Naklejki ścienne. W jakich pomieszczeniach stosować naklejki na ściany?

2022-01-05 18:41
Kolorowe naklejki ścienne
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images Kolorowa naklejka w geometryczne wzory nadaje całemu pomieszczeniu energetyczny charakter.

Naklejki ścienne to dekoracja łatwa w montażu i demontażu. To sprawia, że chętnie eksperymentujemy, sięgając po szeroki wybór naklejek na ścianę. Wybieramy naklejki we wzory, z napisami i z obrazkami. Jak je stosować? W jakim wnętrzu się sprawdzą?

Naklejki ścienne będą dobrym wyborem zarówno, kiedy szukamy ozdoby tymczasowej lub sezonowej, jak również, kiedy myślimy o trwalszej ozdobie. Kiedy bowiem stosujemy je w odpowiednich warunkach i prawidłowo umieszczamy je na ścianach, wykazują wysoką trwałość, ale – w razie potrzeby – dają się łatwo i bezpiecznie usuwać. Będą zatem rozwiązaniem, które zadowoli na przykład najemców lokali, których właściciel zakazał w umowie większych ingerencji w wystrój mieszkania, albo tych, którzy obawiają się, że wybrany wystrój może się im szybko znudzić.

Naklejka na ścianę
Autor: archiwum Naklejka na ścianę, która rozwieje wszelkie wątpliwości - to jest to! Fot. Yoko Design

Jak przykleić naklejki ścienne

Niezależnie od tego, jaki wzór lub jaką tematykę wybierzemy jako treść dla naszej naklejki, musimy zadbać o to, by dokonać prawidłowej jej aplikacji na ścianę. Przestrzeganie tych kilku zasad sprawi, że naklejka będzie wolna od szpecących mankamentów i będzie na ścianie tak długo, jak będziemy chcieli.

  • Powierzchnia, na którą zamierzamy nakleić ozdobę, powinna być równa. Nie wchodzą w grę ściany chropowate, ceglane i tym podobne.

  • Zadbajmy, żeby ściana, na którą przyklejamy naklejkę, była czysta i sucha. Sprawi to nie tylko, że naklejka będzie lepiej się trzymać. Zanieczyszczona ściana mogłaby zakłócić wzór naklejki i odwracać uwagę od treści.

  • Zacznijmy klejenie od góry. Jest to znacznie wygodniejsze i niesie ze sobą mniejsze ryzyko przyklejenia się do siebie poszczególnych elementów i warstw ozdoby.

  • Zróbmy to razem. Przyklejanie naklejek ściennych nie jest najprostszą czynnością, jeśli wykonujemy ją w pojedynkę. Dodatkowa para rąk pozwoli uniknąć błędów.

  • Zadbajmy o to, żeby pod naklejkę nie dostało się powietrze. Jeśli pojawią się bąble z powietrzem. Przy użyciu szmatki przesuńmy powietrze w stronę brzegu.

Inspirujace sylwetki na naklejkach ściennych
Autor: materiały prasowe Materiały prasowe: Twojainspiracja.pl

Rodzaje naklejek ściennych. Winyl i welur

Powyższe zasady stosują się do wszystkich naklejek, niezależnie od ich typu, kształtu, rozmiaru i rodzaju powierzchni docelowej. Zdecydowawszy się na taką ozdobę, staniemy przed wyborem między naklejką wykonaną z tak zwanej folii welurowej i zwykłej folii winylowej. Czym się od siebie różnią? Jaką powinniśmy wybrać?

Folia winylowa jest niezwykle cienka i gładka – z daleka wzór będzie wyglądał jak namalowany. Jej zaletą jest też relatywnie niska cena.

