Zamek Krzyżtopór w teledysku popularnego k-popowego zespołu. Polski zabytek zobaczyły miliony osób

2023-05-26 13:39

W poniedziałek 22 maja miała premiera najnowszego teledysku k-popowego zespołu Enhypen. Zdjęcia do klipu „Bite me” powstały m.in. w ruinach zamku Krzyżtopór oraz w Ufficio Primo w Warszawie.

krzyżtopór
Autor: screen z teledysku Enhypen "Bite me" / youtube.com, wikipedia.org

Zamek Krzyżtopór w teledysku Enhypen

Kto choć trochę orientuje się w k-popie ten wie, że teledyski koreańskich artystów potrafią być spektakularne. Tu nie ma miejsca na minimalizm. Dlatego agencje poszczególnych zespołów prześcigają się, by każdy kolejny teledysk miał nie tylko efektowną choreografię, ale i zachwycającą warstwę wizualną.

K-popowe teledyski kręcone są w najróżniejszych zakątkach świata – coraz częściej także w USA (Los Angeles) i Europie. Do grona lokalizacji, które znalazły się w k-popowych teledyskach dołączyły teraz dwa polskie miejsca: ruiny XVII-wiecznego zamku Krzyżtopór w Ujeździe oraz pochodzący z lat 50. XX wieku budynek Ufficio Primo w Warszawie.

enhypen
Autor: screen z teledysku Enhypen "Bite me" / youtube.com

Oba zabytki można zobaczyć w najnowszym teledysku grupy Enhypen „Bite me”, który miał swoją premierę 22 maja 2023. Piękno polskiej architektury w ciągu zaledwie kilku dni zobaczyło 19 milionów osób z całego świata.

Oglądając teledysk można zauważyć charakterystyczne kamienne mury zamku w Ujeździe. Koreański boysband nagrywał przede wszystkim na zamkowym dziedzińcu i w ogrodach.

enhypen
Autor: screen z teledysku Enhypen "Bite me" / youtube.com

Ujęcia nagrywano 5 kwietnia rano i wieczorem. Projekt utrzymywano w tajemnicy. Nie mogliśmy nawet fotografować

- mówi w rozmowie z Polsat News Natalia Szydło, przedstawicielka działu promocji zamku.

Przypomnijmy, że zamek Krzyżtopór w Ujeździe powstał w 1621-1644 jako rezydencja pałacowa otoczona fortyfikacjami. W momencie powstania, położony w woj. świętokrzyskim Krzyżtopór, był jedną z największych budowli tego typu w Europie. 

Krzyżtopór
Autor: Jakub Hałun / wikipedia.org Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, stan z 2014

Ufficio Primo w teledysku Enhypen

W teledysku grupy Enhypen pojawił się również powojenny budynek znajdujący się przy ul. Wspólnej w Warszawie. Ufficio Primo powstał w 1952 roku i do dziś uznawany jest za perłę polskiej architektury powojennej.

Wyglądem nawiązuje do włoskiego renesansu, a jego charakterystycznym elementem jest rotunda z płaską betonową kopułą wypełnioną okrągłymi świetlikami. I właśnie ją fani k-popu mogą podziwiać w teledysku „Bite me”.

enhypen
Autor: screen z teledysku Enhypen "Bite me" / youtube.com

Źródło:

  • polsatnews.pl
  • interia.pl