Dekoracje świąteczne: co zamiast choinki? Dizajnerskie pomysły na dekoracje świąteczne

2015-11-25 18:37 N. Kołakowska|Opracowanie: Redakcja

Dekoracje świąteczne zamienią dom w miejsce magiczne. Zamiast tradycyjnej choinki możemy się pokusić o oryginalne dekoracje świąteczne, które z powodzeniem zastąpią bożonarodzeniowe drzewko. Dzięki nim święta zyskają niezwykły urok.

Dekoracje świąteczne w postaci pomysłowego pseudodrzewka mogą być alternatywą dla tradycyjnej choinki lub jej dopełnieniem. Wielkość dekoracji świątecznych dobierzmy tak, by nie przytłaczała wnętrza ani nie przeszkadzała w komunikacji. Zanim zaczniemy dekorować wnętrza, przemyślmy jakie ozdoby świąteczne będą pasować. Wybierzmy styl dekoracji świątecznych, która powinny harmonizować z wnętrzem. Jeśli nie czujemy się pewnie w tej materii, wybierzmy dekoracje świąteczne, które odnajdą się wszędzie, np. ekologiczną (gałęzie, szyszki, orzechy, rafia), minimalistyczną (choćby kompozycja jednobarwnych świec na srebrnej tacy) lub klasyczną (np. świerkowy stroik). Jednak od inwencji zależy, jak bardzo zaskoczymy gości wystrojem domu na święta.

Zamiast choinki: nietypowe dekoracje świąteczne

Możemy zdecydować się na dekoracje świąteczne proste i zgrzebne. Np. ekograficzną kompozycję (zdjęcie główne), która elegancję zawdzięcza skromności (suche gałązki, nieliczne jasne ozdoby) oraz jednorodności materiałów (drewno, szkło), kolorów (biel, przydymione błękity) i form (maksymalna prostota). Jako dekoracja świąteczna zawsze się sprawdzi gwiazda betlejemska. Ciekawie będzie wyglądała adwentowa poinsencja - wstawiona w ozdobną donicę doda wnętrzu świątecznego akcentu. Aby nie powstał chaos, warto trzymać się wybranej linii kolorystycznej. Dobrym pomysłem będzie też dekoracja świąteczna ze świecami. Może to być ozdobny i efektowny świecznik ustawiony w centralnym punkcie mieszkania, albo zastąpiony płaską paterą, na której ustawimy świece. Gałązki, trochę koronki, wstążek i urocze dekoracje świąteczne gotowe! Opcją dla odważnych i lubiących nowoczesny wystrój będzie choinka druciana. Podwieszona do sufitu czy półki „choinka” ze stalowej, skręconej spiralnie linki zrobi wrażenie. Jej umowność zależy od ozdób – im bardziej ulotne (symboliczne bombki, piórka itp.), tym bardziej dizajnersko będzie się prezentować. Warto też przemyśleć kupienie już udekorowanego drzewka w doniczce. Postawmy je w widnym, chłodnym miejscu i regularnie podlewajmy.


Zobacz propozycje z naszej galerii!