Zbudował we Wrocławiu pływający dom. Płaci za niego 120 zł rocznie

2023-03-03 13:23

We Wrocławiu, przy Wybrzeżu Słowackiego mieści się wyjątkowy, pływający dom. Intrygująca jest nie tylko sama konstrukcja domu-statku, ale również wystrój wnętrz. Jak wygląda pływający dom wewnątrz? Czy faktycznie jest niezatapialny? Dlaczego właściciel zdecydował się na tak nietypową nieruchomość? Dowiesz się z naszego artykułu.

dom na wodzie
Autor: screen: Pomysł na dom / YouTube

Dom na Wodzie we Wrocławiu

W Polsce idea pływających domów nie jest tak popularna, jak w innych częściach świata, np. w Azji czy Ameryce Południowej. Szacuje się, że na całym świecie około 700 mln ludzi mieszka w domach na wodzie. Kamil Zaremba z Wrocławia postanowił spełnić swoje marzenie i wybudować swój własny dom-statek na rzece Odrze.

Z jednej strony było to marzenie, ale jak przyznaje w programie "Pomysł na dom", powodem, dla którego zdecydował się na pływającą nieruchomość, były również przykre doświadczenia z przeszłości:

Podczas powodzi w '97 straciłem cały swój dobytek. Zamieszkałem w domu na wodzie, bo to jedyny dom, który przeżyje powódź

- wyjaśnił właściciel pływającego domu. 

pływający dom
Autor: screen: Pomysł na dom / YouTube

Dom nie do zatopienia 

Wrocławski dom na wodzie jest w 95% budynkiem i w 5% statkiem. Unosząca się ponad 4 m nad lustrem rzeki nieruchomość ma 200 m², a masa całkowita domu wynosi blisko 170 ton. 

Jak dom Kamila unosi się na wodzie? Dom osadzony jest na betonowym pływaku. Są w nim grodzie wyposażone w specjalny styropian zalany betonem. Jak tłumaczy właściciel domu, w grodziach jest dodatkowo mnóstwo stali. Całość unosi się na wodzie, a sam dom jest praktycznie niezatapialny. 

Dom jest ekologiczny i ekonomiczny. Zawiera rekuperację, system odzyskiwania szarej wody, instalację fotowoltaiczną. A przy tym jest wyposażony we wszystkie udogodnienia, które zapewniają komfort mieszkańców: prąd, wodę, kanalizację, media. 

dom na wodzie
Autor: screen: Pomysł na dom / YouTube

Ile kosztuje dom na wodzie?

Kamil przyznaje, że nie było łatwo uzyskać zgody na budowę domu i przekonanie urzędników, że takie rozwiązanie jest bezpieczne. Nic dziwnego - w końcu pływający dom to w Polsce całkiem nowy koncept. Po kilku latach zbierania umów i pozwoleń, udało się postawić i zacumować dom niedaleko Mostu Grunwaldzkiego.

Ile kosztowało zbudowanie nowoczesnego domu-statku? Według obliczeń właściciela był to koszt 10-12 tysięcy złotych za m². Mimo że jednorazowy koszt postawienia takiego domu był całkiem wysoki (dom ma 200 m²), to roczny koszt cumowania domu-statku wynosi Kamila zaledwie 120 zł. 

dom na wodzie
Autor: screen: Pomysł na dom / YouTube

Wnętrze domu na wodzie

200-metrowy dom składa się z dużego salonu z jadalnią i aneksem kuchennym, sypialni, pokoju dziecięcego, pokoju gościnnego i przestronnej łazienki. Szczególnie godna uwagi jest część dzienna, w której właściciel wstawił ogromne, panoramiczne okna.

Z nich rozciąga się widok na Wrocław: Odrę, most Grunwaldzki i pobliskie zabudowania miejskie. Okna sięgają od podłogi aż do sufitu, przez co ma się wrażenie, że okoliczny krajobraz przenika do wnętrza. 

dom na wodzie
Autor: screen: Pomysł na dom / YouTube

Wokół domu znajdują się pływające ogrody ze specjalnie dobraną lokalną roślinnością. To nie tylko naturalne filtry oczyszczające wodę, ale również miejsce lęgowe dla lokalnych gatunków ptaków, m.in. kaczek. 

Źródło:

  • YouTube - Pomysł na Dom
  • propertynews.pl