Plisy – dekoracyjne żaluzje do dużych przeszkleń. Jak wykorzystać ich potencjał?

2019-12-09 16:01

Żaluzje plisowane znakomicie łączą się z architekturą nowoczesną, która coraz częściej otwiera wnętrze domu na otoczenie. Wspólnie z firmą ANWIS podpowiadamy, jak dzięki plisom udekorować wielkoformatowe okno, a jednocześnie zagwarantować sobie i dostęp do światła, i prywatność na oczekiwanym poziomie.

Żaluzje plisowane to jedne z najbardziej uniwersalnych osłon okiennych. Możemy je zastosować do każdego rodzaju okien oraz przeszklonych drzwi, także tych o dużych gabarytach lub nietypowych kształtach. Dzięki plisom ANWIS udekorujemy całą domową przestrzeń. Około 300 różnorodnych tkanin, 11 kolorów osprzętu (w tym drewnopodobne) oraz możliwość  pomalowania ich na dowolną barwę z palety RAL dają w praktyce nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Najatrakcyjniejszym rozwiązaniem są plisy sterowane dwukierunkowo, a więc takie, w których możemy dowolnie ustawić górne i dolne położenie żaluzji. Sterowanie może wówczas odbywać się przy pomocy uchwytów sterujących (umieszczonych bezpośrednio na ruchomych rynnach), sznurka lub łańcuszka koralikowego.

Co warto podkreślić, plisy ANWIS mogą być również obsługiwane pilotem. Sterowanie zdalne będzie szczególnie pomocne w przypadku wysokich okien czy przeszklonego dachu, który znajduje się na znacznej wysokości. Z pomocą plis z łatwością przesłonimy poziomą powierzchnię szyby, czego nie dalibyśmy rady zrobić przy użyciu rolet.

Jakie plisy sprawdzą się na dużych oknach?

W nowoczesnych domach popularnym trendem stają się duże przeszklenia. Dzięki nim wnętrze wydaje się bardziej przestronne, a wszystkie pomieszczenia są zawsze odpowiednio oświetlenie. Powinniśmy jednak pamiętać, że szklane powierzchnie ścian wymagają zastosowania przemyślanych przesłon okiennych, które zagwarantują nam prywatność i ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Najbardziej komfortową obsługę oferują dwukierunkowe żaluzje plisowane od firmy ANWIS. Ich tkanina rozlokowana jest pomiędzy dwoma ruchomymi rynnami (górną i dolną). Każdą z rynien możemy sterować - podnosić lub opuszczać wzdłuż listew przyszybowych. W ten sposób  osłonimy dowolnie wybrany fragment okna, na przykład tworząc z plis zazdrostkę. Z jednej strony ochronimy się przed niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz, z drugiej umożliwimy przenikanie promieni słonecznych do wnętrza. Plisa może również przesłonić całą szklaną powierzchnię, zapewniając nam kameralny klimat we wszystkich pomieszczeniach. Warto również wspomnieć, że złożona żaluzja zajmuje niewielką przestrzeń szyby. W każdej chwili możemy ją całkowicie zsunąć, ciesząc się nieograniczonymi widokami za oknem.

Jaki materiał plisy wybrać do domu?

Domy wystawione na silne promieniowanie słoneczne wymagają zastosowania odpowiednich tkanin. W takiej roli doskonale sprawdzą się tzw. duo plisy (tkaniny o przekroju plastra miodu). Składają się z dwóch warstw tekstylnych, które tworzą powietrzną warstwę izolującą. W ten sposób duo plisy zmniejszają nagrzewanie się pomieszczeń latem oraz spowalniają utratę ciepła podczas zimy. We wnętrzach, które wymagają całkowitego zaciemnienia możemy również zastosować tkaniny blackoutowe o pojedynczej strukturze materiału. Pokryte specjalną powłoką odbijającą światło, zatrzymają 100% promieni słonecznych przedostających się przez szyby.

Oferta firmy ANWIS obejmuje również szeroką gamę materiałów transparentnych i półprzezroczystych. Z uwagi na swój delikatny i dekoracyjny charakter często zastępują montowane w oknach firanki. Na dużych oknach chętnie łączone są z wysoko upiętymi zasłonami, które wprowadzają do wnętrza ciepły i przytulny charakter. Gdy jednak stawiamy na minimalizm a osłaniane przez nas pomieszczenie łączy funkcję pokoju dziennego i sypialni, możemy wybrać plisę, która umożliwia zastosowanie dwóch tkanin w jednej żaluzji, np. przezroczystej i zaciemniającej (jedna nad drugą, rozdzielone aluminiową ruchomą rynną).

Plisy idealnie dopasowane do stylu wnętrza

Plisy odznaczają się minimalistycznym designem, który doskonale odnajduje się w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach. Harmonijkowy układ materiału, o szerokości zakładki ok. 2 cm wraz z odpowiednio zaprojektowanym kształtem profili sprawia, że osłona tworzy harmonijny wystrój okien i wnętrza. W zależności od rodzaju sterowania (sznurkiem, łańcuszkiem lub elektrycznie) plisy mogą osłaniać duże przeszklenia, nawet do 3 metrów szerokości oraz 2,6 metra wysokości. W ich zaaranżowaniu pomogą nam różnorodne wzory i desenie materiałów, których w ofercie ANWIS jest ok. 300. Z łatwością dopasujemy je do stylu wnętrza, a także do koloru okien, dzięki możliwości pomalowania rynien żaluzji na dowolny kolor z palety RAL. Odpowiednio dopasowana plisa – poza stroną praktyczną – stanie się wyjątkową dekoracją wnętrza.

Plisy to niewątpliwie skuteczne osłony okienne o szerokich możliwościach aranżacyjnych. Ich różnorodne sposoby montażu i sterowania sprawiają, że wnętrze jest zawsze funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb. Dlatego śmiało można stwierdzić, że w miejscach w których inne przesłony okienne nie spełnią swojego zadania, plisy sprawdzą się idealnie!

Osłony okienne łatwe w czyszczeniu

W żaluzjach plisowanych ANWIS stosowane są głównie tkaniny syntetyczne, dzięki czemu możemy je czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro. Chcąc usunąć niewielkie zabrudzenia, np. wierzchnią warstwę kurzu, która osadziła się na materiale, wystarczy użyć ściereczki lub miotełki do kurzu. Większe zabrudzenia usuniemy przy pomocy środków piorących. W tym celu powinniśmy wypiąć plisę z okna, a następnie zamoczyć ją w chłodnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Po około kwadransie plisę należy wypłukać pod strumieniem czystej wody, a następnie złożoną zawiesić z powrotem w oknie. Dzięki temu zabiegowi tkanina zachowa swój harmonijkowy kształt.

Żaluzje plisowane to praktyczne dekoracje okienne, które sprawdzą się w całym domu. W odróżnieniu od klasycznych rolet, oferują dwukierunkową obsługę, jak również możliwość montażu na każdym rodzaju okien. Harmonijkowy układ materiału o różnorodnej strukturze i kolorystyce wyróżni każde wnętrze, a łatwość ich użytkowania sprawi, że staną się nieodłącznym elementem wyposażenia domu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021