Firany z markizety. Subtelna i elegancka dekoracja okna

2024-07-01 12:30

Firany z markizety to lekkość, przytulność i elegancja. Dekoracje okien wykonane z tej subtelnej tkaniny zyskują coraz większą popularność w polskich domach. Czym jest markizeta, jakie są zalety firan z markizety, jak je pielęgnować i czy wymagają prasowania? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Spis treści

  1. Co to jest markizeta?
  2. Jak wygląda firana z markizety?
  3. Firany z markizety haftowana
  4. Firana z markizety gładka
  5. Jak dbać o firany z markizety?
  6. Czy firany z markizety trzeba prasować?

Co to jest markizeta?

To przezroczysta, lekka tkanina siatkowa lub siateczkowa. Może być wykonana z prawie każdego włókna: jedwabiu, bawełny, wełny, sztucznego jedwabiu, nylonu, poliestru, lub mieszanki jednego z powyższych. Materiał wykorzystywany jest na sukienki, firanki, zasłony  i moskitiery. Jest bardzo podobna do grenadyny, ale ma nieco bardziej otwarty splot.

Jak wygląda firana z markizety?

Firany z markizety są lekkie i przewiewne. W zależności od grubości splotu oczka mogą być drobne, średnie lub duże, tkanina przepuszcza mniej lub więcej światła. Materiał bardzo dobrze się układa, sprawia, że wnętrza stają się jasne i przytulne. Ten typ firan doskonale sprawdza się w nowoczesnych i klasycznych aranżacjach, dodając wnętrzom elegancji i lekkości. Firana z markizety może być wykonana z tkaniny gładkiej lub haftowanej.

Firany z markizety haftowana

Wybór firan z markizety z haftowaniami jest ogromny, niektóre zdobienia są naprawdę bogate. Są i gipiury i złote lub metalizowane nici, haftem pokryta jest cała firanka lub tylko dół. Haftowana firanka z markizety to propozycja dla wielbicieli stylu klasycznego i glamour, ale też romantycznego, rustykalnego i shabby chic. Najczęściej wybierane są subtelne, florystyczne wzory, które dodają wnętrzu elegancji, ale nie przytłaczają go.

Firanka z markizety haftowana
Autor: alenafirany.pl Firanka z markizety haftowana.

Firana z markizety gładka

Tkanina gładka jest minimalistyczna, polubią ją miłośnicy prostoty i modnego stylu quiet luxury. Jest wymarzoną dekoracją okienną dla wszystkim, który nie lubią przepychu i wymyślnych haftów. Gładka firana z markizety dobrze będzie wyglądać w zestawieniu z nowoczesną, wzorzystą zasłoną, w dużą kratę lub w przeskalowane wzory florystyczne.

Jak dbać o firany z markizety?

Firany z markizety można prać w pralce w temperaturze 40°C, ale bez wirowania, a w przypadku prania ręcznego — zrezygnuj z wykręcania. Najlepiej wybrać płyn i program do tkanin delikatnych.

Czy firany z markizety trzeba prasować?

Firany z markizety mają tę wielką zaletę, że nie trzeba ich prasować. Tkanina schnie zawieszona w oknie, prostuje się pod swoim własnym ciężarem.

Eleganckie firany na okno balkonowe w bloku. Eleganckie firany balkonowe

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany