Nowe mieszkanie: co powiesić na pustej ścianie?

2015-11-02 17:36 Agnieszka Zawadzka

Jak udekorować pustą ścianę w nowym mieszkaniu? Co powiesić na pustej ścianie? Jakie kryteria przyjąć i co wybrać? Jeśli nie chcesz paść ofiarą banalnych dekoracji ściennych z bezdusznych marketów, zainspiruj się naszym PRZEWODNIKIEM. Co powiesić na pustej ścianie? Oto gotowe odpowiedzi!

Co powiesić na pustej ścianie w nowym mieszkaniu, by nabrało cech domowników i "nie powalało nowością"? Jak nadać wnętrzu indywidualnych cech dekoracją na ścianie, które będą spójne z osobowością lokatorów? Planując obraz, plakat, reprodukcję lub grafikę na pustą ścianę w nowym mieszkaniu, kieruj się kilkoma wytycznymi, które ułatwią Ci dokonanie trafnego i świadomego wyboru. Korzystając z naszego PRZEWODNIKA ubierzesz swoje puste ściany w dekoracje, sztukę lub design, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania - na lata!

Co powiesić na pustej ścianie: wyczuwaj obrazy

Jeśli marzysz o prawdziwym olejnym obrazie w swoim wnętrzu, nie spiesz się z wyborem. Zanim dokonasz kupna wymarzonego obrazu, oswój się ze sztuką. Odwiedź kilka galerii, poprzebywaj z obrazami, wyrób sobie opinię i daj się ponieść wrażeniom. Wiedząc jaki klimat, kolorystyka i temat obrazów nam odpowiada, pośród twórczości jakich artystów czujemy się dobrze i komfortowo - możemy rozpocząć poszukiwania "tego jedynego" obrazu do naszego wnętrza. Może się też zdarzyć, że poszukując zupełnie czegoś innego natkniemy się na obraz, który nas zachwyci. Wówczas nie ma na co czekać i szukać kolejnej okazji - jeśli za pierwszym razem tak na nas podziałał, działać będzie cały czas. Zakup obowiązkowy! Jeśli zaś spełni się czarny scenariusz i po licznych poszukiwaniach nie uda nam się znaleźć tego, czego szukamy - zamówmy obraz tematyczny u zaprzyjaźnionego grafika lub artysty malarza. Opowiedzmy o klimacie wymarzonego obrazu do naszego wnętrza, nakreślmy ogólną tematykę (ukochane kwiaty, wieczorny nokturn, portret bliskiej osoby w stylu konkretnego malarza itp) w jakiej wyobrażamy sobie nasz wymarzony obraz na pustej ścianie w nowym mieszkaniu i pozostawmy dzieło w rękach profesjonalisty.

WIĘCEJ: Dekoracje wnętrz POMYSŁY >>>

Co powiesić na pustej ścianie: grafiki nieznane

Niezgłębione skarby kryją się na pchlich targach i wernisażach studenckich uczelni artystycznych! Niezwykłe grafiki, inspirujące ryciny czy sentymentalne akwarele mogą stać się początkiem niezwykłej kolekcji na naszej pustej ścianie! Zakup dzieła młodego artysty traktować możemy także jako inwestycję na poczet rozwoju młodego talentu, w którym dostrzegliśmy iskrę wrażeniowego porozumienia. Jeśli jesteśmy kreatywni i paraliśmy się różnymi technikami wyrazów artystycznych, opramy nasze dzieła i pokażmy wszystkim odwiedzającym nasz dom. Pierwsze wywołane zdjęcie metodą analogową (obscenicznie nieidealne, ze wszystkimi błędami uwypuklonymi na pożółkłym już papierze fotograficznym)? Opraw i uwidocznij na ścianie! Niedokończony szkic portretujący ukochanego mopsa? To samo! Zestaw kolaż kilku takich niedopowiedzianych osobliwości i stwórz własną, zupelnie indywidualną galerię sztuki własnej.

Co powiesić na pustej ścianie: filmy nasze ulubione

Wcale nie jest tak, że każdy plakat (aby tylko był plakatem) będzie pasował do naszego wnętrza. Rozważając zakup plakatu do wnętrza warto kierować się nie tylko jego estetyką (kolorystyka zgrana z wizją wnetrza, spójny z nami przekaz czy komunikat, jaki ze soba niesie itp.), ale i skojarzeniami jakie w nas wzbudza gdy na niego patrzymy. Cudownie, jeśli udałoby nam się dotrzeć do oryginalnych plakatów filmowych z lat '50 czy '60 - o ile oczywiście interesuje nas kino z tamtych lat. Wówczas prosta, minimalistyczna oprawa jeszcze dobitniej podkreśli wagę naszej zdobyczy. Jeśli natomist kochaliśmy kino Sci-Fi czy film Jurassic Park - koniecznie postawmy na plakat, który pamiętamy z premiery ulubionego filmu! Jeśli czułością darzymy plakaty filmowe z kultowych już filmów lat '30 i '40 (np. Casablanca), pokuśmy się o realizcję plakatu na metalowym podłożu, aby podkreślić stylistykę retro naszego wyboru. Pamiętajmy, że to nie cudze wybory mają nas określać w naszym własnym wnętrzu, tylko nasze - zbudowane na tym co kochamy, lubimy, co nas cieszy i wzrusza. Wtedy dopiero urządzamy wnętrze całym secem i zpewnościa możemy stwierdzić, że jest nasze.

ZOBACZ: Jak ciekawie powiesić plakat? >>>

Co powiesić na pustej ścianie: kreatywne ZRÓB TO SAM

Jeśli nie w smak Ci wspołczesna sztuka i nie jestes fanem rodzinnych galerii zdjęć na pustej ścianie, stwórz coś samodzielnie i zupełnie od podstaw. Odciski rączek i stópek dzieci i rodziców w masie solnej? Czemu nie! Odrobinę podmalowane (bądź zupełnie saute), zawieszone na barwnych tasiemkach z materiału, stanowić będą niezwykle wzruszającą pamiątkę na wszystkie kolejne lata. Samodzielnie wykonany kolaż z suszonych kwiatów na czarnym brystolu? Jedno dzieło może stać się przyczynkiem do rozpoczęcia kolekcji pokaźnej galerii zasuszonych, roślinnych osobliwości. Włsnoręczne szkice (nawet te bardzo niedoskonałe), ciekawe rysunki dzieci bądź kolaże ze zdjęć i pamiątek z wakacji to zawsze szalenie indywidualna i wyjątkowa dekoracja pustej ściany w nowym mieszkaniu. I na pewno określająca użytkowników danego lokum, co wpływa na komfort użytkowania mieszkania. Oryginalnym pomysłem ozdobienia pustej ściany w mieszkaniu jest także montaż żywego obrazu, stworzonego z kompozycji ulubionych roślin: przydatnych w kuchni ziół, odświeżających powietrze sypialni paprotek czy szalenie modnych, dekoracyjnych kapust. A zatem - odwagi!