Dodatki do domu w modnym stylu etno. Tylko na lato czy zadomowią się na dłużej?

2015-06-17 15:39 Monika Czerwińska-Konarska

Dodatki do domu w modnym stylu eko zyskują coraz większą popularność. Idealnym tłem dla dodatków do domu w kolorowym stylu etno jest styl skandynawski, opierający się na materiałach naturalnych. Czy dodatki w stylu etno będą objawieniem jednego sezonu czy zadomowią się w naszych wnętrzach na dobre?

Jak to zazwyczaj bywa, moda przenika z ubrań do wnętrz. Modne wzory w kolorowe zygzaki, graficzne wzory meksykańskie, afrykańskie oraz dodatki do domu z elementami naturalnego futra i piór. Również dodatki wykonane z materiałów z odzysku – dywaniki i narzuty plecione ze starych tkanin. Okazuje się, że duży wpływ na styl etno ma styl eko. W stylu etno znajdziemy meble, ale zdecydowanie więcej dodatków. I chyba dobrze, bo co za dużo takich charakterystycznych rzeczy, to nie zdrowo. Tak jak ciekawie będzie wyglądał zawieszony na balkonie indiański „łapacz snów” z delikatnymi piórkami, tak cała sypialnia zaaranżowana skórami, wzorzystymi dywanikami i kolorowymi piórami szybko stałaby się mecząca.

Do czego pasują dodatki w stylu etno?

Tak lubiany styl skandynawski  jest idealnym tłem dla sezonowych dodatków do domu w stylu etno. Przecież styl skandynawski opiera się na naturalnych materiałach i stonowanych barwach. Ale gdzie jak nie we wnetrzach w stylu skandynawskim najlepiej wyglądają perskie dywany? Gdzie znajdziemy lepsze tło dla kolorowych piórek jak nie w biało – szaro – czarnej stylistyce? Jest to idealna sytuacja, ponieważ etno dodatki do domu nie wymagają radykalnej zmiany bazy aranżacji wnętrz. Ładne i wyjątkowe dodatki w stylu etno odnajdą się także we wnętrzach w stylu minimalistycznym. Jeden taki dodatek będzie  swojego rodzaju „puszczeniem oka” do oglądającego, świadczącym o dystansie do siebie i swojego mieszkania. Ale musi to być naprawdę ograniczona i skończona liczba dodatków, wybrana w przemyślany sposób, nie w sklepie z pamiątkami przy nadmorskiej promenadzie!

Dodatki do domu w stylu etno: moda sezonowa czy na lata?

Jeśli pragniemy delikatnej odmiany stylu naszego mieszkania, zróbmy to. Mała metamorfoza nie oznacza przecież gruntownego remontu i wymiany całego wyposażenia. Tak jak kupując kilka dodatków do ubrań, torbę z frędzlami czy naszyjnik z piórkami jesteśmy w stanie nadać modny wygląd sylwetce bez konieczności wymiany całej garderoby. Jeśli lubimy nasze białe lub szare ściany zostawmy je. Wprowadzenie stylu etno do mieszkania nie musi oznaczać malowania ścian nasyconymi kolorami pomarańczowymi czy magentą. Wystarczy pleciony fotel, a na nim pled z kolorowym lub czarno – białym  ale charakterystycznym printem, „łapacz snów” nad łóżkiem lub na balkonie, poszewka poduszki z futra lub drewniany stół, o nieregularnym kształcie. Motywy w stylu etno możemy wprowadzić praktycznie do każdego wnętrza, najłatwiej chyba jednak na balkon i taras. A czy takie dodatki do domu w modnym stylu etno przetrwają w naszych domach tylko jeden sezon czy zadomowią się na dłużej zależy już tylko od nas i od naszej fantazji. Przecież perski dywan, w odcieniach czerwieni, idealnie sprawdza się w salonie w stylu skandynawskim i jako dywanik przy łóżku. Futrzane poduchy, plecione kosze na pledy lub gazety również idealnie kontrastują z jasną gładką drewnianą podłogą. Jedno jest pewne: dodatki do domu w kolorowym stylu etno dobre są dla tych którzy lubią i potrafią łamać zasady.