Dekoracje ścian. Tapety i faktury na ścianach

2008-10-07 2:00 Joanna Dobkowska

Urządzanie wnętrz kładzie nacisk na dekoracje ścian. Co na ściany, by tworzyły efektowny wystrój wnętrz? Nowa moda w aranżacji wnętrz wykorzystuje zmysł dotyku i wyczucie powierzchni. Wzory i tapety materiałowe podbijają wnętrza.

Wyraźne faktury i dekoracje ścian lepiej stosować oszczędnie w aranżacji wnętrz, np. tylko na jednej ścianie, we wnęce lub w formie dekoracyjnego pasa. Przytulna, miękka tkanina pokrywa ścianę? To złudzenie. Z pozoru reliefowa powierzchnia w rzeczywistości jest płaska i oklejona gładką w dotyku tapetą. Modne tapety czerpią inspirację ze wzorówręcznie robionych swetrów, grubych plecionek, tkaniny w pasy i mięsistych obić widzianych w dużym zbliżeniu. Faktury tapet zaskakują odgrywaniem nowej roli w nietypowym miejscu. Tworzą wrażenie ciepła i otulenia materiałem. Żeby nie było nudno, do aranżacji wnętrz dodajemy chłodne kontrasty - błysk szkła i lśnienie wypolerowanego metalu. Przypomną nam o wciąż aktualnym nurcie glamour w wystroju wnętrz.

Aranżacje wnętrz

Nowy trend w aranżacji wnętrz proponuje też zabawę polegającą na wypożyczaniu powierzchni charakterystycznych dla jednych i przekładaniu ich na drugie przedmioty. Poszewka poduszki może imitować chłodną stal, metalowe pudełko udawać szkatułkę obitą krokodylową skórą, a ceramiczny wazon plecionkę z wikliny pomalowaną na srebrno. Faktury na niby łączą się z rzeczywistymi. Zestawiamy je z falistym rysunkiem słojów drewna. Na ściany dodajemy desenie i dekoracyjne ornamenty: paski, koła, stylizowane motywy roślinne. Pomimo obfitości wzorów unikniemy wrażenia chaosu w dekoracji ścian, gdy całość dopełnią proste, geometryczne formy sprzętów i dodatków, a przede wszystkim monochromatyczna, stonowana kolorystyka. Paleta złożona z szarości i beżów stanie się bogata dzięki grze półtonów i odcieni, matowych oraz połyskliwych. Możemy ją rozświetlić akcentami srebra i złota.

Nowe trendy w urządzaniu wnętrz często inspirowane są modą z wybiegów. Z reguły wśród sezonowych propozycji znajduje się minimum jedna harmonizująca z kreacjami projektantów strojów. Obecny nurt "ubraniowy" we wzornictwie koncentruje się na fakturze tkaniny, jej splocie i deseniu, preferując ograniczoną, jednolitą paletę barw, w ramach której efekty wygrywamy wariacjami odcieni.