Czy wiesz, że tremo to rodzaj lustra? Jak wygląda i do czego służy? Wyjaśniamy wątpliwości!

2024-11-20 14:27

Lustro typu tremo to wyjątkowy rodzaj lustra ze względu na swoją budowę, rozmiar oraz przeznaczenie. Tremo to bardzo dekoracyjny rodzaj lustra, które samo w sobie jest ozdobą i może także efektownie podkreślić charakter wnętrza oraz je optycznie powiększyć. Choć służy głównie do dekoracji, ale może też ułatwić ułatwić proces ubierania się. Poznaj kilka faktów na temat lustra typu tremo i zobacz, jak ono wygląda.

Spis treści

  1. Lustro tremo – jaki to rodzaj lustra?
  2. Skąd tremo wzięło swoją nazwę?
  3. Fantastyczna ewolucja lustra typu tremo do czasów współczesnych
  4. Do czego służy tremo?
  5. Jak wykorzystać lustro typu tremo w aranżacji wnętrz?

Lustro tremo – jaki to rodzaj lustra?

Tremo to wysokie lustro w ramie stojące albo wiszące. Może sięgać od podłogi do sufitu, ale jego rozmiary mogą też być nieco mniejsze. Wiele, jeśli nie większość, historycznych modeli była połączona z niewielką konsolą albo zamknięta od dołu półką.

Tą nazwą określa się także wysokie lustra w ramach wiszące oraz stojące, np. oparte o ścianę, i sięgające niemal sufitu. Mówiąc o tego rodzaju lustrze, wystarczy sama nazwa tremo odpowiednio odmieniana przez przypadki, nie trzeba dodawać słowa lustro tak, jak zrobiliśmy to w tym tytule dla wzmocnienia definicji.

Skąd tremo wzięło swoją nazwę?

Nazwa tremo pochodzi od francuskiego słowa trumeau, które fragment ściany między oknami. W XVIII wieku w pałacach zaczęto wykorzystywać te miejsca, zwłaszcza w reprezentacyjnych salach, do ekspozycji luster na ogół z fazowanymi brzegami (załamanie powierzchni przy rancie lustra powstałe w efekcie szlifu zmniejszającego stopniowo grubość tafli) w bogato zdobionych ramach. Lustra był to produkt luksusowy i świadczył o zamożności i dobrym smaku właściciela domu, w którym się znalazły (słynna Sala Lustrzana w Wersalu!).

Przy tych ścianach pojawiły się też konsole (tu znajdziesz: więcej o historii konsoli i sposobach jej wykorzystania w aranżacji wnętrz). Bardzo więc prawdopodobne, że połączono te dwa elementy, dostrzegając ich potencjał. Początkowo trema gościły w pałacach, ale z czasem trafiły także do kamienic zamożnych mieszczan i dworków.

Polecamy również: Lustro typu psyche – czy wiesz, jak ono wygląda i do czego służy?

Fantastyczna ewolucja lustra typu tremo do czasów współczesnych

W taki sposób mógł powstać efektowny wąski mebel wolno stojący składający się z wysokiego lustra „opartego” na stoliczku typu konsolowego. Z czasem zaczęły się też pojawiać trema zakończone półką, które wieszało się na ścianie. Inną formą są również spotykane wysokie, duże lustra w ramach (retro, nowoczesnych, rustykalnych itp.) bez dodatkowych akcesoriów.

Zawiesza się je na ścianie albo stawia na podłodze, opierając o ścianę. Te lżejsze (węższe, w lżejszych ramach) mogą mieć dyskretny wspornik zapewniający stabilność.

Do czego służy tremo?

Jako towar luksusowy i pożądany początkowo tremo świadczyło o zamożności, dobrym guście i wyrobieniu artystycznym, a także o pozycji społecznej właściciela wnętrz, w którym się znalazło. Szybko jednak dostrzeżono jego wyjątkowe walory użytkowe i dekoracyjne!

Duże lustro znakomicie powiększa przestrzeń, pogłębia perspektywę, sprawia, że pomieszczenie wydaje się być lepiej doświetlone. Efektowny mebel jest ozdobą samą w sobie. Głównie też walor dekoracyjny ma w jego przypadku znaczenie. Jednak z racji swoich rozmiarów po prostu dobrze w nim się przeglądać, bo widać całą postać. Co prawda, w przeciwieństwie do lustra typu psyche, nie można zmieniać kąta nachylenia jego powierzchni, ale i tak jest bardzo praktyczne.

Jak wykorzystać lustro typu tremo w aranżacji wnętrz?

Bardzo często duże, wysokie lustra w ramach wiszące na ścianach można spotkać w eleganckich restauracjach, hotelowych holach, SPA, galeriach itp. Klasyczną wersję lustra wolno stojącego z konsolą czy półką na ogół widujemy we wnętrzach historycznych czy użyteczności publicznej, gdzie doceniono walory dekoracyjne trema. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by wykorzystywać je w prywatnych wnętrzach.

Polecamy: Po pięknej stronie lustra. Tak wkomponujesz lustro do sypialni, salonu, a nawet kuchni

Oryginalne antyki kosztują wiele, ale ich uroda jest tego warta! Można również pokusić się o kupno mebla na pchlim targu i spróbować go odnowić (ten wartościowy warto oddać do profesjonalnej pracowni, ten „tylko ładny” można samodzielnie odświeżyć czy podstylizować). Niekiedy można też upolować współczesny produkt inspirowany dawnymi, ale to już zależy od naszych preferencji. Stojące tremo wymaga jednak miejsca, więc przy małym metrażu nie do końca może sprawdzić. Co innego samo duże, wysokie lustro w ramach (zarówno retro, jak i nowoczesnych czy rustykalnych) ustawione przy ścianie albo na niej zawieszone – to także dobry pomysł na uzupełnienie aranżacji, bo dzięki niemu wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne i widniejsze.

  • Tremo klasyczne z konsolką czy półką może stanąć przy ścianie dosłownie wszędzie: ozdobi oraz powiększy i doświetli salon czy korytarz, a w sypialni czy przedpokoju dodatkowo docenimy jego zalety podczas ubierania się.
  • Duże, wysokie lustro w ramie może zawisnąć w salonie, jadalni (świetlnie na jego tle wygląda stół), w sypialni czy przedpokoju.
  • Jeśli duże, wysokie lustro chcesz po prostu postawić przy ścianie, wybierz miejsce, w którym będzie ono głównie widoczne na wprost. Tak będzie się lepiej prezentowało niż widziane z boku.