Welur jest folią grubszą i milszą w dotyku. Za nieco wyższą cenę dostajemy także naklejkę łatwiejszą w aplikacji

Napis na ścianie w salonie
Autor: archiwum Minimalistyczny napis w salonie okazał się tutaj największą ozdobą wnętrza. Fot. B2 Studio Architektury

Wzory naklejek na ścianę

Właściwie nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o możliwości wzorów, które mogą znaleźć się na ściennych naklejkach. Wyróżnić można przede wszystkim wzory geometryczne, napisy i różnego rodzaju obrazki. Producenci nie tylko oferują nieprzeliczoną mnogość naklejek każdego typu – niejednokrotnie dostajemy możliwość zamówienia naklejki według własnego projektu. Nie wahajmy się puścić wodzy fantazji.

Napisy na ścianę
Autor: mat. pras. LisaSarah - designs in steel

Naklejki ścienne z wzorami geometrycznymi

Tego typu naklejki mogą sprawdzić się w każdym wnętrzu. Abstrakcyjne wzory raczej długo się nam nie znudzą – za każdym razem, kiedy na nie patrzymy, możemy nadać im nowe znaczenie. Pomyślmy, czy nie uda się nam dobrać takich wzorów, które harmonijnie połączą się z zastanym wystrojem pomieszczenia. Pamiętajmy, że taki wzór będzie wyrazistym elementem kompozycji. Jeśli ma dominować, niech dominuje dobrze.

Cytaty, przysłowia i żarty – naklejki ścienne z napisami

Niezwykle częstym wyborem są naklejki ścienne z tekstem. Możemy dobrać tekst, który tematycznie będzie odpowiadał pomieszczeniu, albo taki, który będzie z pomieszczeniem dowcipnie kontrastował. Być może zdecydujemy się na inspirujący cytat z kogoś, kogo uważamy za autorytet, albo na nonsensowne zdanie, które każdy gość będzie starał się zrozumieć po swojemu.

Dekoracja ściany nad kominkiem z naklejki ściennej
Autor: materiały prasowe Taka dekoracja sciany nad kominkiem to naprawde niewielki wydatek w porównaniu z portretem przodka lub kryształowym lustrem. Materiały prasowe: Decomania.pl

Naklejki na ścianę z obrazkami

Wśród dostępnych na rynku naklejek ściennych z obrazkami królują portrety znanych postaci z Audrey Hepburn na czele. Możemy wybrać wizerunek kogoś, kto jest dla nas ważny, miło kojarzący się obrazek albo coś, co stanowi komentarz do otoczenia. Pamiętajmy jednak, że to także, a może przede wszystkim, ozdoba – musi dobrze komponować się z całą aranżacją.

Zabawna naklejka ścienna do pokoju dziecka
Autor: materiały prasowe Czy słoń nie wpadnie do łózeczka? Na pewno nie!. Zabawna naklejka ścienna do pokoju dziecka. Mat. prasowe: dekornik.pl

W jakim pomieszczeniu sprawdzą się naklejki ścienne

Klasyczne miejsca na naklejki ścienne to przestrzeń za kanapą, nad stołem i nad łóżkiem. Często wybieranym miejscem jest także kuchnia, gdzie przykleić możemy na przykład naklejki z aforyzmami o jedzeniu i gotowaniu. Chętnie wybieramy naklejki ścienne do pokoju dziecka – te z superbohaterami albo dowcipnymi napisami. Do sypialni wybieramy coś, co chcemy, żeby towarzyszyło nam każdego wieczora i każdego ranka.

Nie myślmy jednak schematami. Naklejki ścienne mogą sprawdzić się wszędzie. Nie dajmy się też zmylić nazwie – naklejki ścienne sprawdzą się także jako odważna ozdoba sufitu!

Dekoracje na Halloween naklejka ścienna
Autor: materiały prasowe IKEA Szybka do zrobienia i łatwa do usunięcia dekoracja ściany na Halloween - różowa, więc nie taka straszna czaszka  - naklejka na ścianę.

Jak odkleić naklejki ścienne

Jak wspomnieliśmy, jedną z zalet naklejek ściennych jest to, że niezwykle łatwo je usunąć. Żeby zapewnić sobie sukces, a swojej ścianie bezpieczeństwo, podgrzejmy wcześniej naklejkę strumieniem ciepłego (ale nie bardzo gorącego) powietrza z suszarki i odklejajmy naklejkę z góry na dół.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022