Dekoracja stołu na święta Bożego Narodzenia. Nowoczesne dekoracje stołu - oto małe dzieła sztuki

2023-12-08 12:32

Przed nami wiele okazji do spotkań i celebrowania posiłków. Aby dania smakowały jeszcze lepiej, a uroczysta atmosfera nie znikała wraz z pysznymi kąskami, zadbajmy o wystrój stołu. Jeżeli znudziły ci się białe obrusy i klasyka, oto propozycje na oryginalne dekoracje stołu świątecznego.

Spis treści

 1. Czy na Wigilię musi być biały obrus?
 2. Dekoracje świąteczne na stół wigilijny — kolor czerwony
 3. Wianek wiszący nad stołem
 4. Personalizacja — małe karteczki dla gości
 5. Blisko natury
 6. Na drewnie
 7. Dekoracja z zielonych gałązek, roślin
 8. Stroik na tacy
 9. Pastele, złoto i biel
 10. Ciemny obrus
 11. Dekoracje na stół z gwiazdą betlejemską
 12. Przedmioty w nowej roli
 13. Lekkie pastele
 14. Dekoracyjne dodatki
 15. Stroik świąteczny ręcznie robiony. Stroiki świąteczne na drewnie, w szkle, z zielonych gałązek

Czy na Wigilię musi być biały obrus?

Nie, wcale nie musi. Udowodnimy, że stół świąteczny, także wigilijny, może wyglądać pięknie bez obrusu, z obrusem w innym kolorze, oraz na kilka innych sposobów.

Dekoracje świąteczne na stół wigilijny — kolor czerwony

Użycie naczyń lub dodatków w tym kolorze daje gwarancję wyrazistości. Gdy połączysz czerwień z zielenią i bielą, uzyskasz klasyczny efekt. A gdy pójdziesz w stronę jasnego drewna, oranżu, szarości, różu i fioletu – bardziej nieoczywisty.

Wianek wiszący nad stołem

Wiszący nad stołem wianek może zastąpić dekoracje na blacie. Można go wykonać z wiklinowego kręgu, zielonych gałązek (m.in. asparagusa) oraz przywiązanych rafią bombek.

Stół świąteczny, Boże Narodzenie
Autor: serwis prasowy johnlewis.com

Personalizacja — małe karteczki dla gości

Spersonalizowane karteczki przy każdym talerzu to miły gest, i dobre wrażenie. Przygotuj dla każdego z gości karteczkę z imieniem, śmiesznym rysunkiem. Dodatkowo można postawić przy talerzu zieloną minikompozycję.

Blisko natury

Bez względu na to, czy decydujesz się na dekorację stołu w lekkich jak piórko szarościach i beżach, czy też w cięższych brązach, fioletach albo bordo… ożyw ją akcentami przyrodniczymi. Wybór masz ogromny: gałązki iglaków, kwiaty, orzechy, szyszki, figurki zwierząt i ptaków.

Na drewnie

Drewniane podstawki lub deski do krojenia mogą posłużyć za bazę kompozycji ze świeczników (przy okazji osłonią blat).

Dekoracja z zielonych gałązek, roślin

Jeśli nie przepadasz za nakrywaniem stołu obrusem… w porządku! Uformuj na blacie łańcuch z asparagusa lub sosny. Na talerzach połóż zwinięte w rulony serwetki. Możesz też na drucianych kręgach powiesić bombki.

Stół wiglijny
Autor: serwis prasowy marki George Home at Asda

Stroik na tacy

Wypełniasz tacę w kształcie choinki bombkami oraz smakołykami i… dekoracja gotowa. Dodatkowy aut? Można ją łatwo przenosić.

Pastele, złoto i biel

To trio kolorystyczne wyróżnia się lekkością i elegancją. By wydobyć jego urodę, z wyczuciem łącz faktury (prążki, rybie łuski, plastry miodu) czy materiały (szkło, ceramika, metal). Wykończenie błyszczące śmiało zestawiaj z matowym.

Ciemny obrus

Na ciemnym obrusie jasna zastawa, złote sztućce oraz szkło są bardziej wyraziste. Z kolei patery z owocami i bukiety XXL wyglądają jak martwe natury na płótnach flamandzkich mistrzów.

Dekoracje na stół z gwiazdą betlejemską

Na talerzach stwórz kompozycje z poinsecją. Obok szyszki, mech i sukulenty w doniczkach z terakoty. Tajemniczy charakter aranżacji podkreślą białe świece oraz delikatny świetlny łańcuch.

Dekoracja stołu z gwiazdą betlejemską
Autor: serwis prasowy starsuniteeurope.eu Dekoracja stołu z gwiazdą betlejemską.

Przedmioty w nowej roli

Uciekając przed schematami dekoratorskimi, rozejrzyj się wokół. A nuż ozdoba ścienna sprawdzi się jako podstawka na stole? Natomiast suszona trawa jako ozdoba serwetki?

Lekkie pastele

Szkło plus jasne pastelowe kolory równa się (prawie) wiosenna stylizacja. W klimacie grudniowym pozwolą utrzymać ją np. bombki, wazon w kształcie ryby czy kwiat „gwiazda betlejemska”.

Dekoracyjne dodatki

Dodatki, np. wazon czy lampion, potraktuj jako część zastawy. Ujednolić je kolorystycznie. Pękaty kieliszek do wina odnajdzie się w roli świecznika. Wypełnij go tylko minibombkami, postaw na czaszy, a na podstawie nóżki umieść świecę.

Stół świąteczny, Boże Narodzenie
Autor: serwis prasowy marki Krosno

Stroik świąteczny ręcznie robiony. Stroiki świąteczne na drewnie, w szkle, z zielonych gałązek

Jak samodzielnie przygotować kompozycję z gwiazdą betlejemską?
Nasi Partnerzy polecają