Jak wybrać dywan idealny? Do salonu, sypialni i jadalni

2017-03-09 9:10
Dywan w części wypoczynkowej salonu
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl

Dobrze dobrany dywan sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Łączy elementy wystroju wnętrza w całość i jednoczesnie wydziela optycznie strefy funkcjonalne. Czy dywan powinien być mocnym akcentem w aranżacji wnętrza czy lepiej żeby był neutralny? Podpowiadamy na co zwracać uwagę wybierając dywan idealny!

Czy kolor dywanu ma znaczenie?

Tak. W zależności od wzoru i kolorystyki może być deskretnym dodatkiem lub grać pierwsze skrzypce. Kolorowe dywany w wyraziste wzory, ładnie wyglądają w stonowanych, uporządkowanych wnętrzach, dodając charakteru aranżacji.

Dywany jednobarwne, świetnie podkreślą nowoczesny, monochromatyczny wystrój pomieszczenia. Jasny dywan powiększy optycznie niewielkie pomieszczenie, nie sprawdzi się natomiast w holu - szybko się pobrudzi.

Dywan gładki czy z wzorem?

Dywan gładki pasuje do wnętrz, w których jest dużo różnorodnych mebli i dodatków. Prosty, neutralny nie wprowadzi nowych wzorów i kolorów, a połączy aranżację w spójną całość. Natomiast dywany w modne desenie, np. inspirowane motywami etno, do spokojnego wnętrza wprowadzą miły dla oka kolorowy akcent.

Dekorcyjny dywan do salonu lub sypialni

Autor: materiały prasowe Dekoria.pl

Dlaczego tak lubimy dywany?


•    Tworzą we wnętrzach przytulną atmosferę, dają poczucie ciepła i komfortu.
•    Pomagają wyodrębniać w wielofunkcyjnych pomieszczeniach strefy.
•    Poprawiają akustykę, tłumią hałas.
•    Podkreślają styl wnętrza.
•    Dywany zapobiegają niszczeniu podłogi w intensywnie użytkowanym miejscu.
•    Ograniczają przemieszczanie się kurzu.

Dywan puszysty czy o krótkim runie?

Dywany puszyste tworzą miłą i przytulną atmosferę. Świetnie sprawdzają się w salonie w części wypoczynkowej i w sypialni przy łóżku. Pasują do wnętrz w stylu glamour i nowoczesnych. Dywany płaskie, o niskim runie lub plecione pasują do każdego rodzaju pomieszczenia. Chętnie wybieramy je do pokoi dziecięcych, bo nie tylko łatwiej utrzymać je w czystości niż dywany puszyste, ale można na nich układać klocki i rozkładać gry planszowe.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar dywanu?

Rozmiar dywanu ma ogromne znaczenie w aranżacji wnętrza. Dobrze dobrany dywan może optycznie powiększyć wnętrze, za mały niepotrzebnie je zmniejszy. Kiedyś panowała zasada układania dywanu od ściany do ściany, teraz chcemy pokazać także kawałek podłogi. Wybierając dywan zastanawiamy się czy meble mają na nim stać, czy tylko lekko na niego zachodzić, czy w ogóle go nie dotykać?

•    Dywan w salonie - większość specjalistów uważa, że dywan w salonie powinien być na tyle duży, by meble częściowo lub całkowicie na niego zachodziły – część wypoczynkowa salonu wydaje się wtedy większa. Mniejszy, leżący centralnie pomiędzy sofą i fotelami, może optycznie zmniejszyć wnętrze. Takie ułożenie dywanu jednak znacznie ułatwia sprzątanie.


•    Dywan w jadalni – tu obowiązuje jedna zasada – dywan ma być większy o co najmniej 100 cm niż obrys stołu i krzeseł. W ten sposób odsuwając i przysuwając krzesła nie będziemy podwijać jego brzegów. Jest to ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa.


•    Dywan w sypialni – tu szczególnie daje poczucie ciepła i komfortu. Jeśli decydujemy się na jeden dywan do sypialni, dobierzmy taką jego wielkość,  by wystawał z przodu i obu stron łóżka - minimum 70 cm, czyli tyle by swobodnie można było stanąć bosymi stopami i założyć kapcie. Takie ułożenie dywanu pod łóżkiem ze skrzynią, może utrudniać sprzątanie. Wtedy lepsze będą dwa małe dywany ułożone wzdłuż jego boków.

Dywan z wzorem marokańskiej koniczyny

Autor: materiały prasowe Dekoria.pl

Czego unikać wybierając dywan?


•    Zbyt mały dywan zmniejszy optycznie pokój.
•    Nie układaj dywanu od ściany do ściany. Zawsze zostaw margines odkrytej podłogi.
•    Nie czekaj z wyborem dywanu do końca aranżacji wnętrza. Wybierz dywan już na początku!
•    Unikaj puszystych dywanów, jeśli mieszkają z tobą domowi pupile.