Piękne obrazy na ścianę - luksus tylko dla wybranych? A może chwilowy trend? Zobacz 7 pięknych inspiracji

2023-11-28 15:57

Sztuka odmienia przestrzeń, nadając wnętrzu całkiem innego klimatu. Dekorowanie ścian obrazami to też dobry sposób na wprowadzenie indywidualności i stylu w przestrzeni, która odzwierciedla to, kim jesteśmy. Projektantka Barbara Steciak, właścicielka pracowni VIVA DESIGN od lat w swoich projektach zamieszcza obrazy polskich malarzy. Czy dostęp do sztuki jest czymś luksusowym? A może wręcz przeciwnie - każdy z nas ma prawo pozwolić sobie na nieco artyzmu?

Spis treści

  1. Czym kierować się podczas wyboru obrazu?
  2. Jak dopasować sztukę do wnętrza?
  3. Jaki wybrać obraz?
  4. Rola sztuki we wnętrzu

Czym kierować się podczas wyboru obrazu?

Od pewnego czasu sztuka coraz częściej jest obecna we wnętrzach. Architekci i projektanci chętnie doradzają klientom jaki obraz, czy rzeźbę warto wybrać. Co ważne, sztuka ma aspekt nie tylko dekoracyjny, ale też inwestycyjny. Czy tak jak wiele innych obszarów we wnętrzach kolory, materiały, kształty – również sztukę dotykają okresowe trendy? A jeśli tak, to czy iść za nimi, czy kierować się swoim gustem?

- W moich projektach najważniejsza jest autentyczność. Zarówno moja, jako osoby, która tworzy daną koncepcję, a później czuwa nad jej realizacją, a także moich klientów. Warto śledzić trendy, bo one również dotykają pewnych obszarów związanych ze sztuką i jedne zostają z nami na dłużej, a inne po sezonie znikają. Natomiast ja podchodzę do sztuki bardzo emocjonalnie. Dla mnie ona musi współgrać z osobowością mieszkańców, patrzenie na nią musi wywoływać jakieś nastroje - mówi projektantka Barbara Steciak z VIVA DESIGN.

Sztuka we wnętrzach – chwilowy trend czy luksus dostępny tylko dla wybranych?
Autor: Projekt wnętrz Barbara Steciak VIVA DESIGN Projektantka Barbara Steciak podchodzi do sztuki bardzo emocjonalnie. - Dla mnie ona musi współgrać z osobowością mieszkańców - stwierdza..

Jak dopasować sztukę do wnętrza?

Sztuka aranżacji wnętrz często uważana jest za luksus, a wręcz inwestycję. Warto przy tym pamiętać, że jeśli chcemy się pochwalić danym dziełem - to powinien on pasować do wnętrza. Należy wziąć pod uwagę:

  • w jaki sposób doda stylu i charakteru w przestrzeni
  • oraz czy będzie korespondować z innymi meblami i materiałami.

Sztukę można wykorzystać do stworzenia punktu kompozycyjnego, dekoracyjnego lub na przykład rozjaśnienia ciemnej przestrzeni. Barbara Steciak, dzięki swojemu artystycznemu wykształceniu i prywatnemu hobby chętnie doradza swoim klientom przy wyborze np. obrazów do wnętrz. Jeśli nie mamy pomysłu na sztukę do naszego mieszkania, warto zaufać ekspertom.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Jaki wybrać obraz?

Duże czy małe, dzieła sztuki samodzielnie lub jako część ściany z galerią - dodają głębi i bogactwa pomieszczeniu oraz sprawiają, że wydaje się ono bardziej osobiste. 

Odpowiednie elementy można wykorzystać do stworzenia głównych punktów w pomieszczeniu, dzięki czemu zyskają niepowtarzalny wygląd i charakter. Kiedyś sztuka i artyści wydawali się bardziej niedostępni, dziś w czasach internetu i praktycznie niczym nieograniczonych podróży możemy dotrzeć do twórców w najdalszych zakątkach.

- Sztuka jest pewnego rodzaju luksusem. Już bardzo często sama cena tak ją definiuje, ale luksusem jest też fakt, że nie każdy może ją mieć, a co najważniejsze – nikt nie będzie miał drugiego takiego samego obrazu w salonie, czy gabinecie” mówi Barbara Steciak. „W sztuce doceniam to, że potrafi zaskoczyć. Obraz może pięknie „ubrać” wnętrze, czasem jest głównym bohaterem w pomieszczeniu, a czasem stanowi jego tło. Co więcej, sztuka potrafi być luksusem, którego się nie spodziewamy - dodaje projektantka.

Rola sztuki we wnętrzu

Sztuka może posłużyć do stworzenia spójnej koncepcji projektowej, ale może też być elementem, który przełamie monotonię aranżacji wnętrz. Nie bójmy się mieszać nowoczesnego designu ze sztuką np. impresjonistyczną – może to być bardzo ciekawe połączenie. A co najważniejsze obraz lub rzeźba we wnętrzu to znacznie więcej niż tylko dekoracja w domu. To sposób na wyrażenie siebie, poczucie wartości i dialog z otoczeniem. 

Projekt wnętrz: Barbara Steciak VIVA DESIGN

Źródło: informacja prasowa Magdalena Skibka I PLN Design Group

CZYTAJ: Mercato delle Pulci - słynny targ staroci we Florencji. Co możemy na nim znaleźć?

ZOBACZ: