Eklektyczny pokój chłopca: skandynawskie wnętrze z historią

2017-01-24 17:33 Katarzyna Wilk-Żamojda

Eklektyczny pokój chłopca powstawał stopniowo i niskobudżetowo. Swoboda z jaką udało się połączyć stare meble z nowymi – zachwyca. Wprowadzenie do skandynawskiego wnętrza oryginalnych przedmiotów z historią sprawiło, że aranżacja pokoju ma klimat eklektycznego wnętrza.

W pokoju 6-letniego chłopca zamieszkały meble przechodzące z pokolenia na pokolenie. Skandynawskie wnętrze zostało ubrane w odnowione starocie, wypatrzone w komisach. Spatynowane drewno oraz tkaniny stworzyły ciepły, przytulny klimat pokoju dla chłopca w stylu eklektycznym.

Eklektyczny pokój chłopca: stylowa układanka

W naszym domu lubimy recykling, nadawanie przedmiotom drugiego życia - mówi mama sześcioletniego Franka. Dlatego w pokoju chłopca pojawiły się głównie meble, które były w rodzinie wcześniej. Kiedy chłopiec wyrósł z dziecięcego łóżeczka, odziedziczył łóżko przedmałżeńskie mamy. Dostawiony do niego – wysoki rzeźbiony zagłówek, do tej pory czekał na strychu na swoje kolejne wcielenie. Na wezgłowiu zamieszkała małpka uszyta przez ciocię ze skarpety. Szafka obok łóżka - obecnie schowek na ulubione zabawki i książki - to dół toaletki odziedziczonej po prababci.

Zobacz też: GALERIE zdjęć - aranżacje dziecięcego pokoju >>>

W urządzanie pokoju dla chłopca wkład miał również tata. Odnowił i pomalował komodę oraz wykonał jedyną w swoim rodzaju lampkę nocną z fragmentu pieńka, kawałka karnisza, klosza i reprodukcji obrazu. Kiedy zabawki przestały mieścić się w szufladach, pokój dla chłopca został uzupełniony o przedwojenną szafę z komisu.

Eklektyczny pokój chłopca: skandynawski eklektyzm

W zeszłym roku chłopiec poszedł do pierwszej klasy, dlatego w pokoju musiało pojawić się wygodne miejsce do nauki. Biurko i krzesło pochodzą z sieciówki tylko dlatego, że „na starociach” mama chłopca nie znalazła jeszcze takich, jakie jej się marzą. Białe meble w pokoju chłopca wpisują się w koncepcję wnętrza, w którym oprócz sentymentu do przeszłości widać skandynawskie inspiracje. Komoda, wypatrzona w najdalszym kącie komisu i kupiona za niewielką kwotę, okazała się wyjątkowym meblem z litego drewna. Ciemną lakierobejcę zastąpił piękny odcień błękitu, barwny akcent wśród dominującej spokojnej szarości. Kolorystyka pokoju „dorasta” wraz z chłopcem. Szarości, czerń i biel w pokoju chłopca pozwalają eksperymentować z łączeniem geometrycznych wzorów. Zmianom dekoracji wokół łóżka sprzyja parapet i zawieszona nisko wąska półka.

Czytaj też: Malowanie komody na NIEBIESKO