Masz w domu kryształy z PRL-u? W internecie możesz za nie dostać nawet kilkanaście tysięcy złotych

2022-08-02 15:07

W latach swojej świetności kryształy były narodową dumą. Po upadku komunizmu stały się symbolem kiczu i można było je spotkać jedynie w babcinych mieszkaniach. Dziś peerelowskie kryształy znów wracają do łask. I można na nich nieźle zarobić - ceny naczyń kryształowych z PRL-u na aukcjach internetowych osiągają nawet kilkanaście tysięcy złotych!

kryształy z prl
Autor: getty images

Kryształ na wagę złota

Moda na styl vintage i retro sprawiła, że z zainteresowaniem zaczęliśmy spoglądać na przedmioty, które do tej pory uznawane były jako przestarzałe i tandetne. Doskonałym tego przykładem są peerelowskie kryształy - naczynia, wazony, puchary, a także ozdobne figurki i drobne przedmioty wykonane z kryształu.  

Kryształ w PRL-u był uznawany za symbol dobrego smaku i elegancji. Każdy szanujący się obywatel miał w swoim domu kryształową cukiernicę, szklanki czy wazony. Kryształy wręczano sobie jako prezent, ale także często otrzymywano je jako wyraz uznania (np. jako kryształowy puchar).

Powszechność kryształowych naczyń po upadku komunizmu zaczęła maleć, ustępując miejsca „nowoczesnym” produktom zza granicy. Niedługo potem kryształowe naczynia stały się niechlubnym symbolem peerelowskiej rzeczywistości, reliktem minionej epoki, symbolem tandety i złego gustu.

Dziś, gdy kryształy z PRL-u przezywają swój renesans, traktowane są przez kolekcjonerów z nostalgią, a przez młodsze pokolenie – jako ciekawostka, intrygujący element wyposażenia, który wpisuje się idealnie w styl retro i vintage.

Co ciekawe, ceny autentycznych kryształów z lat 60. i 70. osiągają na aukcjach internetowych zawrotne ceny! Warto więc zajrzeć do swoich piwnic, strychów czy babcinych kredensów, bo może się okazać, że jesteśmy posiadaczami naprawdę unikatowego naczynia czy zestawu.

Wystarczy przejrzeć aktualne aukcje na takich stronach jak OLX czy Allegro, by zobaczyć, jaką popularnością cieszą się stare kryształy. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić kilkaset złotych za sztukę. Co ciekawe, na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych sprzedano jakiś czas temu kryształowe wyroby z PRL za zawrotną cenę 12 500 złotych!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE