Dekoracje i ozdoby świąteczne: przygotuj wnętrza na święta

2016-11-21 15:48 Bożena Kowalewska

O dekoracjach świątecznych pomyśl wcześniej. Zastanów się, jakie ozdoby świąteczne pasują do twojego wnętrza. Obmyśl jedną koncepcję wystroju na święta dla całego mieszkania. Unikniesz w ten sposób chaosu. Postaraj się, żeby święta czuło się w każdym zakątku. Zacznij od drzwi wejściowych. Powieszony na nich stroik od progu zapowie świąteczny nastrój. Aby wystroić wnętrza wystarczą drobne ozdoby świąteczne: bombka uwiązana wstążeczką do uchwytu mebla, kryształek zaczepiony pod lampą, gałązka obsypana brokatem.

Zastanów się jak udekorować mieszkanie na święta. Pamiętaj, choinka to nie wszystko. Tradycyjne ozdoby świąteczne nie wychodzą z mody i ciągle się podobają. Dekoracje bożonarodzeniowe w kolorze czerwonym i zielonym, stroiki oraz girlandy z gałązek ostrokrzewu i jedliny przewiązane wstążkami doskonale się sprawdzają we wnętrzach urządzonych klasycznie.

Dekoracje świąteczne w domu: choinka

Oczywiście główną ozdobą świąteczna jest choinka. Ale można ją ubrać inaczej. Na choince możesz powiesić zamiast bombek złocone orzechy, czerwone jabłka, ozdoby z papieru. Dekoracje świąteczne możesz kupić lub zrobić własnoręcznie. Jeśli masz kolekcję ozdób świątecznych z poprzednich lat, tym razem spróbuj je wykorzystać inaczej niż zwykle. Niech mieszkanie przystrojone na święta nie wygląda identycznie jak w ubiegłym roku. Podpowiadamy, które miejsca i czym warto ozdobić. Sprawdź, czego potrzebujesz do zrobienia świątecznych dekoracji. Może trzeba dokupić wstążek, świec albo tea lightów. Zgromadź wszystko zawczasu, żeby potem nic nie zakłóciło ci przyjemności strojenia domu na święta.

Ozdoby świąteczne: czyli jak podkreślić nastrój świąt

Dreszczyk emocji towarzyszy każdym, najskromniejszym nawet świętom. Pięknie nakryty stół wigilijny, przystrojona choinka, ozdoby i dekoracje świąteczne  - taki wieczór zdarza się tylko raz w roku. Czekamy więc na niego niecierpliwie i dokładamy starań, by w Wigilię Bożego Narodzenia wszystko wokół nas było odświętne i uroczyste. Do zatrzymania w pamięci tych jedynych w swoim rodzaju chwil wystarczy kilka jodłowych gałązek, barwne sznurki, papierowe gwiazdki, aby powstały urocze ozdoby świateczne. A gdy całe mieszkanie będzie już pięknie udekorowane, wtedy pozostaje tylko wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki, by nareszcie razem z rodziną usiąść do świątecznej kolacji.

Pomysłowe dekoracje na Boże Narodzenie

Idzie fala alternatywnych ozdób bożonarodzeniowych! Teraz na święta szykujemy: storczyki, kwiaty passiflory i rurki z kory cynamonu. Kwiaty układamy w pudełkach jak prezenty. Zamiast żyrandoli wieszamy stroik ozdobione ostrokrzewem. Wszystko nowe, ale nastrój świąteczny ten sam.

Dekoracje świąteczne: okna

Okna będą wyglądać zjawiskowo na święta, gdy zawiesisz na karniszu girlandy malutkich lampek lub przywiążesz do niego długie wstążki zakończone bombką czy kryształem (możesz je też przypiąć do firany). Jeśli masz okna odsłonięte, ustaw na parapetach świąteczne świeczniki i lampiony z tea lightami, zestawiając je z gałązkami, kwiatami, szyszkami czy choinkowymi zabawkami. Dekoracje świąteczne okna sprawdzą się w salonie, kuchni, czy pokoju dziecięcym.

Dekoracje świąteczne nad stołem

Jako ozdoby świąteczne powieszone nad stołem pięknie zagrają tu szklane sople i gwiazdki przyczepione na żyłkach i drucikach do żyrandola. Na czas świąt można zastąpić lampę okazałym stroikiem zawieszonym na wstążkach albo obfitym „gronem” spiętych razem bombek. Prosty pomysł na świąteczny podwieszany stroik, to wieniec zrobiony z gałązek, w który wpleciemy świąteczne lampki i zawiesimy na nim np. szkalne sople.

Dekoracje świąteczne na krzesła

Krzesła to też dobre miejsce na dekoracje świąteczne. Na czas świąt można ubrać krzesła w pokrowce, dają rewelacyjny efekt. Ale równie pięknie się zaprezentują owinięte przezroczystą tkaniną i przewiązane dookoła oparcia tasiemką. Albo prościej - z tyłu mebli przypnij kokardę, malutki stroik świąteczny lub pierzaste anielskie skrzydełka.

Święta: poczuj gwiazdkę

Święta muszą pachnieć. Dlatego robiąc dekoracje świąteczne nie zapomnij o zapach. Możesz kupić zapachowe świeczki albo samemu zrobić świąteczne pachnące ozdoby. Prosty sposób to pomarańcza z wbitymi goździkami. Czym pachną święta? Pomarańczami, cynamonem, goździkami. Piernikiem, miodem, świerczyną. Jeśli zapach twoich wypieków i choinki zawiodą, zapal wonne świece.