Dekoracje wnętrz: jak dobrać dzieło sztuki do wnętrza?

2014-08-22 13:58

Odpowiednio dobrana grafika, obraz czy fotografia na ścianę to kropka nad „i” w aranżacji wnętrza z osobistym charakterem. Jednak, podobnie jak w przypadku innego rodzaju dekoracji wnętrz, takie czynniki jak wymiary, styl i umiejscowienie dzieła sztuki, którym chcemy ozdobić pomieszczenie, muszą być przemyślane i odpowiednio dobrane do wnętrza. Sprawdź, jak dobrać dzieło sztuki do wnętrza!

Spis treści

  1. Dzieło sztuki na ścianę: pierwsze kroki
  2. Dzieło sztuki na ścianie: pożądany efekt
  3. Dzieło sztuki na ścianie: zanim wbijesz gwóźdź

Powieszenie efektownego obrazu czy oryginalnej grafiki to wciąż jedna z najpopularniejszych metod na dekorację ścian. Jednak nie każdy rodzaj tego typu ozdoby sprawi się w danym miejscu czy pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego dzieła sztuki.

Dzieło sztuki na ścianę: pierwsze kroki

Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się pewnie w temacie sztuki, zwróć się do specjalistów, którzy pomogą ci dobrać najbardziej odpowiednią grafikę czy fotografię do danego wnętrza. Bardzo pomocny może być w tej kwestii architekt, profesjonalny dekorator wnętrz czy pracownik galerii sztuki. Jeżeli nie decydujesz się na zakup przez internet, a wybierasz się na przykład do galerii, zabierz ze sobą zdjęcia dekorowanego pomieszczenia. Bardzo ważny jest także odbiór emocjonalny i twoja pierwsza reakcja na oglądane dzieło sztuki – powinno ono wzbudzać w tobie pozytywne uczucia. Nie zmuszaj się do stylu, który do ciebie nie przemawia. O ile grafiki i zdjęcia możemy kupować w sklepach internetowych, o tyle dzieła malarskie powinniśmy wybierać osobiście. Zdjęcia nie są w stanie wiernie oddać kolorów i faktury na płótnie. Ponadto, wybierając dzieło sztuki, nie musimy wydawać fortuny. Możemy na przykład zdecydować się na reprodukcję (przed zakupem należy sprawdzić, czy jest sygnowana) albo dzieło młodego artysty – w tym drugim przypadku otrzymamy unikat za rozsądną cenę, który z czasem może zyskać na wartości. Przy wyborze dzieła sztuki pamiętaj też o tym, by jego wymiary pasowały do dekorowanego wnętrza. Na przykład: kupując wielkoformatową sztukę, powinieneś mieć odpowiednią przestrzeń na jej ekspozycję. Bardzo duży obraz czy fotografia może przytłoczyć niewielkie pomieszczenie.

Dzieło sztuki na ścianie: pożądany efekt

Dysponując całkowicie urządzonym mieszkaniem, najbezpieczniej jest wybrać obraz, grafikę czy fotografię korespondującą kolorystycznie z barwami dominującymi w pomieszczeniu. Jednak jeżeli chcemy, by wybrane dzieło sztuki grało pierwszoplanową rolę we wnętrzu, postawmy na kontrast. W takim przypadku uzyskanie dobrego efektu nie jest oczywiste, dlatego też najlepiej jest poradzić się fachowca, który doradzi, jaki obraz wybrać. Warto jednak pamiętać o tym, że nowoczesne dzieła sztuki pasują nie tylko do minimalistycznych wnętrz, a klasyczne obrazy sprawdzają się nie tylko w tradycyjnych aranżacjach. Często w prosto urządzonym mieszkaniu doskonale prezentują się plakaty, fotografie i autorskie ilustracje oprawione w passe-partout. Z kolei nowoczesna sztuka może świetnie uzupełnić salon urządzony antykami.

Dzieło sztuki na ścianie: zanim wbijesz gwóźdź

Mając już wybrane dzieło sztuki, upewnij się, czy jego instalacja będzie wymagała dodatkowych prac, na przykład kotwienia haków w ścianie. Ponadto, zanim wbijesz gwóźdź w ścianę, przymierz obraz w kilku różnych miejscach. Być może okaże się, że lepiej zaprezentuje się w miejscu, którego w ogóle nie brałeś pod uwagę!

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE