Dekoracyjne zegary: 12 pomysłów na praktyczne ozdoby

2018-01-23 17:40

Zegar jako ozdoba? Jak najbardziej! Wykorzystaj jeden lub kilka, rzeczywisty przedmiot i jego wizerunki, dodaj mu funkcje lub je zmień – zyskasz efektowną dekorację, którą w dodatku możesz łatwo modyfikować.

Zegary dzielą się między innymi ze względu na metodę pomiaru czasu (wodny, słoneczny, mechaniczny, elektryczny itd.) oraz na sposób jego wskazywania (tarczowy, projekcyjny, kartkowy, diodowy itd.). Dla nas jednak będzie się liczył podział na szafkowe stojące i wiszące, ścienne, wieżowe, naręczne czy budziki. Od strony dekoratorskiej ich wygląd jest bowiem najważniejszy.

Jak dobierać zegary do wystroju?

Jeśli masz trochę miejsca, pomyśl o okazałym zegarze podłogowym. Lubisz retro? Poszperaj na pchlich targach lub w internecie – może trafi ci się jakiś Gustav Becker, Koeniger, zegar gdański czy szwedzka Mora? Masz też współczesną alternatywę – ikeowski Pendel, zegar-biblioteczka. Podobnie jest ze ściennymi szafkowymi. Pomyśl też, jak efektownie wykorzystać… szafkę w nieczynnym zegarze. Tarczowe znajdziesz zwykłe inspirowane zegarami dworcowymi i wieżowymi, stylizowane i nowoczesne.

..  Antyczne zegary – jak kupować i aranżować w mieszkaniu? >>>

Z małych twórz kompozycje, te w megaskali wyeksponuj. Baw się motywem – naklejka, rysunek czy fototapeta dają mnóstwo możliwości. By efekt zachwycał, swoją dekorację wykonaj z zegarmistrzowską dokładnością!

Warto wiedzieć: zegar ścienny dopasuj do całego wystroju lub celowo, na zasadzie zabawy detalem, go skontrastuj – wtedy stanie się we wnętrzu wyrazistym akcentem.

Zegar ma głos!

Ten bijący, z kurantem czy kukułką, może irytować domowników – dlatego początkowo pozwalaj mu się odzywać tylko w ciągu dnia, a na noc zawieszaj wybijanie, „wykukiwanie” czy wygrywanie godzin. Warto pamiętać, że niektóre zwykłe zegary, np. ścienne, chodzą głośno. Jeśli cię to denerwuje, kup taki z cichym mechanizmem.

Zegar zrób to sam

Mechanizm i wskazówki możesz pozyskać z mniej atrakcyjnego zegara ściennego albo kupić, np. na Atrix.pl, Allegro.pl, Mechanizmy.zegary-dzwony.pl. W tych miejscach dostaniesz też cyfry, cyferblaty czy mechanizmy… chodzące do tyłu, czyli tzw. wsteczne. Aby taki ekstrawagancki zegar spełniał swoje zadanie, cyfry naklej tak, by 1, 2, 3 itd. szły od 12 w lewo (odwrotnie niż zwykle). Naprzeciwko niego zaś lustro zawieś – będziesz w nim widzieć zegar w wersji tradycyjnej.