Szlachetna inspiracja: płytki jak kamień i motyw azulejo

2016-05-16 13:25

Szarość z wnętrz loftowych przeniosła się na kamień. Najmodniejsze „kamienne” gresy i glazury to wyraziste rysunki i smugi w odcieniach głębokiej szarości. Dobrze komponują się z drewnem lub płytkami drewnopodobnymi.

Kluczem do rozszyfrowania nowych płytek marki Ceramstic jest reinterpretacja motywu kamienia na płytkach gresowych i ceramicznych. W zależności od linii płytek to właśnie delikatny, zróżnicowany rysunek kamienia, odważne przetarcia lub księżycowa faktura pomogą wyróżnić naszą glazurę na tle innych.

Kamienne wzory księżycowe

Odzwierciedleniem kamiennego trendu jest gres Moonrise w formacie 60x60 cm. Barwa kamiennego wzoru nawiązuje do skał księżycowych, których wiek datuje się na 3-4 miliardy lat. Rysunek zróżnicowano na poszczególnych płytkach, dzięki czemu układając je – zarówno na podłodze, jak i na ścianie – uzyskujemy bardzo naturalny efekt. Płytka Moonrise dostępna jest w wersji matowej oraz polerowanej. Dla jeszcze ciekawszego wykończenia, warto łączyć płytki błyszczące oraz matowe w obrębie jednej powierzchni. Dobrym pomysłem jest również odwracanie wzoru o 90 lub 180 stopni względem siebie lub użycie mniejszych elementów w formatach 60×30 cm czy 30×30 cm i zaaranżowanie ich z gresem 60x60 cm. Uzyskamy w ten sposób bardzo modny efekt multiformatu na jednej powierzchni.

Przecierane szarości płytek Mourina

Ciekawą interpretacją szarego kamienia są również płytki Mourina – ciemne, poprzecierane szarości z piękną strukturą w stylu vintage to jeden z hitów ostatnich targów płytek ceramicznych zarówno w Bolonii jak i Walencji. Towarzyszą im mozaikowe dekoracje. Płytki w formacie 60x30 cm posiadają złożoną budowę imitującą kafelki w mniejszym rozmiarze. Dzięki temu są znacznie łatwiejsze w układaniu i czyszczeniu od klasycznej mozaiki.

Odważna interpretacja kamienia na glazurze

Kolekcja glazury Instinct ozdobiona jest zróżnicowanym rysunkiem kamienia, o powierzchni wykończonej w połysku. Płytki występują w dwóch odcieniach – White oraz Graphite. Biele i szarości na błyszczącej powierzchni stanowią dyskretne tło dla plastycznych dekoracji. Dekor Instinct Errano to płytka ozdobiona dynamicznym rysunkiem inspirowanym malarstwem akwarelowym. Wyrazista struktura pięknie odbija światło, a płytki wyglądają jakby rzeczywiście przyozdobione zostały pociągnięciami malarskiego pędzla. Grube warstwy granilii sprawiają, że dekor efektownie „ocieka” biało czarną farbą.

Płytki jak kamień i motyw azulejo

Paleta pudrowych beżów, w której utrzymana jest kolorystyka płytek ściennych Pedra marki Ceramstic, to trafny wybór do łazienki – miejsca kojarzonego nie tylko z czystością, ale też relaksem, wytchnieniem dla zmysłów. Neutralna gama kojąco wpływa na samopoczucie. Od lat cieszy się powodzeniem w świecie wnętrzarskim – pasuje do wielu stylizacji. Dobrze łączy się z bielą czy odcieniami drewna, ale może też towarzyszyć nasyconym barwom. Towarzyszą mu delikatne desenie, nawiązujące do portugalskich kafelków azulejo. Płytki składające się na nową kolekcję marki Ceramstic pozwalają zaaranżować łazienki na wiele sposobów. Uwagę zwraca ich nietypowy, duży i wąski format (60x25 cm), który atrakcyjnie prezentuje się zarówno w poziomie, jak i w pionie. Główny motyw płytek Pedra, rysunek przekroju kamienia, różni się na poszczególnych egzemplarzach, potęgując wrażenie naturalności. Na glazurze Pedra Vista na wzory kamienia nałożone są delikatne motywy geometryczne i roślinne, nawiązujące do stylistyki portugalskich kafelków azulejos. Ta różnorodność zachęca do uruchomienia kreatywności. Płytki można ułożyć w sposób uporządkowany, stosując jeden z motywów – bardziej klasyczny (Pedra) lub ozdobny (Pedra Vista). Natomiast połączenie obu w swobodny sposób da nowoczesny efekt patchworku. W naszej aranżacji strefa umywalkowa została wyróżniona płytkami PedraVista i otoczona pasami glazury Pedra. Pozostałe ściany pokrywa miks obu wzorów. Strefę kąpielową akcentuje opaska mozaiki Inca, ujęta w aluminiowe listwy Light Coffee. Białe płytki gresowe White z serii Opp! Ceramstic doskonale podkreślają urodę dekoracyjnych ścian i rozświetlają przestrzeń.