Nie żyje słynny projektant szkła. Jego wazony dziś to cenne unikaty

2024-04-24 16:09

Nie żyje Jan Sylwester Drost, słynny polski projektant szkła. Zmarł 21 kwietnia 2024. Zobaczcie, jakie projekty wychodziły spod jego ręki. Dziś to cenne unikaty, choć w wielu domach wciąż są w witrynach. Zobaczcie zdjęcia

Nie żyje Jan Sylwester Drost. To słynny polski projektant szkła. W ostatnich latach jego projekty robią furor. A powstawały w czasach PRL! - Z przykrością informujemy, że odszedł Jan Sylwester Drost. Artysta, projektant szkła użytkowego i form unikatowych - poinformował Pałac Schoena w Sosnowcu. To tu jest największa w Polsce kolekcja szkła, w tym Jana Sylwestra Drosta.

Znakomity znawca technologii szkła prasowanego, autor niezliczonej ilości wzorów szkieł użytkowych, które do dziś zdobią nasze stoły - wyliczają przedstawiciele Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - W 2022 r. gościliśmy go wraz z żoną Eryką na ich wspólnej wystawie retrospektywnej. Zapamiętamy go jako pełnego optymizmu i uśmiechu, niezwykle skromnego i prostolinijnego człowieka. Otwartego i życzliwego.

Cały zespół Pałacu Schoena Muzeum, w Sosnowcu składa Pani Eryce Trzewik-Drost wyrazy głębokiego współczucia i żalu z powodu straty męża, a nasze myśli pozostaną z Panią. Wzajemne wsparcie, zrozumienie, wspólne zainteresowania i prawdziwa bliskość czyniły z Państwa wyjątkową parę, co nie wszystkim jest dane. W naszych wspomnieniach pozostanie nasze ostatnie bezpośrednie spotkanie z Państwem dwa lata temu – podczas wręczenia Medali Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i wyrazy uznania licznie spływające wtedy na Państwa i wszystkich odznaczonych.

Szkło Jana Sylwestra Drosta
Autor: arc. Szkło Jana Sylwestra Drosta

Kim był Jan Sylwester Drost

Muzeum w Sosnowcu przypomina: W 1958 r. ukończył Wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, dzisiejsze Szkło ASP Wrocław. W 1961 roku rozpoczął pracę przy ośrodku wzorcowym w hucie szkła w Ząbkowicach Będzińskich. Zakład ten specjalizował się w popularnej technice szkła prasowanego, które uważane było za technikę służącą jedynie do produkowania tanich imitacji drogiego szkła szlifowanego i grawerowanego.

Dla Jana Sylwestra Drosta i jego żony, Eryki Trzewik-Drost, która dołączyła do niego w 1966 roku, szkło prasowane okazało się wyzwaniem. Ograniczenia techniczne projektanci przekuli na walory, przez co z czasem stali się jednymi z najwybitniejszych w Europie twórców pracujących w tej technice. Ich indywidualny styl "prasówki" charakteryzujący się m.in. zmatowioną powierzchnią lub przytłumioną kolorystyką sprawił, ze technika ta zaczęła cieszyć się coraz większą estymą. Jednym z najbardziej spektakularnych projektów Jana Sylwestra Drosta był zaprojektowany w 1977 roku zestaw Radiant, który w tym samym roku otrzymał I nagrodę i złoty medal na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego w Katowicach. Jednak najpopularniejszym do dziś zestawem projektu Jana Sylwestra Drosta jest Asteroid, zaprojektowany około 1975 roku.