Złodzieje testują nowy sposób, by dowiedzieć się, czy jesteś w domu. Na to uważaj!

2024-06-19 17:53

Każdego roku tysiące mieszkań w Polsce jest okradanych, a włamywacze nie próżnują i wymyślają coraz to nowe sztuczki, by dowiedzieć się, czy jesteśmy w domu i czy warto nas okraść. Właśnie wymyślili nowy sposób. Wiemy, jak działają!

Złodziej
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Poznaj sztuczki włamywaczy!
  2. Jak uniknąć włamania?
  3. Sposób na złodzieja. Jak zabezpieczyć balkon przed włamaniem? Najskuteczniejsze rozwiązania

Poznaj sztuczki włamywaczy!

Złodzieje najczęściej wybierają mieszkania i domy w zamożniejszych częściach danego miasta. Nic dziwnego – z reguły takie nieruchomości są położone w zacisznych okolicach, które zapewniają ich mieszkańcom anonimowość. To idealne warunki dla złodziei.

Nie mówiąc już o tym, że bogate mieszkania i domy pełne są wartościowych przedmiotów, a więc jeden „skok” pod względem wartości skradzionych rzeczy może się równać kilku mniejszym rabunkom. Dla złodzieja to prosta matematyka.

Ofiarami włamywaczy często padają również starsi ludzie, którzy są mniej czujni i łatwiej ich oszukać. Duże blokowiska to też częsty cel rabusiów – im więcej lokali, tym większe szanse, że w którymś z nich nikogo nie ma...

Jednak niezależnie od tego, które mieszkanie wezmą złodzieje na celownik – zawsze działają w podobny sposób. Kluczem jest cierpliwość i obserwacja. Tak, włamywacze są mistrzami monitorowania mieszkań, które chcą obrabować.

1. Obserwowanie wybranego domu

Złodzieje monitorują, czy i w jakich godzinach jesteśmy w mieszkaniu. Mają też sporo skutecznych sposobów, które pomagają im ustalić, jak często i na jak długo opuszczamy domy.

2. Ulotki na wycieraczce

Włamywacze często rozrzucają ulotki na wycieraczkach. Złodzieje wiedzą doskonale, że wchodząc lub wychodząc z mieszkania, podniesiemy ulotkę, by nie zaśmiecała wejścia. Jeśli przez długi czas ulotka będzie pozostawała na wycieraczce, będzie zieloną lampką dla złodzieja, który stwierdzi, że w mieszkaniu nikogo nie ma.

3. Zaklejony zamek

Innym sposobem, który stosują włamywacze, jest zaklejanie zamków taśmą. Jeśli nie zostanie ona usunięta, to znak, że nikt nie próbował w ostatnim czasie otworzyć drzwi, a więc można do takiego mieszkania się włamać, bo najprawdopodobniej nikogo tam nie ma.

4. Sposób na bezczelnego

Czasem złodzieje uciekają się do bardziej radykalnych środków i szarpią klamkę, by sprawdzić, czy na pewno zamknęliśmy drzwi wejściowe. Potrafią bezszelestnie je otworzyć i zabrać z przedpokoju torebkę, portfel, klucze czy telefon. Warto więc zawsze zamykać drzwi od środka po wejściu do mieszkania.

5. Worek śmieci pozostawiony przy drzwiach do mieszkania

To najnowszy sposób właścicieli, na sprawdzenie, czy właściciel nie wyjechał na dłużej. Przed taką taktyką trudno się obronić, pozostaje czujny sąsiad, który w porę może nas ostrzec i zmylić włamywaczy.

Jak uniknąć włamania?

1. Zamykaj drzwi i okna

Sposobów, by uchronić się przed atakiem włamywacza, jest kilka. Przede wszystkim warto pamiętać o zamykaniu drzwi i okien nie tylko na czas nieobecności w domu, ale również nocą – z policyjnych statystyk wynika, że 80% włamań ma miejsce właśnie przez okna, nawet te uchylone (złodzieje mogą łatwo je rozkręcić lub wyważyć, by wejść do środka).

2. Zainwestuj w drzwi antywłamaniowe

Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w drzwi antywłamaniowe z solidnymi zamkami, które uniemożliwią włamywaczowi wejście do środka.

3. Dbaj o dobre relacje z sąsiadami

Dobrą praktyką jest także niewpuszczanie podejrzanych osób do klatki, a także utrzymywanie dobrych stosunków sąsiedzkich – wzajemna dbałość o mienie i czujność znacznie zmniejsza szansę na kradzież.

4. Cenne przedmioty trzymaj poza domem

Jeśli jesteśmy w posiadaniu bardzo cennych przedmiotów, nie trzymajmy ich w domu, podobnie jak dużych ilości gotówki. Przydatne może być także wykupienie ubezpieczenia od kradzieży i włamania.

Sposób na złodzieja. Jak zabezpieczyć balkon przed włamaniem? Najskuteczniejsze rozwiązania

Murator Remontuje: Przeróbki elektryczne dla każdego
Materiał sponsorowany