Dekoracje wnętrz: jak dobrać dzieło sztuki do wnętrza?

2014-08-22 13:58 Sonia Łukomska

Odpowiednio dobrana grafika, obraz czy fotografia na ścianę to kropka nad „i” w aranżacji wnętrza z osobistym charakterem. Jednak, podobnie jak w przypadku innego rodzaju dekoracji wnętrz, takie czynniki jak wymiary, styl i umiejscowienie dzieła sztuki, którym chcemy ozdobić pomieszczenie, muszą być przemyślane i odpowiednio dobrane do wnętrza. Sprawdź, jak dobrać dzieło sztuki do wnętrza!

Powieszenie efektownego obrazu czy oryginalnej grafiki to wciąż jedna z najpopularniejszych metod na dekorację ścian. Jednak nie każdy rodzaj tego typu ozdoby sprawi się w danym miejscu czy pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego dzieła sztuki.

Dzieło sztuki na ścianę: pierwsze kroki

Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się pewnie w temacie sztuki, zwróć się do specjalistów, którzy pomogą ci dobrać najbardziej odpowiednią grafikę czy fotografię do danego wnętrza. Bardzo pomocny może być w tej kwestii architekt, profesjonalny dekorator wnętrz czy pracownik galerii sztuki. Jeżeli nie decydujesz się na zakup przez internet, a wybierasz się na przykład do galerii, zabierz ze sobą zdjęcia dekorowanego pomieszczenia. Bardzo ważny jest także odbiór emocjonalny i twoja pierwsza reakcja na oglądane dzieło sztuki – powinno ono wzbudzać w tobie pozytywne uczucia. Nie zmuszaj się do stylu, który do ciebie nie przemawia. O ile grafiki i zdjęcia możemy kupować w sklepach internetowych, o tyle dzieła malarskie powinniśmy wybierać osobiście. Zdjęcia nie są w stanie wiernie oddać kolorów i faktury na płótnie. Ponadto, wybierając dzieło sztuki, nie musimy wydawać fortuny. Możemy na przykład zdecydować się na reprodukcję (przed zakupem należy sprawdzić, czy jest sygnowana) albo dzieło młodego artysty – w tym drugim przypadku otrzymamy unikat za rozsądną cenę, który z czasem może zyskać na wartości. Przy wyborze dzieła sztuki pamiętaj też o tym, by jego wymiary pasowały do dekorowanego wnętrza. Na przykład: kupując wielkoformatową sztukę, powinieneś mieć odpowiednią przestrzeń na jej ekspozycję. Bardzo duży obraz czy fotografia może przytłoczyć niewielkie pomieszczenie.

Dzieło sztuki na ścianie: pożądany efekt

Dysponując całkowicie urządzonym mieszkaniem, najbezpieczniej jest wybrać obraz, grafikę czy fotografię korespondującą kolorystycznie z barwami dominującymi w pomieszczeniu. Jednak jeżeli chcemy, by wybrane dzieło sztuki grało pierwszoplanową rolę we wnętrzu, postawmy na kontrast. W takim przypadku uzyskanie dobrego efektu nie jest oczywiste, dlatego też najlepiej jest poradzić się fachowca, który doradzi, jaki obraz wybrać. Warto jednak pamiętać o tym, że nowoczesne dzieła sztuki pasują nie tylko do minimalistycznych wnętrz, a klasyczne obrazy sprawdzają się nie tylko w tradycyjnych aranżacjach. Często w prosto urządzonym mieszkaniu doskonale prezentują się plakaty, fotografie i autorskie ilustracje oprawione w passe-partout. Z kolei nowoczesna sztuka może świetnie uzupełnić salon urządzony antykami.

Dzieło sztuki na ścianie: zanim wbijesz gwóźdź

Mając już wybrane dzieło sztuki, upewnij się, czy jego instalacja będzie wymagała dodatkowych prac, na przykład kotwienia haków w ścianie. Ponadto, zanim wbijesz gwóźdź w ścianę, przymierz obraz w kilku różnych miejscach. Być może okaże się, że lepiej zaprezentuje się w miejscu, którego w ogóle nie brałeś pod uwagę!