Pisanki, wianki i stroiki czyli dekoracje wielkanocne w stylu skandynawskim

2016-04-07 16:43

Wielkanocne dodatki dekoracyjne w stylu skandynawskim to pisanki, stroiki wianki, najczęściej wykonane z materiałów naturalnych. Proste w formie. Ozdoby wielkanocne wybierane są oszczędnie, ale w skromnych wnętrzach skandynawskich doskonale widoczne. Zobaczcie propozycje dekoracji świątecznych, które wybraliśmy dla miłośników stylu skandynawskiego.

Wielkanocne dodatki dekoracyjne są bardzo charakterystyczne. Są to przede wszystkim pisanki, wianki i stroiki. Ostatnio modne zrobiły się także „drzewa wielkanocne” czyli długie gałęzie, właśnie wypuszczające pierwsze listki, wstawione do wazonów. Wieszamy na nich lekkie pisanki i piórka. Ozdoby układamy na dekoracyjnych paterach, stolikach kawowych, wieszamy na okiennych karniszach i pod lampami umieszczonymi nad stołami, pod półkami i na dekoracyjnych drabinach.

Dekoracje wielkanocne: wianki i stroiki

Tradycyjną ozdobą wielkanocną są stroiki i wianki z giętkich gałęzi wierzbowych. Udekorowane piórkami i pisankami przypominają nieco ptasie gniazda. Wianki zazwyczaj wieszamy na drzwiach i ścianach, stroiki układamy na stolikach kawowych, stołach i komodach. Wyjątkowo dekoracyjnie wyglądają 2 lub 3 wianki powieszone na ścianie jeden nad drugim. Mogą ale nie muszą być tej samej wielkości. Wianki dekorujemy świeżymi, delikatnymi kwiatami oraz opcjonalnie białymi lub biało – brązowymi, naturalnymi piórkami. Do stroików wkładamy pisanki, czasem świece w kształcie jaj. Również zdobimy je wiosennymi roślinami i piórkami. Kolorystykę dodatków dekoracyjnych dobieramy pod kątem panującego w nim wystroju.

Czytaj też: Pisanki wielkanocne w rożnych stylach

 

Wianki wielkanocne
Autor: WONNA NOVA

Dekoracje wielkanocne: pisanki

Ceramiczne, szklane, drewniane, z masy papierowej lub naturalne. Małe i duże. Kolorowe czy naturalne? Które wybrać? Te, które nam się podobają i pasują do dekoracji stołu lub stylu w którym urządzony jest salon.  Pisanki układamy w specjalnie do tego przeznaczonych koszykach, na tacach i talerzach. Często też wieszamy je na gałęziach i lampach. Czasem układamy pisanki w dużej ilości – zwłaszcza jeśli są to prawdziwe jaja indycze i przepiórcze, czasem układamy dosłownie jedną lub dwie pisanki w najbardziej eksponowanym miejscu w salonie pod szklanym kloszem, podkreślając jej wyjątkową urodę lub to, że jest pamiątkowa.

Zobacz też: ZRÓB TO SAM. dekoracje wielkanocne z wydmuszek, piór i kwiatów

Dekoracje wielkanocne: kwitnące gałęzie drzew i krzewów

Kwitnące gałęzie - im większe tym lepsze, w zależności od sposobu ekspozycji podkreślą minimalistyczny, skandynawski lub tradycyjny styl aranżacji wnętrza. Wraz z modą na styl skandynawski pojawiły się przeskalowane butle i przezroczyste szkło przypominające naczynia laboratoryjne. Te ostatnie świetnie będą pasowały także do wnętrz w stylu minimalistycznym.
Rada: Jeśli posiadasz w mieszkaniu wysoką roślinę, na przykład jeden z okazałych fikusów z drobnymi liśćmi - możesz ją wykorzystać jako „drzewo wielkanocne” i na gałęziach powiesić lekkie szklane lub z wydmuszek pisanki.

dekoracje wielkanocne
Autor: WONNA NOVA