Nowoczesne plakaty do salonu i nie tylko. Nadadzą styl twojemu mieszkaniu

2023-01-03 16:54

Jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz – mówi przysłowie. Ale PLAKAT potrafi! Przyjmuje się, że pierwszy powstał na przełomie XVII i XVIII w. Wcześniej były znane afisze, czyli drukowane teksty informacyjne lub reklamowe ze specjalnie dobraną czcionką, ozdobione ornamentami. Plakat, w odróżnieniu od afisza, jest uznawany za sztukę.

Plakaty
Autor: serwis prasowy marki Vissevasse

Filmowy, teatralny, operowy, cyrkowy, nawołujący kobiety do pracy na traktorach albo zawiadamiający o wystawie itp. Możesz wykorzystać jeden albo całą serię. Jak stworzyć kolekcję? Wybierz temat, autora czy okres, w którym powstały. Wieszaj je pojedynczo lub dwa, trzy obok siebie. Ważne również, by pasowały do wnętrza zarówno merytorycznie, jak i estetycznie.

PRAWO SERII

Ryszard Kaja jest autorem m.in. setek plakatów, w tym unikatowej kolekcji „Plakat Polska”. Jest tak bogata, że na pewno znajdziesz coś dla siebie, np. ulubione miasto lub region. Możesz też powiązać plakaty z tej serii z tym, co ci bliskie (np. Kocie Góry, Psie Pole, jeśli lubisz zwierzaki) albo dać Leśniczówkę Pranie czy Łazienki do… łazienki.

Salon
Autor: Mariusz Bykowski

REFLEKTOR NA DZIEŁO

Lampka na klips to nie tylko żółty akcent pasujący do całości. Ma też funkcję techniczną, oświetlając plakat Andrzeja Pągowskiego zaprojektowany do spektaklu w Państwowym Teatrze Żydowskim im. E.R. Kamińskiej w Warszawie. Wieloznaczny, barwny, efektowny – wzbogaca wnętrze i nadaje mu rys indywidualności.

Regał kuchenny
Autor: Mariusz Bykowski

WBREW TRADYCJI

Plakaty to duże formy graficzne, mocne w wyrazie, zwykle druk pokrywa całą powierzchnię – więc przykuwają uwagę tak jak ten z Festiwalu Ars Cameralis (kolekcja Monocerology). Jak widać, plakat nie musi zawsze wisieć na ścianie, możesz go o nią oprzeć. Aby nie „odjechał”, zastosuj dwustronną taśmę klejącą albo zablokuj np. kamieniem czy grubą księgą.

Kuchnia
Autor: Wnętrza Michała

OSZCZĘDNOŚĆ FORMY

Szkoła Bauhaus dała także nazwę stylowi architektonicznemu i dekoratorskiemu. Jego wykładnikami są prostota, umiar, brak ozdób, funkcjonalność i zgeometryzowane formy. Plakat Bauhaus (BoConcept) idealnie podkreśla minimalistyczną aranżację wnętrza.

Plakat w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski

ARTYSTYCZNA KOMBINACJA

Praca Ryszarda Kai z serii „Plakat Polska” opiewająca uroki Mazowsza mieni się od czerwonych maków. Zawisła więc w domu na Mazowszu, nad kinowymi fotelami, z których jeden także cieszy oczy czerwonymi plamkami.

Przedpokój
Autor: Marcin Czechowicz
POLSKA SZKOŁA PLAKATU

Zainteresowanie polskim plakatem sięga 1948 r., kiedy Henryk Tomaszewski zdobył pięć nagród na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu. Od lat 60. mówiło się już o polskiej szkole plakatu jako o fenomenie, a grupa naszych artystów stanowiła światową czołówkę. Ich prace były określane jako inteligentne, lapidarne, niezależne itp. Miały też duży wpływ na twórczość artystów z Zachodu i stały się dla nich inspiracją.

VINTAGE W DOBRYM STYLU

Obok imponujących drzwi (opalonych z wielu warstw farby olejnej) reklama filmu King Kong z 1933 roku. Pod nią fotel z połowy XX wieku i lampa własnej roboty. Na pierwszym planie zaś stolik przypominający projekty Jeana Prouvé. Świetna vintage’owa całość w starej kamienicy.

Plakat
Autor: Michał Skorupski

ENERGIA KOLORÓW

Kącik do robótek ręcznych tworzy wygodny fotel z IKEA i bambusowy stolik ze szklanym blatem. W tle stoi prosty regał wyładowany książkami. Ten barwny, miły dla oka bałagan dopełnia równie kolorowy plakat Jana Bajtlika zaprojektowany na premierę sztuki Pinokio w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego w 2015 r. Jego rytmiczny, barwny wzór ożywia i dynamizuje wnętrze.

Salon
Autor: Piotr Mastalerz

RODZINNE POWIĄZANIA

Okrągły stół o imponującej średnicy 180 cm gromadzi wokół siebie wszystkich domowników i przyjaciół. Siedząc przy nim, mogą podziwiać wspaniały widok i czarno-białe plakaty filmowe (m.in. Ojciec chrzestny) wiszące na ceglanej ścianie. Prezentują się na niej wspaniale, dodając industrialnemu wnętrzu szlachetności.

Jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski

Plakat zdobiący dom może być też pamiątką po wyjściu do teatru czy na koncert. Może stanowić odniesienie do ważnych dla ciebie wartości.

SZTUKA DLA NAJMŁODSZYCH

Efektowne graficznie i tematycznie prace mogą z powodzeniem trafić także do pokoju dziecka. Warto przecież wyrabiać zmysł estetyczny już od najmłodszych lat. Tu mamy plakaty Cyrk Wiktora Górki oraz reklamujący łódzki sklep Pantuniestal.pl. Doskonale wpisują się w świat dziecka i… graficzną aranżację tego pokoiku.

Pokój dziecka
Autor: Mariusz Bykowski

Z X MUZĄ W TLE

Plakaty Jana Młodożeńca Taśmy prawdy i Powrót do domu łączy nie tylko osoba autora i fakt, że filmy są produkcji amerykańskiej, lecz także – podobna kolorystyka. Doskonale więc się uzupełniają. Są ważnym elementem ekstrawaganckiej aranżacji gabinetu, na którą składają się ponadto stylowy stół-biurko, niedokończony betonowy strop ze sztukateryjną koronką oraz lampy z gumowymi kloszami marki Muuto i krzesło SK Design z serii KRO13.

Biuro domowe
Autor: Marcin Czechowicz
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE