Dekoracje wnętrz: ozdoby w stylu orientalnym

2014-09-18 14:54 Sonia Łukomska

Marzy ci się podróż na Daleki Wschód, ale póki co nie leży to w zasięgu twoich możliwości? Stwórz w swoim domu aranżację wnętrza w stylu orientalnym, która będzie przywodzić na myśl egzotyczne dżungle, buddyjskie świątynie i pachnące przyprawami azjatyckie targi. Pomogą ci w tym orientalne dodatki dekoracyjne! Oto galeria 12 przykładowych dekoracji wnętrz w stylu orientu.

Wbrew pozorom, styl orientalny sprawdza się zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i bardziej nowoczesnych aranżacjach. Nie nadaje się on jednak do pomieszczeń w stylu skandynawskim – są to dwie zupełnie różne bajki. Sprawdź, jakie dekoracje wnętrz wprowadzą do twoich pomieszczeń atmosferę Dalekiego Wschodu!

Dodatki dekoracyjne rodem z orientu: kolory, wzory i rośliny

Sztandarową kolorystyką stylu orientalnego jest mieszanka czerwieni, niebieskości i złota. Do tej palety kolorystycznej dodać można jeszcze słoneczną żółć i stonowaną zieleń. Dodatki dekoracyjne rodem z orientu utrzymane są najczęściej właśnie w tych barwach – mogą to być tkaniny bogato zdobione wzorami na podstawie tradycyjnego pisma chińskiego lub indyjskimi ornamentami (w końcu orient to nie tylko Chiny!) na dekoracyjnych poduszkach, naczyniach czy tapetach. Również wzornictwo roślinne jest charakterystyczne dla stylu orientalnego, szczególnie to przedstawiające kwiat wiśni, storczyki, bambus i kwiaty lotosu. Jeśli chcesz, by aranżacja nawiązująca do orientu była dosłowna, postaw na kadzidełka, lampiony i bambus w doniczce. Doskonałymi dekoracjami wnętrz w stylu orientu są także wszelkiego rodzaju figurki. Mogą one przedstawiać typowo azjatyckie zwierzęta (żuraw, tygrys, słoń) lub nawiązywać do dalekowschodnich religii (Budda, Wisznu, chiński lub japoński smok). Dla wielbicieli minimalizmu idealnym wyjściem będą pojedyncze, nienachalne ozdoby subtelnie nawiązujące do stylu orientalnego – dekoracja ze zdrewniałych łodyg bambusa czy ścieżka z białych kamyków we wnęce na podłodze.