Najmodniejsze nowoczesne firany panelowe do salonu - eleganckie i gotowe. Zdjęcia

2024-05-27 16:54

Myślisz o odświeżeniu wystroju okien w salonie? Firany panelowe mogą być idealnym rozwiązaniem. Nie tylko dodają uroku i dekorują, ale także pozwalają na regulację ilości światła oraz ochronę prywatności. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie firany panelowe do salonu, odkryj ich liczne zalety.

Spis treści

 1. Firany panelowe do salonu
 2. Proste firany panelowe
 3. Eleganckie firany panelowe
 4. Jak wieszać firany panelowe? Praktyczne wskazówki
 5. Jak się pierze firanki panelowe?
 6. Nowoczesne firany panelowe do salonu. Inspiracje
 7. Krótkie firanki do pokoju. Nowoczesne i eleganckie firany krótkie

Firany panelowe do salonu

Firany panelowe stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza jeśli chodzi o wystrój okna w salonie. To praktyczna i subtelna dekoracja, dzięki której łatwo dostosujesz ilość światła wpadającego do wnętrza. Firanki panelowe przypominają rolety. Wykonane są z gotowych paneli o określonej szerokości, najczęściej są to materiały syntetyczne, ale też bawełna i len oraz oczywiście żakard.

Ważne: Firany panelowe są bardziej przyjazne dla alergików, nie pochłaniają tak dużo kurzu, jak tradycyjne firany marszczone. Nie trzeba ich tak często prać, a ewentualne prasowanie zagnieceń jest szybkie i bezproblemowe. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, do prasowania firan panelowych najlepiej użyć parownicy.

Proste firany panelowe

Dzięki swojej prostej formie firanki panelowe pasują do każdego wnętrza, sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym, klasycznym, rustykalnym, czy vintage. Proste firanki panelowe są zazwyczaj dostępne w neutralnych kolorach, takich jak biel, écru i szary. Te odcienie są idealne do stonowanych aranżacji, ale równie dobrze sprawdzą się w towarzystwie mocniejszych barw ścian czy mebli. Co więcej, wybór jednolitych tkanin pozwala na stworzenie spokojnej i harmonijnej przestrzeni.

Eleganckie firany panelowe

Najbardziej dekoracyjne spośród firan panelowych są panele ażurowe. Charakteryzują się precyzyjnie wykończonymi, misternymi wzorami, które tworzą delikatne światłocienie we wnętrzu. Mogą to być delikatne kwiatowe motywy, geometryczne figury czy tradycyjne hafty. Niektóre ażurowe firany panelowe wykończone są kryształkami, takie modele sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour i klasycznym. Panele ażurowe występują też w różnych kształtach, niekiedy bardzo finezyjnych. Popularne są także panele ażurowe z filcu.

Jak wieszać firany panelowe? Praktyczne wskazówki

 • Jeśli karnisz wystaje poza wnękę okienną, wtedy panele firanowe powinny być zawieszone na całej długości karnisza.
 • Jeśli karnisz wystaje powyżej 20 cm za wnękę okienną, panele należy zawiesić na szerokości wnęki okiennej lub nieznacznie poza.
 • Panele mogą na siebie nachodzić, mogą też wisieć osobno.
 • Jeżeli zależy ci na dokładnym osłonięciu okna, panele powinny nachodzić na siebie na 3-5 cm. Pamiętaj, że firany panele z ażurami, nie powinny na siebie zbyt mocno nachodzić — kwestie estetyczne.
 • Wolisz mieć okno bardziej odsłonięte? Zawieś panele tak, by na siebie nie nachodziły, odstęp może być dowolny.
 • Często spotykanym rozwiązaniem jest wieszanie na jednym oknie paneli różnej wysokości.

Firany panelowe można wieszać na każdym rodzaju karnisza. Można przyczepiać je żabkami, można go wsunąć na karnisz rurowy (ale wtedy nie będą na siebie zachodzić), ale najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest panel montowany na listwie z rzepem.

Jak się pierze firanki panelowe?

Firany panelowe można prać w pralce, pod warunkiem że wybierzemy program i płyn do tkanin delikatnych oraz niską temperaturę. Firan nie wirujemy. Jeżeli pierzemy firany ażurowe ręcznie, składamy je w kostkę, wkładamy do miski i ugniatamy. Następnie wylewamy wodę i tak do chwili, aż woda w misce pozostanie czysta.

Nasza rada: Do usztywnienia firany panelowej można użyć krochmalu ryżowego — jest naturalny i delikatny. Jak go zrobić? Wykorzystaj wodę po gotowaniu ryżu.

Nowoczesne firany panelowe do salonu. Inspiracje

Krótkie firanki do pokoju. Nowoczesne i eleganckie firany krótkie