Jak urządzić pokój dla pierwszoklasisty? Tania i szybka metamorfoza. Zobacz zdjęcia!

2023-08-31 14:06

Pokój pierwszoklasisty różni się od tego dla przedszkolaka. Powinno znaleźć się w nim miejsce do nauki, gdzie będzie można ustawić biurko, wygodne krzesło lub fotel, półki na książki oraz przybory szkolne. Okazuje się, że nawet niewielki remont potrafi odmienić przestrzeń. Jak urządzić pokój ucznia, aby były w nim sprzyjające warunki do nauki?

Spis treści

  1. Strefa do nauki w pokoju pierwszoklasisty
  2. Strefa zabawy w pokoju dziecka
  3. Strefa odpoczynku

Strefa do nauki w pokoju pierwszoklasisty

Aranżując pokój pierwszoklasisty warto wydzielić strefy do nauki, relaksu, a także zabawy. Podstawą do stworzenia przestrzeni, która będzie sprzyjać koncentracji jest ergonomiczny blat wraz z siedziskiem i dobrym oświetleniem. Warto ustawić biurko tak, aby docierało do niego jak najwięcej naturalnego światła.

Jak się okazuje, ustawienie mebla naprzeciwko okna nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ padające bezpośrednio na twarz promienie słoneczne mogą nieprzyjemnie razić i uniemożliwiać koncentrację. Najlepiej ustawić biurko przy prostopadłej ścianie. Jeśli dziecko jest leworęczne - ustaw biurko prawym bokiem w stronę okna, a jeżeli praworęczne – lewym bokiem. Jest to ważne, aby podczas pisania nie rzucać sobie cienia.

Czytaj więcej: Pokój dla dziewczynki nie musi być różowy! Zobacz i zainspiruj się

Istotny jest też fotel dobrany do wzrostu dziecka. Podczas odrabiania lekcji nogi dziecka muszą być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni i swobodnie opierać się na ziemi. Poza tym, między oparciem a plecami nie powstawała szczelina. Jak dopasować wysokość wyposażenia do wzrostu dziecka?

  • 98-112 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm
  • 121-127 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 30 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 52 cm od podłogi
  • 127-142 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 34 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 58 cm od podłogi
  • 142-157 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 38 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 64 cm od podłogi
  • 157-172 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 42 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 70 cm od podłogi

Czytaj także: Jak urządzić pokój dla ucznia? Sprawdzone patenty

- Nie mniej ważnym aspektem jest dobre oświetlenie miejsca pracy. Nauka do późnych, wieczornych godzin nie byłaby możliwa bez biurowej lampy. Żarówkę powinniśmy dobrać o barwie raczej chłodnej (ok. 4000K), która sprzyja koncentracji i działa pobudzająco – podkreślają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Strefa zabawy w pokoju dziecka

W pokoju dziecka powinna znaleźć się przestrzeń na zabawę i spotkania z rówieśnikami. W sklepach dostępne są mini kanapy lub fotele. Jeśli jednak nie masz na nie przestrzeni, wystarczy modne siedzisko, na którym dziecko będzie mogło poczytać książki czy usiąść wspólnie z przyjaciółmi. 

Do pokoju małego artysty można wstawić sztalugę, a dla sportowca - drążek. Świetnie wyglądają i pomogą poznać świat podświetlane globusy.

Dodatki wystarczy za parę lat zmienić, aby pokój stał się przestrzenią dla nastolatka. Jeśli masz możliwość powiesić w pokoju dziecku fotel brazylijski czy hamak, będzie to świetne urozmaicenie. Wiszące siedziska, platformy, drążki czy liny będą nie tylko ciekawie wyglądać, ale zapewnią dziecku świetną zabawę.

Strefa odpoczynku

Równie ważna, co pozostałe strefy jest ta, w której nasz pierwszoklasista będzie odpoczywał. Musi znaleźć się tam wygodne łóżko, dostosowane do wzrostu oraz potrzeb. Materac dobrze jest wybrać w obecności dziecka, aby mogło zdecydować, który jest najwygodniejszy.

W sklepach dostępne są łóżka, których wielkość można regulować wraz ze wzrostem dziecka. To dobry sposób, jeśli chcemy, aby posłużyło nam przez wiele lat.  

Jak podkreślają architekci, w przypadku mebli i dodatków dla dzieci dobry design to przede wszystkim funkcjonalność, wysokiej jakości, wytrzymałe materiały i możliwość dostosowywania do zmieniającej się dynamicznie w tym okresie natury dziecka.

- To także możliwość personalizacji i wyrażania siebie, która ostatecznie stanowi o komforcie przebywania we własnej przestrzeni - tłumaczą.