Drewniana zazdrostka: dekoracja okna

2008-03-05 1:00

Zazdrostki przeważnie kojarzą nam się z nieco staromodnym wystrojem okien – to przecież nasze babcie i prababcie, miały takie dekoracje okna w swoich kuchniach.  My zrobiliśmy to inaczej... zazdrostka to drewniany panel, który opuszczony tworzy nadstawę stolika.

Drewniana zazdrostka
Autor: Piotr Mastalerz Drewniana zazdrostka: ozdobny panel na okno

Tym, którzy nie odnajdują się w nowoczesnym stylu, proponujemy zazdrostkę w wersji kolonialnej. Taka dekoracja okna jest ciekawa i funkcjonalna. Główną część zazdrostki stanowi pięknie rzeźbiony dekoracyjny panel z drewna tekowego. Drewnianą przesłonę zawiesiliśmy na solidnych sznurkach, które przymocowaliśmy do dwóch kołowrotków wędkarskich umieszczonych nad oknem, po obu jego stronach. Za pomocą tego prostego mechanizmu można dowolnie zmieniać wysokość zawieszenia zazdrostki – podobnie jak rolety. Kiedy chcemy otworzyć okno na oścież, panel należy podciągnąć do samej góry (powyżej okna) lub opuścić na sam dół (poniżej dolnego brzegu okiennej ramy). Opuszczony na dół tworzy nadstawkę stolika.

Drewniany panel to wyrazista dekoracja okna, dlatego ściany pokoju pomalowaliśmy na bordowo. Mechanizm regulujący położenie panelu – linki i kołowrotki – ma ten sam kolor co ściany, dlatego dyskretnie wtapia się w tło. Aby podkreślić egzotyczny charakter wystroju okna i wnętrza, zadbaliśmy o orientalną kolorystykę, dodatki i... parawan.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 2922
Autor: archiwum Panel ustawiony tam, gdzie słońce operuje najsilniej, tworzy parawan przed światłem. Daje to ciekawe efekty świetlne, jako że zazdrostka jest misternie rzeźbiona. Światło przedostając się przez jej otwory tworzy w pomieszczeniu miękkie dekoracyjne cienie.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE