Projekty DIY – doniczki, osłonki i kwietniki. Pomysły zero waste. Instrukcje wykonania i inspirujące zdjęcia

2024-06-10 14:02

– Kochamy rośliny – mówią Maria i Kamila, ekopasjonatki z bloga Zyjpieknie.pl. – Stale więc są nam potrzebne doniczki, osłonki doniczek i kwietniki. Doszłyśmy już do wprawy w wyszukiwaniu i produkcji stosownych opakowań, oczywiście eko! Doniczkę, osłonkę czy kwietnik można zrobić dosłownie ze wszystkiego! Poniżej radzimy, jak kreatywnie wykorzystać rzeczy, które już są w domu, albo mające trafić na śmietnik.

Spis treści

  1. Doniczki, osłonki i kwietniki zero waste – łatwe do zrobienia
  2. Doniczki, osłonki i kwietniki zero waste – z czego można je zrobić?
  3. Postaw na recykling – bądź eko!
  4. Przepis na papier mâché – sprawdzone proporcje
  5. Recyklingowe rady Kamili i Marii
DIY: doniczki, osłonki i kwietniki  – M. Szymańska i K. Markiewicz-Lubańska z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska – Pomysł na kwietniki z foremek do babeczek (instrukcja ich zrobienia powyżej) zrodził się, gdy okazało się, że są zbyt sfatygowane, by w nich piec – mówią Maria Szymańska (z lewej), stylistka i autorka projektów DIY oraz Kamila Markiewicz-Lubańska, plastyczka i fotografka (Wnetrzawobiektywie.pl). – Szkoda było je wyrzucić, więc dostały drugą szansę: kwietniczki wyszły fajne! Poszłyśmy za ciosem i ruszyłyśmy z robotą innych osłonek, doniczek czy kwietników „zero waste”.

Doniczki, osłonki i kwietniki zero waste – łatwe do zrobienia

Doniczkę lub osłonkę na nią albo kwietnik można zrobić dosłownie ze wszystkiego. Starajmy się przy tym, by wykorzystywać głównie materiały z recyklingu. Warto również przyjrzeć się rzeczom, które są w domu i okazały się niepotrzebne albo nie bardzo jesteśmy z nich zadowoleni, oraz tym, które mają wylądować na śmietniku. Filozofia zero waste to nie tylko moda, ale właściwie konieczność! Trzeba chronić przyrodę i planetę, a ograniczenie konsumpcji i ilości śmieci to dobry kierunek – zacznijmy więc od siebie i swojego domu. Ekopasjonatki z Zyjpieknie.pl podpowiadają, z czego i jak zrobić takie doniczki, osłonki i kwietniki – wszystkie projekty są łatwe do zrealizowania.

Doniczki, osłonki i kwietniki zero waste – z czego można je zrobić?

  • stare naczynia, np. czajnik, waza, cebrzyk, makutra, salaterka, kamienny garnek itp. mogą stać się doniczkami. Konieczne będzie wywiercenie w dnie dziurki (wiertłem dostosowanym do materiału), którą będzie odpływał nadmiar wody. Jeśli naczynie ma pęknięcie w ściance, można wykleić je masą epoksydową. Doniczkę wypełniamy drenażem i podłożem, a potem sadzimy roślinę. Stawiamy ją na talerzu czy tacy, które będą pełnić funkcję podstawki. Takie niepotrzebne naczynie może też stać się osłonką zwykłej doniczki;
  • pocięte torebki foliowe czy T-shirty albo sznurek i włóczka z recyklingu to świetny materiał wyjściowy do zrobienia szydełkiem osłonek na doniczki;
  • zniszczone koszyki wyplatane i druciane mogą jeszcze sezon czy dwa posłużyć jako doniczki należy wyłożyć je folią ogrodniczą, zrobić otwór w dnie, dać warstwę drenażu i podłoża) albo osłonki (wystarczy wstawić w nie doniczki, można obłożyć kamykami itp.;
  • osłonkę starą lub zniszczoną można uratować, oklejając ją np. pojedynczymi guzikami, z którymi nie wiadomo, co zrobić, albo kolorową pasmanterią czy sznurkiem;
  • doniczkę czy osłonkę możemy zrobić z papier mâché, przy okazji rozprawiając się z makulaturą, albo z opakowań typu tetrapak (instrukcja wykonania krok po kroku na końcu artykułu);
  • stary wieszak biurowy potraktujmy po odświeżeniu jako stojak na kwiaty – pozawieszajmy na nim doniczki;
  • zniszczone foremki do ciast wykorzystaj do zrobienia wiszących kwietników (instrukcja wykonania krok po kroku na początku artykułu);
  • sznurki, najlepiej naturalne, potraktujmy jako włóczkę i zróbmy z niej szydełkowe albo makramowe kwietniki;
  • puszki po żywności konserwowej czy farbach itp. sprawdzą się idealnie jako doniczki i osłonki – wystarczy je odpowiednio przygotować, a potem pomalować, okręcić sznurkiem itp.
  • Zobacz inspirujące przykłady doniczek i osłonek DIY w galerii zdjęć poniżej!

Postaw na recykling – bądź eko!

Dawajmy drugie życie przedmiotom, wykorzystujmy je do ostatka, ograniczmy konsumpcję i ilość „produkowanych” śmieci – to główne hasła Marii Szymańskiej i Kamili Markiewicz-Lubańskiej, ekopasjonatek. – Gdy dowiedziałyśmy się, że w Polsce rocznie zużywa się 400 mln aluminiowych puszek, które nadają się do ponownego przetworzenia i wykorzystania nieskończenie wiele razy, postanowiłyśmy dorzucić swoje skromne trzy grosze. W końcu każde  wykorzystane sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równa spaleniu litra paliwa! Robimy z nich różne rzeczy – od pojemników na drobiazgi i organizerów po doniczki – zgodnie z filozofią zero waste, której podstawą jest między innymi powtórne wykorzystywanie powstałej rzeczy. Do uzyskania tony aluminium trzeba wykorzystać cztery tony boksytu! Dodajmy do tego zużytą energię, powstałe zanieczyszczenia itp. dające ok. 15 ton „śmieci”. Recykling metali to więc czystsze środowisko i mniejszy koszt! Jesteśmy więc za! Dlatego też „wzięłyśmy się” za puszki oraz opakowania typu tetrapak, które są wewnątrz metalizowane – zobacz w galerii poniżej, jakie z nich powstają ładne pojemniki na rośliny (i organizery).

DIY – osłonki i organizery z opakowań typu tetrapak – Kamila i Maria z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska – Takie piękne osłonki i pojemniki zrobisz z opakowań tetrapak – mówią Kamila Markiewicz-Lubańska (z lewej), plastyczka, malarka i fotografka, oraz Maria Szymańska, stylistka i… królowa DIY. – Zobacz instrukcję krok po kroku – to łatwa robota!

Przepis na papier mâché – sprawdzone proporcje

– Polecamy ten przepis, bo same go wielokrotnie z powodzeniem wykorzystywałyśmy – mówią Kamila i Maria, ekopasjonatki prowadzące blog Zyjpieknie.pl, na którym podpowiadają, jak zrobić coś z niczego. – Z papier mâché można zrobić mnóstwo rzeczy, a po zastygnięciu masa jest bardzo twarda i trwała.

Przepis na papier mâché (kula masy o średnicy około 20 cm): I etap – drzemy jak najdrobniej gazetę czy papier typu gazetowego, zalewamy zimną wodą w misce i pozostawiamy na dobę. II etap – 1/2 szklanki mąki pszennej zalewamy 2 szklankami zimnej wody i dokładnie mieszamy, aby powstała gładka emulsja. W rondlu zagotowujemy kolejne 2 szklanki wody i do wrzątku wlewamy rozmieszaną mąkę z wodą. Gotujemy, mieszając, aż klej zgęstnieje. Dodajemy 2 łyżki soli, mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia. Rozmoczoną w wodzie gazetę miksujemy z tą wodą za pomocą wiertarki (długotrwały proces!). Odsączamy masę na sicie, odciskamy na sicie i dodajemy do kleju. Składniki mieszamy, aż połączą się idealnie. Z tak przygotowanej masy można zrobić naczynie, rzeźbę, maskę, podstawę lampy, tacę itp., albo właśnie osłonkę doniczki. Masą można uzupełnić czy osłonić nadtłuczony brzeg szklanki, wazonu albo miseczki, ratując naczynie przed wyrzuceniem – zobacz poniżej filmik z profilu na IG na ten temat!

Recyklingowe rady Kamili i Marii

  • Gotową papier mâché można przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce nawet kilka dni.
  • Do zrobienia takiej masy wykorzystujemy gazety, wytłoczki do jaj oraz papier łatwo się drący i silnie higroskopijny. Kolorowe magazyny się nie nadają (ich papier słabo łączy się z wodą).
  • Do malowania puszek aluminiowych używajmy farby do metalu albo kredowej. Wykorzystując farby czy lakier do metalu w spreju, trzeba włożyć puszkę do obszernego kartonu i ustawić ją na słoiku – nie zachlapiemy wszystkiego wokół.
  • Szydełkowe osłonki można zrobić także z pociętych w paski foliowych torebek-reklamówek.
  • Z puszek usuwamy naklejki. Zwykle wystarczy namoczenie ich w wodzie. Szczególnie oporne można spryskać preparatem do usuwania naklejek, np. Oro, ewentualnie spróbować zmywaczem do lakieru do paznokci. Potem puszki myjemy w gorącej wodzie z detergentem i osuszamy – zwłaszcza do malowania muszą być starannie osuszone.