Aranżacja wnętrz: świąteczna dekoracja salonu z kominkiem - pomysły na dekoracje!

2014-12-12 11:36 Agnieszka Zawadzka

Aranżacja wnętrz salonu i strefy kominkowej na okazję Świąt Bożego Narodzenia to jeden z przyjemniejszych etapów świątecznego dekorowania wnętrz. Wykorzystanie uroku paleniska do świątecznej aranżacji przestrzeni salonu z pewnością uczyni nasz salon niezwykle klimatycznym wnętrzem z magiczną, świąteczną aurą. Jak umiejętnie (i bez dozy kiczu) udekorować salon z kominkiem na Święta?

Szczęśliwi posiadacze kominków, zarówno tych klasycznych jak i kominków elektrycznych czy biokominków, mają zdecydowanie ułatwione zadanie przy świątecznej dekoracji salonu. Bezdyskusyjny urok skrzącego się paleniska i nieporównywalne z innym rodzajem ogrzewania ciepło bijące z płonących polan to najlepsze z możliwych tło dla dalszych świątecznych, dekoracyjnych eksperymentów. Nic tak bowiem nie jednoczy podczas świątecznych rodzinnych spotkań, jak wspólna chwila przy kominku, gdzie każdy z domowników, usadowiony na ulubionym meblu bądź w bezpośrednim sąsiedztwie paleniska (np. na owczej skórze) może do woli napawać się magicznym klimatem rodzinnych świąt.

Aranżacja salonu z kominkiem: świąteczna dekoracja klasycznego kominka

Jak nie przesadzić z dekoracją świąteczną salonu z kominkiem? Pamiętajmy, że palenisko samo w sobie jest już silnym akcentem dekoracyjnym i „klimatotwórczym” wnętrza. Jeśli przesadnie obłożymy go licznymi i (o zgrozo) przypadkowymi dekoracjami świątecznymi, zamiast zyskać na urodzie, może stać się obiektem dekoracyjnej katastrofy. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim najpierw określmy w głowie kolory, jakimi chcielibyśmy otoczyć się w te Święta. Postarajmy się zgrać dekorację strefy kominkowej salonu z pomysłem na nakrycie świątecznego stołu i dekoracjami na drzwi wejściowe. Nie muszą być identyczne, liczy się wspólny im wszystkim element (kolor, materiał, kształt). Kiedy określimy już kolor przewodni, zastanówmy się jaki kształt ozdób świątecznych będzie najlepiej podkreślał styl i charakter kominka w naszym wnętrzu. Jeśli jesteśmy właścicielami klasycznego kominka z ekranem (obudową kominka) w stylu angielskim bądź francuskim, do świątecznej dekoracji wykorzystać możemy przestrzeń kominkowej obudowy. Zawieszając wzdłuż ekranu kominka naturalny sznurek, możemy przypiąć do niego drewnianymi spinaczami filcowe dekoracje (np. filcowe skarpety na prezenty), koronkowe krochmalone śnieżynki czy choćby sznur białych, choinkowych światełek. Odradza się wieszanie tuż nad ogniem szklanych bombek (mogą pęknąć pod wpływem ciepła z kominka) lub papierowych ozdób (z oczywistych względów). Alternatywnie do dekoracji klasycznego kominka wykorzystać możemy przestrzeń ekranu kominkowego, tworzącego półkę ponad paleniskiem. W tym miejscu możemy np. ustawić kompozycję cynowych lub posrebrzanych naczyń, w które wpasujemy bożonarodzeniową roślinność (gwiazdę betlejemską, gałązki ostrokrzewu z charakterystycznie czerwonymi owocami, czy naręcza jemioły). Grubsze łodygi świątecznych roślin ubrać możemy w delikatne ozdoby ze słomy (muszą być lekkie, aby nie połamały delikatnych łodyg roślin).Taka dekoracja wprowadzi prawdziwie świąteczną atmosferę mimo bardzo prostego pomysłu.

Aranżacja salonu z kominkiem: świąteczna dekoracja nowoczesnego kominka

Nowoczesne paleniska są zazwyczaj zlicowane z przestrzenią kominową, umiejscowione niejako w głębi ściany czy filara. Pozbawione ekranu kominowego zdają się nie mieć miejsca na dodatkową dekorację. Nowoczesne kominki i paleniska naściennych biokominków również mogą wyglądać świątecznie, choć w zupełnie innym niż klasyczny aranżu. Bardzo delikatną ale wymowną świąteczną dekoracją przestrzeni wokół nowoczesnego kominka będzie zawieszenie na ścianie powyżej paleniska (w luźnym układzie) dekoracji z pojedynczych gałązek jemioły, doczepionych materiałowymi, czerwonymi bądź złotymi wstążkami do naturalnego sznurka. Pojedyncze gałązki zagrają rolę świątecznego łańcucha, a bezpretensjonalny roślinny motyw znakomicie zgra się ze współczesnym stylem nowoczesnego kominka.

Aranżacja salonu z kominkiem: świąteczna przestrzeń wokół piecyka kozy

Urokliwy i pasujący do każdego wnętrza piecyk typu koza, sam w sobie nie wymaga dodatkowej dekoracji. Bezpośrednio na piecyku lepiej nie zawieszać żadnych dodatkowych dekoracji świątecznych czy zawieszek, by niepotrzebnie nie ryzykować ich zniszczenia, stłuczenia czy zapalenia. Najwdzięczniejszą dekoracją strefy wokół piecyka będą naturalne skóry baranie (białe bądź szare) i dekoracje z wykorzystaniem ozdób z drewna: malowanych żołnierzyków, aniołków, koników itp. Drobne i delikatne ozdoby z drewna mogą zdobić sąsiadującą z piecykiem ścianę (w bezpiecznej od piecyka odległości) jako świąteczny łańcuch wijący się między ramkami ze zdjęciami. Wystarczy przymocować drobne, drewniane ozdoby choinkowe do sznurka i wkomponować ją w aranżację ściany ze zdjęciami. Wokół piecyka kozy poukładać można także świąteczne tekstylia – poduszki z motywem śnieżek czy filcowy dywan w kształcie śnieżynki.