Jak wymierzyć okno pod zasłony? Sposoby wieszania zasłon

2024-03-29 15:23

Zasłony szyte na miarę to świetne rozwiązanie, które pozwala przystroić każde okno w niemal dowolny sposób. Jak obliczyć potrzebną ilość materiału na zasłony? Podpowiadamy, jak w kilku prostych krokach zmierzyć okno, jak obliczyć długość zasłony.

Spis treści

 1. Sposoby wieszania zasłon
 2. Standardowa długość zasłon
 3. Jak mierzyć zasłony na taśmie?
 4. Jak wymierzyć zasłony na kanale z grzywką?
 5. Jak prawidłowo wymierzyć zasłony na szelkach?
 6. Jak mierzyć zasłony na przelotkach?
 7. Jak wymierzyć zasłony na taśmie Wave?
 8. Zasłony na wymiar, sposoby wieszania zasłon. Inspiracje

Sposoby wieszania zasłon

Zasłony szyte na miarę sprawdzają się wtedy, gdy chcemy dokładnie dopasować dekorację okna do danego pomieszczenia, a gotowe produkty nie spełniają naszych oczekiwań. Zamawiając zasłony na wymiar, możemy wybrać nie tylko tkaninę, ale też sposób zawieszania na karniszu. Najpopularniejsze z nich to:

 • zasłona na taśmie – wzdłuż górnej krawędzi są podszyte taśmą marszczącą, która sprawia, że ładnie i naturalnie się układają. Dzięki odpowiednio dobranej taśmie możemy uzyskać efekt drobnych i gęstych fal, lub szerokich, luźno rozmieszczonych. Zasłony na taśmie zawiesza się na tradycyjnych żabkach lub haczykach.
 • zasłona na kanale z grzywką – wzdłuż górnej krawędzi mają wszytą taśmę, która tworzy kanał o szerokości kilku centymetrów. Właśnie w nim umieszcza się drążek karnisza. Grzywka, to dekoracyjne marszczenie przypominające falbanę na górze zasłony.
 • zasłona na szelkach – do tkaniny wzdłuż górnej krawędzi są doszyte szelki w równych odstępach. Tak uszyta zasłona nadaje się tylko do karnisza z drążkiem.
 • zasłona na przelotkach (na kółkach) – w odległości minimum dwóch centymetrów od górnej krawędzi są zamontowane kółka, tzw. przelotki, które przekłada się bezpośrednio przez karnisz. Takie zasłony łatwo się układa i przesuwa po karniszu.
 • zasłona na taśmie Wave - dzięki taśmie Wave (Fali) uzyskujemy efekt równomiernego i stałego upięcia z regularną, głęboką falą. Taśma Wave jest systemem uniwersalnym – pasuje do wielu rodzajów szyn sufitowych, karniszy szynowych i drążkowych z szyną.

Standardowa długość zasłon

Zasłony mogą sięgać do parapetu, kończyć się tuż nad podłogą, delikatnie opierać się o jej powierzchnię lub leżeć na podłodze. Zanim więc zabierzemy się za pomiary, aby dowiedzieć się, ile materiału potrzebujemy na uszycie dekoracji okiennych, musimy przemyśleć, jak mają wyglądać. Warto mieć na uwadze, że typowe zasłony do parapetu kończą się ok. 1,5 cm nad nim, albo 5–10 cm poniżej jego linii.

Jeśli planujemy zasłony do samej podłogi, to powinny kończyć się około 1 cm nad nią. Jeśli natomiast mają opierać się lub drapować, powinny być dłuższe niż odległość od drążka lub szyny karnisza o ok. 5–20 cm. Warto także pamiętać o zapasie materiału potrzebnego do wykończenia każdej krawędzi tkaniny – 10, optymalnie 20 cm.

Jak mierzyć zasłony na taśmie?

W pierwszej kolejności należy zmierzyć długość karnisza, a następnie dodać do niej 100-120% otrzymanej wartości (np. jeśli karnisz ma 1,5 m, potrzeba zasłon o szerokości ok. 3 m). Drugim krokiem jest szacowanie wysokości zasłon – mierzy się ją od żabek lub agrafek na karniszu aż do miejsca, w którym chcesz, aby kończyły się zasłony (najczęściej więc do podłogi lub parapetu).

Jak wymierzyć zasłony na kanale z grzywką?

Aby dowiedzieć się, ile tkaniny potrzebujemy na taką zasłonę, należy zmierzyć długość karnisza, a potem do uzyskanej długości dodać około 50-100% (im więcej centymetrów dodamy, tym zasłona będzie bardziej pomarszczona). W celu poznania długości należy zmierzyć odległość od górnej krawędzi karnisza do miejsca, w którym mają się kończyć zasłony. W pomiarze tym nie trzeba uwzględniać grzywki.

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony na szelkach?

Jak zmierzyć okno pod tego typu zasłony? Najpierw należy zmierzyć długość karnisza i dodać do niego około 60-80% długości. Im więcej centymetrów dodamy, tym zasłona będzie bardziej pofalowana. Następnie trzeba zmierzyć długość od górnej krawędzi karnisza do miejsca, w którym mają się kończyć zasłony – w ten sposób uzyskamy wymiar całych zasłon, razem z szelkami, które powinny mieć długość ok. 10 cm.

Jak mierzyć zasłony na przelotkach?

Aby zmierzyć okno pod tego typu model zasłon, najpierw trzeba zmierzyć długość karnisza i do uzyskanej wartości dodać około 60-80%. Im więcej centymetrów dodamy, tym bardziej pofalowana będzie tkanina. Aby poznać długość, należy zmierzyć odległość górnej krawędzi karnisza do miejsca, w którym mają kończyć się zasłony, a następnie dodać 2 centymetry (tyle będzie wystawał materiał ponad karnisz).

Jak wymierzyć zasłony na taśmie Wave?

W przypadku taśmy Wave zasłony powinny mieć szerokość 2,5 do 3 razy większą od szerokości okna. Aby poznać potrzebną długość zasłon, dokonaj pomiaru od dolnej krawędzi szyny do podłogi. Nie zapomnij od uzyskanego wyniku odjąć od 0,5 do 2 cm, w zależności od tego, jak zasłona ma się układać nad podłogą.

Zasłony na wymiar, sposoby wieszania zasłon. Inspiracje

Te artykuły mogą się zainteresować: