Dekorujemy ściany i meble: jak pomysłowo wykorzystać tapety?

2017-05-02 11:38 Redakcja

Tapeta niezwykle wykorzystana? Jak najbardziej! Wyjątkowy wzór na zamówienie albo ta ze sklepu naklejona z pomysłem zapewniają fantastyczny efekt. Warto pamiętać, że tapeta daje wręcz nieograniczone możliwości kreowania wnętrza. Zamiast tapetować ściany od góry do dołu, zrób z niej lamperię, dekoracje płycin boazeryjnych albo wyklej nią meble.

Jak ciekawie wykorzystać tapetę we wnętrzu?

Mnogość wzorów tapet na ścianę daje nieograniczone możliwości kreacyjne, nawet jeśli przykleimy wybrany wzór w sposób standardowy. Ale będzie o wiele ciekawiej, jeśli przy tym odrobinę pokombinujemy. Z resztek tapet można wyczarować ścianę-patchwork (dobieramy kwadraty w zbliżonej kolorystyce w różne desenie albo w podobne wzory, np. geometryczne, lecz w innych barwach). Można tapetę pociąć na paski i nakleić pionowy lub poziomy pasiak patchworkowy. Wnętrze starej walizki czy szuflady zyska na urodzie po wytapetowaniu.

..  Wybieramy tapety do sypialni: jakie będą najlepsze? >>>

Warto wykleić ściankę regału czy kredensu, bo to fantastycznie odświeży mebel i doda mu powabu. Furorę robią też tapety drukowane według własnego pomysłu. Można zaprojektować wzory, ich układ, kolorystykę albo zdecydować się na jeden w megaskali. Zanim więc kupimy rolkę tapety, przyjrzyjmy się domowi i rzeczom, by maksymalnie wykorzystać potencjał mieszkania i jej samej!

Pomysłowe tapety
Autor: mat. prasowe Manuel Canovas Interesującym zabiegiem aranżacyjnym jest połączenie tapety i tkaniny o tym samym wzorze (albo uzupełniającym)

Tapety w różnych rolach: garść pomysłów

Detal architektoniczny: wnękę, kolumnę, występ ściany kominowej, niską ściankę wyklej tapetą, a na tle pomalowanych farbą ścian staną się fascynującym elementem wnętrza. Jeśli zamiast farby planujesz tapetę, fragmenty do wyróżnienia wyklej tapetą w inny wzór według zasady kontrastu lub uzupełnienia, np. deseń w pozytywie i negatywie.

Tapety jak obrazy: oprawione bryty tapet to niezwykły pomysł na dekoracje ścian w salonie czy sypialni. Decydując się na taką ozdobę, wybierz ramki symboliczne i proste.

..  Tapety welurowe, czyli klasyczny szyk i elegancja >>>

Tapety jak obrazy
Autor: mat. prasowe Harlequin Bryty tapet oprawione jak obrazy

Naklejany baldachim: pas tapety można pociągnąć zza zagłówka aż na sufit, do połowy długości łóżka. Taki „baldachim” warto dodatkowo wykończyć bordiurą.

Efektowny patchwork: świetny patent na zagospodarowanie resztek tapet (można je w niższej cenie kupić w marketach budowlanych). Przygotowując się do dzieła, wybierz tapety jednego rodzaju, potnij je na równe kwadraty i ułóż na podłodze na próbę. Gdy kompozycja będzie zadowalająca, ponumeruj ołówkiem części i naklej je w kolejności na ścianę.

Nie przegap: Patchworkowa narzuta - jak zrobić krok po kroku? >>>

Tapeta jak tkanina na ścianie: decydując się pokryć tapetą jedną ścianę, możesz uzyskać ciekawy efekt wyłożenia jej tkaniną. Aby go pogłębić, obramuj tapetę szerokimi listwami przypodłogowymi w kontrastowym kolorze (prawie w każdej stylizacji sprawdzają się białe) i listwami sztukateryjnymi przy suficie.

Zobacz też: Sztukaterie w stylu pałacowym i nowoczesnym >>>

Tapeta w roli zagłówka: tapeta w stylowe motywy roślinne obramowana złotą bordiurą wizualnie zastępuje zagłówek. Można nią jednak okleić prawdziwy prosty zagłówek lub zrobiony własnoręcznie, np. z płyty OSB czy MDF.

Ogród w szafie: wypełnienie płycin kwiecistym deseniem i obramowanie ich listewkami sprawi, że mebel stanie się lżejszy i pięknie wpisze się w wystrój pomieszczenia. W takim przypadku dobór wzoru ma kluczowe znaczenie – jeśli szafa stoi w większym pokoju (np. salonie), motywy powinny być bardziej okazałe, w małej sypialni zaś może to być nawet łączka.

Wnęka z wnętrzem
Autor: mat. prasowe Cole & Son Ściana ozdobiona bujną zielenią i tajnymi kluczami, czyli tapetą projektu Piera Fornasettiego, zjawiskowo wygląda w połączeniu z wnęką wyklejoną koordynatem (ten sam wzór, inny kolor), co tworzy ułudę cienia

Tapeta, czyli sposób na metamorfozę drzwi, mebli i schodów

Jeśli drzwi wewnętrzne nie zachwycają urodą, a skrzydła są gładkie, wytapetuj je. Tapeta taka sama jak na ścianie sprawi, że drzwi się z nią zlicują i „znikną”. Jeżeli zaś ściana jest pokryta farbą, to dobierz tapetę we wzór, którego choć jeden element jest w kolorze ściany. Wtedy drzwi będą ozdobą.

A jak odświeżyć starą komodę czy szafkę? Naklej na fronty (gładkie!) kawałki tapet. Możesz wybrać różne desenie, lecz wtedy barwy powinny się powtarzać.

Nie przegap: Jak odnowić starą komodę? >>>

Z kolei aby zmienić wygląd schodów, paski tapet naklej na podstopnice (pionowe ścianki między stopniami) – wygląda to rewelacyjnie.

Pomysłowe dekoracje ścian - GALERIE ZDJĘĆ

Myślisz o szybkiej, a przy tym bardzo efektownej metamorfozie wnętrza? Pomyśl o ciekawych dekoracjach ścian.