W sypialni postawmy na nastrój, w kuchni na urodę. Jak dobrać lampę do wnętrza?

2023-05-09 14:13

Czym się kierować, dobierając lampę do wnętrza? Przeznaczeniem pomieszczenia, bowiem każde wymaga innego oświetlenia i innych rozwiązań. W kuchni postawmy na funkcjonalność, w sypialni na wygodę i kreowanie atmosfery, a w jadalni przede wszystkim na jasność i urodę opraw.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy elsteadlighting.pl, prhome.se/ Materiały prasowe Na zdj. kinkiet Simon marki Elsted Lighting, lampa wisząca Wickham marki PR Home
Nad stołem

Światło musi padać na cały blat stołu. Oświetlenie dobieramy do jego wielkości i kształtu. Nad okrągłym i kwadratowym blatem sprawdzi się jedna, centralnie zawieszona lampa, nad prostokątnym – dwie lub więcej.

Aby światło nie oślepiało siedzących przy stole osób, lampa musi wisieć na wysokości od 50 do 80 cm – im szerszy blat, tym wyżej. Warto zdecydować się na model z regulowaną wysokością. Lampa powinna dawać ciepłe światło, tworzące przyjemną atmosferę.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: Mariusz Bykowski Na zdj.: dwa duże abażury z tkaniny zapewnią odpowiednie oświetlenie stołu. Projekt Marta Sikorska, Sikorska&Architekci.

Morskie opowieści

Kilka niedużych lamp LAB marki HKliving wiszących obok siebie to idealne rozwiązanie nad długi stół. Aby było ciekawie i nietuzinkowo, można zawiesić lampy na różnych wysokościach. Falująca linia nawiązuje do grafiki na ścianie.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki HKliving/ Materiały prasowe

Gra cieni

Lampa Kubu zrobiona z naturalnego rattanu wygląda prosto i zarazem bardzo stylowo. Ażurowa konstrukcja sprawia, że po zapaleniu żarówki, wnętrze wypełnia się fascynującą grą światła i cieni.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki Dutchbone/ Materiały prasowe
W kuchni

Podstawą w strefie gotowania jest oświetlenie powierzchni roboczej, na której przyrządzamy posiłki. Pod szafkami wiszącymi nad blatem instalujemy zwykle halogeny, LED-y punktowe lub listwy ledowe (które nie tylko dobrze oświetlają, ale też są dekoracyjne).

W związku z coraz większą popularnością wysp oraz projektów bez górnej zabudowy, w kuchniach pojawiają się lampy salonowe. Należy zadbać o to, by oświetlały całą powierzchnię blatu i jednocześnie nie przeszkadzały w pracy (dlatego lepiej powiesić je dość wysoko, powyżej linii głowy). Emitowane przez nie światło powinno być zbliżone do naturalnego.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki Meraki/ Materiały prasowe
Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki HKliving/ Materiały prasowe Nad wyspą lampa Workshop marki HKliving.

Pod szafkami

Taśma LED sprawdzi się w roli oświetlenia podszafkowego. Jej ogromną zaletą jest to, że można przyciąć ją na dowolną długość. Dzięki dwustronnemu przylepcowi łatwo i szybko przymocujesz taśmę do każdej powierzchni.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki GTV/ Materiały prasowe

W szufladzie

Listwa ledowa Mittled do wnętrza szuflad. Oświetlenie włącza się i wyłącza automatycznie przy otwieraniu i zamykaniu szuflady. Działa z IKEA Home smart, można przyciemniać.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki IKEA/ Materiały prasowe

Nad zlewem

Minimalistyczny klosz lampy Asteria jest wyposażony w najnowszą technologię LED, którą w razie potrzeby można przyciemnić. Diody LED emitują jasne, przyjemne światło, sprzyjające pracy w kuchni. Dzięki futurystycznej formie dobrze odnajdzie się we wnętrzach nowoczesnych i vintage.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki Umage/ Materiały prasowe
W sypialni

Aby światło tworzyło atmosferę relaksu i odpoczynku, powinno być ciepłe, delikatne. Zamiast jednej centralnie wiszącej lampy sufitowej z widoczną od dołu żarówką, możemy postawić na kilka punktów, dających naturalny blask.

Idealne do sypialni są m.in. kinkiety, lampy stojące oraz nocne, z półprzezroczystymi kloszami, nie rażące oczu. Jeśli lubimy czytać w łóżku, przyda się mocniejsze oświetlenie, np. lampka punktowa, z możliwością regulacji kierunku padania światła lub ruchomym ramieniem.

Warto zdecydować się na model ze ściemniaczem, dzięki któremu możemy zmieniać natężenie światła. Do wyboru mamy też modele dotykowe czy z wyłącznikiem czasowym.

Jak piórko

Lampka przy łóżku wcale nie musi stać na nocnej szafce. W tym miejscu bardzo efektownie będzie wyglądać niebanalny model wiszący, np. Eos Light Gray. Lampa jest zrobiona z prawdziwych piór. Wprowadza do wnętrza delikatność i przytulną atmosferę.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki Umage/ Materiały prasowe

Mobilne światło

Lampka Latarnia polskiego duetu Hop Design jest wyjątkowo praktyczna. Można jej używać w roli lampki nocnej lub wiszącej. Drewniany klosz ma białą powłokę, odbijającą światło.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki Hop Design/ Materiały prasowe

Do czytania

Kinkiety z ruchomymi kloszami, dzięki którym można regulować kierunek padania światła, zapewnią odpowiednie oświetlenie do czytania.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki Markslöjd/ Materiały prasowe
Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy marki Beliani/ Materiały prasowe Na zdj. lampa ścienna Mississippi, beliani.pl.

Delikatnie

Elegancka lampa o podstawie z transparentnego szkłai z kloszem z tkaniny sprawdzi się zarówno jako lampa stołowa w salonie, jak i lampka nocna przy łóżku.

Jak dobrać lampy do wnętrza

i

Autor: serwis prasowy loberon.pl/ Materiały prasowe Na zdj. lampa Kensington Place marki Loberon.