Przez te rzeczy mieszkanie wygląda źle. Architekt radzi, czego lepiej unikać

2024-07-03 11:47

Tandetne, niezbyt ładne i niemodne. Co zrobić z produktami, przez które Twoje mieszkanie wygląda źle? Przeprowadzić kolejny remont? Wyrzucić? A może zakryć? Architekt Marek Suchocki zwraca uwagę na rozwiązania, które wyszły już z mody. Jeśli oczywiście nadal Wam się podobają - nie ma żadnego problemu. W końcu to my mamy czuć się dobrze w naszej przestrzeni.

Spis treści

 1. Firanki sznurki, makarony
 2. Podłogi w paski
 3. Napisy, sentencje na ścianach
 4. Dywaniki w łazienkach i kolorowe deski sedesowe
 5. Szkło typu lacobel między szafkami w kuchni
 6. Meble w kolorze gruszy, wenge

Niektóre materiały i kolory pokazują, że nasze mieszkanie było remontowane wiele lat temu. Nie ma problemu, jeśli były to produkty dobrej jakości i w dobrym stylu. Gorzej, jeśli zdecydowaliśmy się na coś pod wpływem chwilowej mody, a teraz tego żałujemy.

Na szczęście czasem wystarczy dokonać niewielkiego odświeżenia, aby przestrzeń zyskała innego wyrazu. Które rozwiązania są już niemodne? Opowiada o tym architekt Marek Suchocki w jednym ze swoich filmów. W artykule przytaczamy kilka przykładów rozwiązań, które są już passe.

Te rzeczy są już niemodne. Wśród nich zasłony typu makarony i meble w kolorze wenge
Autor: Getty Images/Marina Vedernikova

Firanki sznurki, makarony

Firanki sznurkowe, nazywane też makaronami były alternatywą dla klasycznych materiałowych firanek. Nadal możemy uważać je za bardzo ładne, co nie zmienia faktu, że wyszły z mody już kilka, a nawet kilkanaście lat temu.

Ich zaletą była bez wątpienia lekkość, dzięki czemu tworzyły przytulną atmosferę w sypialni, salonie czy jadalni. Niektórzy wybierali je także do łazienek. Do pomieszczenia wpadało mnóstwo światła, a niektóre sznurki były wzbogacone brokatową nitką - pasowały wręcz idealnie do stylu glamour.

ZOBACZ: Te style wnętrzarskie są już niemodne. Co będzie na topie w 2024 roku? Sprawdź, porady znanego architekta

- Dekoracja okien jest bardzo ważna, bo to są całe płaszczyzny. Jeżeli nie chcesz, aby Twój dom kojarzył się ze powiedzmy stylem zamierzchłym to proponuję odświeżyć aranżacje okien. To są duże płaszczyzny dzięi temu możesz w bardzo syzbki sposób odmienić całe wnętrze - zauważa architekt Marek Suchocki.

Podłogi w paski

Podłogi w niewielkie, wąskie, różnokolorowe paski są już niemodne. Możliwe, że w przyszłości znów będziemy montować takie panele, jednak aktualnie nie spotykamy ich w najnowszych aranżacjach. .

Wymiana podłogi wymaga większych nakładów finansowych niż zakup nowych zasłon. Można ją zakryć dywanem w jednym kolorze, aby trochę złagodzić efekt kolorowych paneli.

Czytaj także: Choinka na święta - żywa czy sztuczna? Jak ustroić bożonarodzeniowe drzewko?

Jak odnowić drewniane podłogi, meble czy boazerię?

Napisy, sentencje na ścianach

Wysyp napisów można było spotkać 5 lat temu. W wielu mieszkaniach do dziś spotkamy sentencje w ramkach, napisy typu:

 • "Home sweet home",
 • "Tutaj mieszka nasza rodzina",
 • "W domu zwracamy się do siebie miło"
 • i wiele innych.

Zdaniem architekta to relikt przeszłości i raczej już do nas nie wróci.

Stare i niemodne mieszkanie? Przez te rzeczy wygląda źle. Sprawdź, czego się wystrzegać
Autor: Pixabay/Mia Teegan Napisy w ramkach na ścianach są już niemodne. Do dziś możemy znaleźć tego typu ozdoby w popularnych sieciówkach

Dywaniki w łazienkach i kolorowe deski sedesowe

Deski sedesowe w morskie wzory w połączeniu z dywanikami to kiepski wybór. Po pierwsze - wygląda to po prostu tandetnie, a po drugie - dywanik pod ubikacją czy prysznicem nie jest zbyt higieniczny. Trzeba byłoby prać go dwa razy w tygodniu, co na dłuższą metę stanie się po prostu uciążliwe. 

Oczywiście rozumiemy, że kolorowa toaleta może zachęcić dzieci do korzystania z niej, jednak nie jest to ani modne, ani stylowe rozwiązanie.

Szkło typu lacobel między szafkami w kuchni

Kolorowy lacobel w pasie między meblami jest już niemodny. I chociaż wyglądało to ciekawie, dziś coraz mniej obserwujemy takich kuchni.

Dawniej chętnie montowano szkło, na którym mogliśmy zobaczyć na przykład:

 • cytrynki,
 • ziarna kawy,
 • rośliny
 • czy widok na znane miasto.

Czytaj: Te kanapy będą modne w 2024 roku! Zobacz najnowsze modele wystawione na targach

- Fajnie to wyglądało, ale nie robimy tego już od wielu lat. Nie jest już modne - podkreśla architekt.

Meble w kolorze gruszy, wenge

Często meble w kolorze wenge znajdowały się na całej ścianie, co dziś możemy odebrać jako przytłaczające. Takie rozwiązanie nie jest modne. Jeśli nasze meble są wykonane z drewna, możemy przemalować je na inny kolor - na przykład na biało.

Można też wymienić fronty szafek, jeśli nie możemy sobie pozwolić na całkowitą wymianę mebli lub zestawić je z meblami w innym kolorze.

Te rzeczy są już niemodne. Wśród nich zasłony typu makarony i meble w kolorze wenge
Autor: Getty Images/Follow The Flow

Zobacz: Te style wnętrzarskie są już niemodne. Co będzie na topie w 2024 roku? Sprawdź, porady znanego architekta

Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany