Za oknami śnieg, ale w domu możesz mieć wiosenny ogród. 9 inspirującji na kwiatowe kompozycje

2022-11-24 11:34

Każdy z nas ma swoje powody, dla których kocha kwiaty. My dodamy do nich jeszcze jeden – ozdobę wnętrz. Naturalną i pachnącą, a do tego rosnącą na naszych oczach. Zobacz, jak wkomponować rośliny (kwitnące oraz te zawsze zielone) w przestrzeń domu.

Kwiaty
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org CIĄG DALSZY NASTĄPIŁ Obrus, talerz lub podkładkę pod niego potraktuj jako uzupełnienie kompozycji roślinnej. Przykład na zdj. – mały bukiet jaskrów i tulipanów wydaje się większy dzięki sprytnemu nakryciu stołu. NASZA RADA: Gdy w dodatkach (naczyniach, tkaninach) powtórzysz odcień i gatunek kwiatów, aranżacja będzie perfekcyjna.

PROSTO Z GARNKA

Zamiast w doniczkach – możesz posadzić rośliny w metalowych lub kamiennych garnkach, wiaderkach albo nawet w ocynkowanej balii. Rustykalny efekt gwarantowany! Jeśli nie chcesz robić w dnie naczynia małych otworów na odpływ wody, zadbaj o warstwę drenażu pod ziemią. Posadź rośliny lubiące stale wilgotne podłoże, np. gerbery. NASZA RADA: Pamiętaj, że gerbery cenią sobie jasne, ale nie za mocno nasłonecznione stanowiska. Postaw je w bezpiecznej odległości od okna.

Kwiaty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

NASTAWIAJĄ USZU

Plecione kosze z uchwytami są idealnymi osłonkami nie zawsze pięknych donic, przydają się też do przenoszenia roślin. NASZA RADA: Umieść w jednym większym koszu rośliny doniczkowe (np. hiacynty) i cięte (tulipany). Tylko ty będziesz wiedzieć, które rosną w ziemi, a które stoją w wodzie. Co powiesz gościom – twoja sprawa.

Kwiaty
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

PO TEJ STRONIE OKNA

Przyzwyczailiśmy się do uprawy pelargonii na balkonie, a przecież można też dbać o nie wewnątrz mieszkania. Jak najbliżej okna, bo kochają słońce. NASZA RADA: Doniczka nie powinna konkurować z pięknem drobnych płatków i liści pelargonii. Wybierz taką w kolorze parapetu.

Kwiaty
Autor: serwis prasowy pelargoniumforeurope.com Zdj. Pelargonium for Europe/kampania unijna Europe in Bloom.

NA KTÓRE PIĘTRO?

Kaskadowe doniczki lub kwietniki pozwalają lepiej wyeksponować np. drobne paprocie. NASZA RADA: Piętrowe osłonki na rośliny możesz wykonać ze szklanych mis, wazonów i pater – o stabilnych podstawach, różniących się wymiarami.

Kwiaty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland
Doniczki z fantazją

Propozycje dla tych, którym znudziły się donice z terakoty i klasyczne osłonki. Metalowe naczynie (garnek, wiadro, niską konewkę) pomaluj kolorową farbą lub dekoracyjnym aktywatorem rdzy. Doniczkę/osłonkę oklej ładną tkaniną, włóczką, matą z bambusa, trawy morskiej lub materiałem drewnopodobnym. Wykorzystaj połówki łupin kokosa (a nawet orzechów włoskich) do posadzenia w nich minisukulentów. Wyższe rośliny wstaw do plecionego kosza na zakupy.

FIGURA PRZESTRZENNA

Bazą tej aranżacji jest stelaż w kształcie prostopadłościanu, w którym powieszono kwietniki z paprociami. NASZA RADA: Funkcję „klatki” mogą pełnić półka lub regał wykonane z metalowych profili.

Kwiaty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

SZCZEBLE KARIERY

Asparagus oraz epipremnum to jedne z modniejszych ostatnio roślin. NASZA RADA: Postaw je na przytwierdzonej do ściany drabinie. Doniczki również przymocuj (do ściany lub drabiny). Efekt w stylu skandynawskim.

Kwiaty
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk

WSPÓLNA FOTOGRAFIA

Głęboka ramka na zdjęcie przyda się do oprawienia… małych sukulentów. Rośliny wystarczy posadzić w niewielkiej ilości ziemi i sporadycznie podlewać (a właściwie zraszać). NASZA RADA: Jeśli chcesz, zamiast ramki użyj drewnianego pudełka z szerokim rantem. Postaw sukulenty w takim miejscu, by padały na nie promienie słoneczne.

Kwiaty
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk

ZARAZ CIĘ ZŁAPIĘ!

Rośliny owadożerne jak kapturnice, dzbaneczniki, rosiczki lub muchołówki fascynują oryginalnymi kształtami i upodobaniami… kulinarnymi. NASZA RADA: Postaw je blisko siebie (np. na palecie do uprawy kwiatów lub jednej dużej tacy) przy oknie, a stworzysz w pokoju tropikalny kącik i pozbędziesz się insektów.

Kwiaty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

WOREK EGZOTYKI

Pochodząca z Ameryki Południowej kalatea ma wyjątkowo ozdobne liście. Wystarczą jedna, dwie dorodne rośliny doniczkowe i dekoracja salonu gotowa. NASZA RADA: Większe okazy niech stoją na podłodze, ubrane np. w worki z włóczki (do zrobienia na grubych drutach).

Kwiaty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE