Nowoczesne plakaty do salonu i nie tylko. Nadadzą styl twojemu mieszkaniu

2023-01-03 16:54

Jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz – mówi przysłowie. Ale PLAKAT potrafi! Przyjmuje się, że pierwszy powstał na przełomie XVII i XVIII w. Wcześniej były znane afisze, czyli drukowane teksty informacyjne lub reklamowe ze specjalnie dobraną czcionką, ozdobione ornamentami. Plakat, w odróżnieniu od afisza, jest uznawany za sztukę.

Plakaty
Autor: serwis prasowy marki Vissevasse

Filmowy, teatralny, operowy, cyrkowy, nawołujący kobiety do pracy na traktorach albo zawiadamiający o wystawie itp. Możesz wykorzystać jeden albo całą serię. Jak stworzyć kolekcję? Wybierz temat, autora czy okres, w którym powstały. Wieszaj je pojedynczo lub dwa, trzy obok siebie. Ważne również, by pasowały do wnętrza zarówno merytorycznie, jak i estetycznie.

PRAWO SERII

Ryszard Kaja jest autorem m.in. setek plakatów, w tym unikatowej kolekcji „Plakat Polska”. Jest tak bogata, że na pewno znajdziesz coś dla siebie, np. ulubione miasto lub region. Możesz też powiązać plakaty z tej serii z tym, co ci bliskie (np. Kocie Góry, Psie Pole, jeśli lubisz zwierzaki) albo dać Leśniczówkę Pranie czy Łazienki do… łazienki.

Salon
Autor: Mariusz Bykowski

REFLEKTOR NA DZIEŁO

Lampka na klips to nie tylko żółty akcent pasujący do całości. Ma też funkcję techniczną, oświetlając plakat Andrzeja Pągowskiego zaprojektowany do spektaklu w Państwowym Teatrze Żydowskim im. E.R. Kamińskiej w Warszawie. Wieloznaczny, barwny, efektowny – wzbogaca wnętrze i nadaje mu rys indywidualności.

Regał kuchenny
Autor: Mariusz Bykowski

WBREW TRADYCJI

Plakaty to duże formy graficzne, mocne w wyrazie, zwykle druk pokrywa całą powierzchnię – więc przykuwają uwagę tak jak ten z Festiwalu Ars Cameralis (kolekcja Monocerology). Jak widać, plakat nie musi zawsze wisieć na ścianie, możesz go o nią oprzeć. Aby nie „odjechał”, zastosuj dwustronną taśmę klejącą albo zablokuj np. kamieniem czy grubą księgą.

Kuchnia
Autor: Wnętrza Michała

OSZCZĘDNOŚĆ FORMY

Szkoła Bauhaus dała także nazwę stylowi architektonicznemu i dekoratorskiemu. Jego wykładnikami są prostota, umiar, brak ozdób, funkcjonalność i zgeometryzowane formy. Plakat Bauhaus (BoConcept) idealnie podkreśla minimalistyczną aranżację wnętrza.

Plakat w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski

ARTYSTYCZNA KOMBINACJA

Praca Ryszarda Kai z serii „Plakat Polska” opiewająca uroki Mazowsza mieni się od czerwonych maków. Zawisła więc w domu na Mazowszu, nad kinowymi fotelami, z których jeden także cieszy oczy czerwonymi plamkami.

Przedpokój
Autor: Marcin Czechowicz
POLSKA SZKOŁA PLAKATU

Zainteresowanie polskim plakatem sięga 1948 r., kiedy Henryk Tomaszewski zdobył pięć nagród na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu. Od lat 60. mówiło się już o polskiej szkole plakatu jako o fenomenie, a grupa naszych artystów stanowiła światową czołówkę. Ich prace były określane jako inteligentne, lapidarne, niezależne itp. Miały też duży wpływ na twórczość artystów z Zachodu i stały się dla nich inspiracją.

VINTAGE W DOBRYM STYLU

Obok imponujących drzwi (opalonych z wielu warstw farby olejnej) reklama filmu King Kong z 1933 roku. Pod nią fotel z połowy XX wieku i lampa własnej roboty. Na pierwszym planie zaś stolik przypominający projekty Jeana Prouvé. Świetna vintage’owa całość w starej kamienicy.

Plakat
Autor: Michał Skorupski

ENERGIA KOLORÓW

Kącik do robótek ręcznych tworzy wygodny fotel z IKEA i bambusowy stolik ze szklanym blatem. W tle stoi prosty regał wyładowany książkami. Ten barwny, miły dla oka bałagan dopełnia równie kolorowy plakat Jana Bajtlika zaprojektowany na premierę sztuki Pinokio w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego w 2015 r. Jego rytmiczny, barwny wzór ożywia i dynamizuje wnętrze.

Salon
Autor: Piotr Mastalerz

RODZINNE POWIĄZANIA

Okrągły stół o imponującej średnicy 180 cm gromadzi wokół siebie wszystkich domowników i przyjaciół. Siedząc przy nim, mogą podziwiać wspaniały widok i czarno-białe plakaty filmowe (m.in. Ojciec chrzestny) wiszące na ceglanej ścianie. Prezentują się na niej wspaniale, dodając industrialnemu wnętrzu szlachetności.

Jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski

Plakat zdobiący dom może być też pamiątką po wyjściu do teatru czy na koncert. Może stanowić odniesienie do ważnych dla ciebie wartości.

SZTUKA DLA NAJMŁODSZYCH

Efektowne graficznie i tematycznie prace mogą z powodzeniem trafić także do pokoju dziecka. Warto przecież wyrabiać zmysł estetyczny już od najmłodszych lat. Tu mamy plakaty Cyrk Wiktora Górki oraz reklamujący łódzki sklep Pantuniestal.pl. Doskonale wpisują się w świat dziecka i… graficzną aranżację tego pokoiku.

Pokój dziecka
Autor: Mariusz Bykowski

Z X MUZĄ W TLE

Plakaty Jana Młodożeńca Taśmy prawdy i Powrót do domu łączy nie tylko osoba autora i fakt, że filmy są produkcji amerykańskiej, lecz także – podobna kolorystyka. Doskonale więc się uzupełniają. Są ważnym elementem ekstrawaganckiej aranżacji gabinetu, na którą składają się ponadto stylowy stół-biurko, niedokończony betonowy strop ze sztukateryjną koronką oraz lampy z gumowymi kloszami marki Muuto i krzesło SK Design z serii KRO13.

Biuro domowe
Autor: Marcin Czechowicz