziomy pas, więc jej podziały nie będą miały już znaczenia.
Tynki strukturalne i celowo nierówne wykończenia ścian optycznie zmniejszają pomieszczenia. Dodatkowo aranżacja wnetrza będzie "cięższa". Takie tynki wymagają więc nieco przestrzeni - także po to, by można było docenić ich walory dekoracyjne. Światło wydobywa zalety grubych faktur - zwłaszcza, gdy pada niemal prostopadle do ozdobionej nimi ściany. Tu również działają triki opisane na przykładzie malowania ścian. Jedna strukturalna ściana na końcu długiego pokoju skróci go pozornie itd.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE